“Mój partner poprosił mnie o czas do namysłu… Czy to już koniec? Co mogę zrobić?” Niewiele fraz jest bardziej przerażających niż klasyczne Potrzebuję czasu lub potrzebuję przestrzeni. Właściwie w chwili, gdy słyszysz te słowa, zaczynasz myśleć, że to koniec. Nie ma wątpliwości, że to niezwykle delikatny moment. Może wywołać panikę i ustawić wszystkie dzwonki alarmowe w Twojej głowie. Czy jednak tego rodzaju punkty zwrotne zawsze sygnalizują koniec związku?
Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że każda para i każda osoba jest wyjątkowa. Wszyscy żyjemy w pewnych okolicznościach, które w każdej chwili mogą nas skłonić do działania w określony sposób. Dlatego też, gdy ktoś wyraża potrzebę lub podejmuje określoną decyzję, zawsze powinniśmy ją szanować. Jednak ważne jest również, aby zrozumieć, co kryje się za ich decyzją lub działaniami, które często nie są wyrażone słowami. Dlatego ważna jest komunikacja i prawidłowa interpretacja sygnałów.
Kiedy ktoś potrzebuje czasu, aby przemyśleć swój związek, często oznacza to, że tęskni za własną przestrzenią do przemyślenia tego. To niekoniecznie musi być zła rzecz. W rzeczywistości czasami można podjąć cenne decyzje, aby poprawić związek.
„Miłość to przestrzeń i czas mierzony sercem”.
-Marcel Proust-
Twój partner poprosił Cię o czas na zastanowienie się, co może być przyczyną?
Kiedy Twój partner prosi Cię o czas do namysłu, zwykle – po podniesieniu serca z podłogi – pytasz go, o co w tym wszystkim chodzi. Przestałeś mnie kochać? Chcesz zakończyć związek? Jesteś zestresowany? Oto pytania, które najczęściej pojawiają się w tych niepokojących sytuacjach.
Są tacy, którzy uważają, że proszenie o czas to niewiele więcej niż wymówka. Postrzegają to jako niezdarny sposób partnera na zakończenie związku bez konieczności ujawnienia się i powiedzenia tego. Niemniej jednak mogą być tutaj inne motywatory do rozważenia. Co więcej, jeśli to naprawdę koniec związku, prawdopodobnie zauważyłeś inne wskazówki.
Uniwersytet Princeton przeprowadził badania, które wykazały, że przed pojawieniem się tych próśb o przestrzeń, osoba zawsze da wskazówki do trzech miesięcy wcześniej, wskazując, że związek nie układa się dobrze. Oznaczałoby to, że ich działania nie są jednak zbyt wielką niespodzianką. Przyjrzyjmy się niektórym powodom, które mogą kryć się za ich prośbą o czas do namysłu.
Przekroczono limit czasu i wszystko staje się przytłaczające
Niewątpliwie doświadczyłeś trudnych chwil, kiedy pewien obszar Twojego życia staje się przytłaczający. Może to być Twoja praca, sytuacja finansowa, partner… W rzeczywistości to, czego potrzebujesz w tym momencie, to wyjaśnienie swojej własnej sytuacji na świecie. Aby zadać sobie pytanie, gdzie jesteś. Czy jesteś zadowolony z tego, co masz? Co możesz zrobić, aby poczuć się lepiej? Być może tak właśnie teraz czuje się Twój partner.
Kiedy związek rozwija się zbyt szybko
Jeśli Twój partner poprosił Cię o czas do namysłu, może to być spowodowane tym, że związek rozwija się dla niego trochę za szybko. Być może podjęto pochopne decyzje i Twój partner czuje, że musi się cofnąć. Niekoniecznie oznacza to, że chcą zakończyć związek, ale być może po prostu trochę spowolnić.
Strach przed kompromisem
Niepewność, jeśli chodzi o utrzymanie poważnego i odpowiedzialnego zobowiązania wobec kogoś, to kolejna zmienna, którą należy wziąć pod uwagę. Rzeczywiście, nie każdy jest gotowy, a nawet chce stabilnego związku. Być może Twój partner osiągnął ten punkt, w którym jest zmuszony do podjęcia stanowczej decyzji. Czy angażują się w związek w 100 procentach, czy wracają do swojej strefy komfortu i odzyskują niezależność?
Złamane serce i strach przed powiedzeniem prawdy
Chociaż brakuje nam badań, aby wiedzieć, jaki procent przypadków kończy się zerwaniem, gdy jedna osoba prosi drugą o czas do namysłu, czasami jest to nieuniknione. Jednak w takich przypadkach jasne jest, że partner stracił miłość, nadzieje i chęć kontynuowania walki o ten związek.
Co powinieneś zrobić?
Co powinieneś zrobić, jeśli Twój partner poprosił Cię o czas do namysłu? Jak powinieneś się zachowywać, gdy muszą wyjechać na określony czas? Oczywiste jest, że w takich przypadkach najważniejszą rzeczą jest wiedzieć, jak czuje się druga osoba i co skłoniło ją do podjęcia decyzji. W takich przypadkach najlepszym narzędziem jest dobra komunikacja.
University of Georgia przeprowadził badania, które przypominają nam, że umiejętność komunikowania się i wzajemnego rozumienia zwiększa satysfakcję w związkach małżeńskich. Z tego powodu prawdopodobnie dobrze jest znaleźć odpowiedni moment i mówić empatycznie, ale stanowczo.
Należy również wziąć pod uwagę następujące kwestie.
Szanuj decyzję partnera
Unikaj stania się prześladowcą lub prześladowanym, jeśli Twój partner prosi o czas i przestrzeń. Zachowaj swoją godność. Zaakceptowanie ich decyzji jest zawsze najlepszą drogą.
Ustal, jak długo będzie trwać separacja
Jeśli Twój partner poprosił Cię o czas do namysłu, dobrym pomysłem jest sporządzenie planu i ram czasowych. W ten sposób zaczniesz lepiej zarządzać sytuacją. To dlatego, że będziesz wiedział, że nadejdzie czas, kiedy poznasz decyzję swojego partnera.
Nie możesz czekać w nieskończoność. Jeśli mijają tygodnie lub miesiące, a oni nadal nie wracają, masz pełne prawo do uzyskania ostatecznego rozwiązania.
Skorzystaj z okazji, aby pomyśleć o swoim związku
Na koniec warto wspomnieć, że jeśli Twój partner poprosi Cię o czas i przestrzeń do myślenia, możesz zrobić to samo. Zastanów się nad swoim związkiem, zastanów się, jak widzisz siebie w związku i czy rzeczywiście chcesz wrócić do tego samego scenariusza, czy też chciałbyś, aby coś się zmieniło.
Kryzysowe chwile są zawsze dobrą okazją do zastanowienia się nad rzeczami, których być może wcześniej nie brałeś pod uwagę. Może nawet wyjdziecie silniejsi jako para. Ewentualnie, być może nadszedł czas, aby rozważyć swoje opcje.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- , ,
- Lavner, J. A., Karney, B. R., & Bradbury, T. N. (2016). Does Couples’ Communication Predict Marital Satisfaction, or Does Marital Satisfaction Predict Communication?. Journal of marriage and the family, 78(3), 680–694. https://doi.org/10.1111/jomf.12301