Od czasu do czasu przychodzi czas na trudne rozmowy, nawet jeśli nie mamy na nie ochoty. Wielu postanawia ich unikać, udając, że problemu po prostu nie ma. Ale to nie działa w ten sposób. W rzeczywistości, w wielu przypadkach odkładanie nieuniknionego tylko dodatkowo komplikuje sprawy.
Nie powinniśmy się bać trudnej rozmowy. Są sposoby radzenia sobie z tego typu sytuacjami. Możesz je nawet w pełni opanować, aby uniknąć dramatyzowania i uzyskać to, czego większość z nas spodziewa się po każdej rozmowie: efektywną komunikację. Zobaczmy, jak to zrobić.
“Kiedy otwierają się drzwi komunikacji, wszystko jest możliwe. Musimy zatem ćwiczyć otwieranie się na innych, aby przywrócić komunikację z nimi”
-Thich Nhat Hanh-
Sposoby, by opanować trudne rozmowy
Przede wszystkim musimy odłożyć na bok tę z góry przyjętą koncepcję trudnej rozmowy. W końcu tak właśnie nazywamy rozmowy, w których spodziewamy się omawiania problemów. Ponadto, kiedy to robimy, zapoczątkowujemy konflikty. I to generuje postawę napięcia. Przyjmujemy pozycję obronną. I właśnie w tym momencie zaczynają się problemy.
Oto pierwszy krok by opanować trudne rozmowy: nie wprowadzaj komplikacji. To pomoże Ci skupić się na rozmowie i spojrzeć na sprawy z perspektywy. Pozwoli także uważnie śledzić sygnały wysyłane przez rozmówcę, aby skutecznie wykrywać jego zmiany emocjonalne i reakcje.
Słuchaj aktywnie, nie stawiając uczuć na pierwszym miejscu
Ludzie muszą czuć, że ktoś ich słucha. Dlatego też powinieneś nie tylko uważnie słuchać, ale całe twoje ciało powinno pokazywać, że słuchasz. Ponadto pamiętaj, że aktywne słuchanie jest podstawą komunikacji.
Jeśli druga osoba odczuwa napięcie lub lęk, wyczuwa defensywną lub agresywną postawę, zareaguje negatywnie i nie będzie chciała słuchać. Jeśli jednak pokażesz, że jesteś spokojny, uważny, a nawet współczujący, łatwiej będzie im się zrelaksować.
Rozmowa, choć może być trudna, nie jest walką. Nie ma zwycięzców ani przegranych. Dlatego jeśli chcesz coś wyjaśnić, musisz zachować spokój, zwłaszcza gdy druga osoba wykazuje oznaki zmian emocjonalnych.
Trudne rozmowy stają się skuteczne, gdy aktywnie słuchasz.
Nie stawiaj swoich uczuć na pierwszym miejscu, nawet jeśli jesteś zraniony
Z drugiej strony ważne jest, abyś nie stawiał twoich uczuć na pierwszym miejscu, nawet jeśli czujesz się zraniony. Druga osoba musi czuć się doceniona, musi wiedzieć, że jej uczucia również mają znaczenie. Musi wiedzieć, że w nią wierzysz, nawet jeśli jej działania wyrządziły Ci krzywdę.
Dlatego przede wszystkim, gdy cel rozmowy jest jasny, zainteresuj się myślami i uczuciami rozmówcy. Zaakceptuj je zanim będziesz kontynuował rozmowę, bez osądzania lub obwiniania. Następnie możesz przedstawić swoje pomysły i uczucia.
Naucz się interpretować i radzić sobie z oznakami zmiany emocjonalnej
W obliczu trudnej rozmowy wiele osób czuje się sparaliżowanych. To powoduje, że stają się jeszcze bardziej nerwowi, a rozmowa nie kończy się dobrze. Jeśli jednak jesteś uważny i obserwujesz pewne zmiany, możesz pomóc drugiej osobie zachować spokój i utrzymywać rozmowę pod kontrolą.
Jeśli zauważysz zmianę w tonie głosu, np. mówienie ciszej lub szybciej, możesz powiedzieć to drugiej osobie. Możesz też zdecydować, by o tym nie wspominać, ale wziąć pod uwagę znaczenie. Często w środku wyjaśnienia ludzie zmieniają sposób mówienia tuż przed powiedzeniem tego, co jest dla nich ważne. Dzieje się tak, ponieważ obawiają się tego, co może się zdarzyć, lub ponieważ czują, że istnieje problem, który uniemożliwi im rozwój sytuacji.
Kolejnym znakiem, który należy obserwować, jest nerwowy śmiech. Niektórzy śmieją się, gdy czują się zakłopotani lub nerwowi. Nie jest to w żadnym wypadku kpina. W rzeczywistości jest to coś podobnego do płaczu ze szczęścia.
Nerwowy śmiech zwykle wskazuje na dyskomfort. Ten sygnał otwiera drzwi, by zapytać drugiego, jak się czuje i określić punkt wyjścia, pozytywnie iść naprzód. Ten rodzaj śmiechu może również wskazywać, że dana osoba próbuje uciec przed uczuciem. Dlatego ważne jest, aby poprosić ją, by wyraziła to, co ją niepokoi lub blokuje.
Kolejną oznaką zmiany emocjonalnej jest zmiana w kontakcie wzrokowym. Wzrok może wskazywać, że druga osoba potrzebuje zrobić sobie przerwę. Jeśli kieruje wzrok w inną stronę lub utrzymuje kontakt wzrokowy w zimny i groźny sposób, może to oznaczać, że w rozmowie poruszono ważny temat. To czas, aby poprosić rozmówcę, bez agresji i z prawdziwym zainteresowaniem, aby podzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami i wysłuchać go bez przerywania i krytykowania.
Jeśli wykryjesz, że druga osoba nadużywa słowa “ale”, jest to znak, że zaraz powie, czego się obawia, ale nie robi tego ze strachu lub wstydu. Wykorzystuje “ale”, aby sobie pomóc.
Radzenie sobie z trudnymi rozmowami przynosi korzyści
Jak powiedzieliśmy wcześniej, rozmowa nie jest bitwą, w której są zwycięzcy i przegrani. Jeśli chcesz coś zrozumieć, wyciągnąć wnioski lub zaproponować rozwiązania, musisz podjąć trudną rozmowę i poprowadzić ją właściwą ścieżką.
Nie chodzi o to, by mieć rację, ani udowodnić coś innym. W rzeczywistości, w obliczu tego rodzaju rozmów, nie ma gorszego podejścia. Nic nie zyskujesz i dużo tracisz. Jeśli nie chcesz zamykać drzwi, musisz otworzyć swój umysł i odłożyć na bok gniew, złość i urazę.
Jeśli jest to trudne – często tak jest, nie oszukujmy się – pomyśl, co chcesz osiągnąć dzięki tej rozmowie i powiedz to drugiej osobie. Ważne jest, abyście oboje wiedzieli, gdzie chcecie dojść.