Jak stwierdzić, czy jesteś we właściwym związku

Jak stwierdzić, czy jesteś we właściwym związku

Ostatnia aktualizacja: 23 marca, 2022

Czy kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie, czy jesteś we właściwym związku ? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się: „Czy inni ludzie są w tej samej sytuacji? To normalna część codziennego życia w związku?”

Większość z nas wie, że utrzymanie relacji nie jest łatwe, ale rzadko tak naprawdę kwestionujesz, czy jesteś we właściwym związku. To trudne pytanie, ale istnieją pewne oznaki, które mogą nam pomóc ocenić, czy jesteśmy z odpowiednią dla nas osobą. Znaki te mogą nam pomóc w ustaleniu, czy możemy dalej rozwijać się razem z naszym obecnym partnerem.

Każda relacja jest wyjątkowa. Sekret życia i rozwoju z osobą, którą kochasz, polega na uczeniu się i rozumieniu, szacunku i zarządzaniu różnicami, przy jednoczesnym zachowaniu równości między wami. Wszystko to zamienia się w siłę i moc związku.

1. Relacja opiera się na bezpieczeństwie, a nie strachu

Piętą achillesową wszelkiego rodzaju relacji międzyludzkich jest strach . Strach jest oznaką niepewności w związku i może oznaczać, że jesteśmy w relacji, która ostatecznie nie wyjdzie. Jeśli jesteśmy we właściwym związku, nie powinniśmy odczuwać strachu, który pochodzi od drugiej osoby. Zamiast tego powinieneś odczuwać przeciwne emocje, takie jak bezpieczeństwo, radość i trwałość.

Kiedy jesteś w złym związku, jest zupełnie odwrotnie: ogarnia nas niepewność i strach. Jeśli znajdziesz się w związku, w którym ciągle wątpisz w swojego partnera, we własne zaangażowanie w niego lub swoją wartość jako jednostki, prawdopodobnie jest to relacja bez przyszłości lub taka, która ma szansę przetrwania, o ile wprowadzicie kilka niezbędnych zmian.

Para całuje się

2. Dzielisz się prawdziwym zaufaniem

To kluczowy filar dobrej relacji: zaufanie. Uczucie, które powstaje, gdy dwoje ludzi, którzy się kochają, ma do siebie pełne zaufanie, jest nie do opisania. Powinno to istnieć między dwojgiem ludzi jeszcze przed rozpoczęciem relacji, ponieważ aby cieszyć się wzajemnym doświadczeniem pełnym zaufania, konieczne jest rozwinięcie go przed zaangażowaniem się.

Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której stale ukrywasz swój telefon i wiadomości przed wzrokiem partnera lub po prostu odczuwasz jakąkolwiek nieufność, oznacza to, że związek rozwija się w złym kierunku.

3. Poświęcacie się dla siebie nawzajem

Nie mówimy o żadnym ekstremalnym poświęceniu, ale o małych codziennych wyrzeczeniach, takich jak pójście na kompromis w sprawie planów, aby upewnić się, że potrzeby obu stron są zaspokojone.

Miłość to umiejętność dzielenia się i dawania z siebie wszystkiego, co najlepsze dla dobra drugiej osoby. Jeśli uważasz, że taka sytuacja nie istnieje w Twoim związku, prawdopodobnie nie jesteś z odpowiednią osobą.

4. Masz własną tożsamość

W innych artykułach zbadaliśmy, jak łatwo może rozwinąć się uzależnienie emocjonalne w związkach romantycznych. To kolejny znak, że jesteś w nieodpowiedniej relacji. Dzielenie się z kimś swoim życiem i sercem nie oznacza, że musisz stracić swoją wyjątkowość czy tożsamość. Aby związek był zdrowy, powinieneś być w nim jako odrębna jednostka.

W silnym związku oboje partnerzy zachowują swoją indywidualność i szanują się nawzajem, nie tracąc przy tym swojego “ja”. Każda osoba powinna mieć możliwość zachowania swoich hobby i interakcji z przyjaciółmi i rodziną bez poczucia winy. Jeśli oboje szanujecie swoje różnice, Wasza relacja jest zdrowa.

5. Nawet konfrontacje są pozytywne

W dobrych związkach walki, jakkolwiek pełne pasji, zawsze zachowują podstawowy składnik: wzajemny szacunek. Jeśli Wasze konfrontacje pozostaną pełne szacunku, wynik końcowy zawsze będzie pozytywny i zapewni rozwiązanie dla obu osób.

Ale jeśli w Waszej relacji zdarzają się dramatyczne, negatywne, toksyczne kłótnie, powinieneś naprawdę zastanowić się, czy warto tkwić w tej sytuacji. Jeśli intensywne emocje często przezwyciężają rozsądek i troskę o drugą osobę, może się okazać, że Twój związek nie jest dla Ciebie odpowiedni.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.