Pieszczoty emocjonalne - najlepszy pokarm dla duszy

Pieszczoty emocjonalne - najlepszy pokarm dla duszy

Ostatnia aktualizacja: 12 września, 2017

Pieszczoty emocjonalne to sztuka, która jest czymś więcej niż prosty kontakt fizyczny. Oznacza to przytulanie całej duszy jednym spojrzeniem. Oznacza to delikatne powiedzenie dziecku “Jestem z Ciebie dumna”.

To kwestia słów “Myślę o Tobie, szanuję Cię i kocham”. Te pieszczoty to muzyka, która dostarcza tak potrzebne powietrze do mózgu, aby móc oceniać wartości innych ludzi.

Eric Berme jest psychiatrą i założycielem analizy transakcyjnej. Zdefiniował pieszczoty emocjonalne jako podstawowe jednostki uznania, których celem jest przede wszystkim stymulowanie ludzi. 

Chodzi o pewien rodzaj transakcji. Mądra wymiana, w czasie której używa się język, który wykonuje rolę autentycznego pokarmu dla naszego delikatnego wszechświata psychoemocjonalnego, który z kolei definiuje i wspiera nas samych.

“I podjąłem decyzję, iż jeśli blizny uczą, czujność musi być okazywana.

-Mario Benedetti-

Niezależnie od tego, jak bardzo będziemy bronić swojej niezależności albo okolicznościowych przyjemności zapewnianych przez samotność, istoty ludzkie są z natury socjalne.

W celu przetrwania, w celu osiągnięcia szczęścia i bezpieczeństwa potrzebujemy tych impulsów: pieszczot emocjonalnych. I w tym właśnie leży prawdziwy problem: nadal jesteśmy po prostu pokornymi uczniami emocjonalnego świata.

Jak już wiemy, istnieją osoby, które żałują swojej energii i razem z tym potrzebują wzajemności. Istnieją również ci, którzy z jakiegokolwiek powodu myślą, iż na to nie zasługują. I jest wielu zdolnych architektów, którzy budują negatywne pieszczoty emocjonalne jak sarkazm, pogarda i obojętność.

To samo otrzymuje dziecko, którym się nie opiekują albo gdy nie jest doceniane przez rodziców. To samo czują też osoby, które nie dostają miłości od swego partnera. Jest to temat z wieloma niuansami, w które pragniemy zagłębiać się każdego dnia.

Przekazywanie energii

Pieszczoty emocjonalne znajdują się na liście gatunków zagrożonych

Miłość, jak również szacunek, nie wymaga kontaktu fizycznego, by ją okazywać bądź potwierdzić. Pieszczoty emocjonalne, na przykład, mogą również być okazywane w miejscu pracy, gdy, przykładowo, menedżer ma zaufanie do pracowników.

On wzmacnia lub zwiększa to uczucie słowami podziwu, szcunku i wdzięczności. Właściwie wszystko wygląda dokładnie tak, jak powiedział Berme. Takie zachowanie stanowi podstawową jednostkę każdego aktu socjalnego. I każdy z nas powinien wiedzieć, jak to stosować.

“Edukacja mózgu bez edukacji serca nie jest w ogóle edukacją.”

-Arystoteles-

Im większy jest spektrum pieszczot emocjonalnych, którymi obdarzamy innych, i które z kolei dostajemy od nich, tym bardziej bogatym i wprawnym będzie nasze współistnienie.

Jednak w teraźniejszym społeczeństwie, tak bardzo indoktrynowanym w nowoczesną wiedzę, tracimy kontakt z naszą zdolnością do bezpośredniego połączenia się z innymi. 

Nie możemy już więcej ani wspierać werbalnie, ani wstawiać w odpowiednim momencie słusznych słów. Teraz naszym największym wsparciem konwersacji są emotikony, na które czasami polegamy nadmiernie.

Powinniśmy umieć rozwijać emocjonalny język, aby pokazywać swoje zrozumienie, wzajemność, empatię oraz szacunek. Dla dzieci, przykładowo, pieszczoty emocjonalne są potrzebne nie tylko od rodziny.

Szkoła i pedagodzy również powinni być zaangażowani w ten rodzaj wzmocnienia osobowości, gdyż zatrzymuje to takie powszechne zjawiska u dzieci jak frustracja, izolacja i brak pewności siebie.

Podobnie wszystkie organizacje oraz firmy muszą stwarzać bardziej korzystne klimaty zrozumienia i podtrzymania wartości pracowników, co w ostatecznym rozrachunku zachęci do kreatywności i ich lepszej wydajności.

Mężczyzna przytula konia

Dbaj o siebie, dbaj o innych

Pieszczoty emocjonalne powinny pieścić nas jak ciepła bryza, co wieje wokół Ciebie w letnie popołudnie. W ciszy, oświetlając każdego, kto by mógł tego potrzebować. Podnosząc tego, kto upadł, rysując uśmiechy na twarzach ludzi, którzy jakiś czas temu czuli tylko gorycz.

Claude Steiner, autor słynnej książki “Edukacja emocjonalna”, zwrócił uwagę na aspekt, o którym zawsze warto pamiętać. Istnieją osoby, które nie wiedzą, w jaki sposób ofiarować pieszczoty emocjonalne. 

Dodatkowo są też ci, którzy po prostu wierzą, iż nie zasługują na nie. Są to osoby, które w danym momencie z jakiegoś powodu przestali dbać o samych siebie. Mianowicie przestały cenić cenić siebie, przestały karmić poczucie własnej wartości.

Taki rodzaj zachowania odnosi się do tego, co jest znane jako “prawo niedoboru”. To oznacza: nie proś o pieszczoty pozytywne i nie odrzucaj pieszczot negatywnych. W rzeczywistości wszyscy powinniśmy żyć w innym świecie. W świecie, gdzie rządzi “prawo do bogactwa”:

 • Dostarczaj pieszczoty pozytywne.
 • Również je akceptuj.
 • Bądź w stanie poprosić o emocjonalne pieszczoty.
 • I bądź w stanie odrzucić te negatywne.

Sztuka okazania pieszczot emocjonalnych

Pieszczoty emocjonalne to przede wszystkim rzemiosło doceniania. Cenienie kogoś pokazuje im, że “istniejesz dla mnie, jesteś ważny”.

To wzmocnienie wyrażane jest za pomocą komplementu, podziękowania czy nawet przez pocieszenie, co pomaga tej osobie zatwierdzić poczucie własnej wartości. Popiera to również ich współpracę ze społeczeństwem. Tym samym wszyscy wygrywamy.

Motyle wylatują ze słoika

Jednak dobrze jest wiedzieć, iż te pieszczoty emocjonalne mają tak samo ciemną stronę. Tutaj już nie mówimy o żadnej sztuce, tylko raczej o agresji. Może występować w formie następujących działań:

 • Użycie pieszczot emocjonalnych jako formy manipulacji psychologicznej.
 • Wykorzystanie dwulicowości jako narzędzia do okazywania mocy lub do osiągnięcia pewnego celu.

Jednakże, by mieć spokojną głowę, ludzie są o wiele bardziej skłonni do pozytywnych zachowań niż negatywnych. Ponieważ w ostatecznym rozrachunku w ten sposób możemy przetrwać jako gatunek: oferując miłość, czułość, uwagę…

Zatem zawsze warto trzymać się zasad i pamiętać zalety pieszczeń emocjonalnych:

 • Pieszczoty emocjonalne mogą być oferowane w każdym momencie, miejscu i czasie.
 • Są tanie i łatwe do okazania oraz powodują wspaniałe skutki uboczne.
 • Są ponad klasami społecznymi, wiekiem, płcią i rasą. Jest to uniwersalna waluta.
 • Są najlepszym antidotum na strach, frustrację, wątpliwości czy jakikolwiek inny problem psychologiczny.
 • Pieszczoty emocjonalne skutkują dobrym samopoczuciem psychicznym i emocjonalnym. Bez wątpienia, to najlepsze danie dla naszej duszy.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.