Trening uważności. W czym może Ci pomóc? Kiedy ostatnio pytałeś się o to jak się czujesz. Kiedy mogłeś wziąć głęboki wdech i naprawdę cieszyć się tym, co Cię otacza? Kiedy ostatnio dobre samopoczucie nie było dla Ciebie opcjonalne, ale stanowiło prawdziwy priorytet? Trening uważności Ci w tym pomoże.
W czasach, kiedy wszyscy gonią, gdzie stres stanowi sposób życia, żyjemy tak bardzo przejęci przyszłością, że zapominamy o tym, co dzieje się obecnie. Teraźniejszość jest jednak tym, co mamy tu i teraz w przeciwieństwie do przyszłości, która jeszcze nie zaistniała.
Przeczytaj również podobny artykuł: Śmiech, czyli medytacja dla mózgu
Dawne zapewnienie: dbam o siebie zastępuje dzisiejsze: “jak będę miał chwilkę, to złapię oddech”. Zamiast: źle się czuję, coraz częściej słyszymy: “po prostu jestem trochę zmęczony”, a zamiast słyszeć, że ktoś dobrze żyje, słyszymy, że “jakoś leci, z dnia na dzień”.
Wszystko to sprawia, że nasze zdrowie fizyczne i psychiczne stają się coraz częstszym obiektów ataku ze strony szkodliwych czynników stresogennych, które wyrządzają nam wiele złego.
Żebyś jednak mógł się lepiej poczuć musisz o siebie zadbać, mimo, że tempo życia prawie Ci uniemożliwia. Po to właśnie stworzono Mindfulness – trening uważności. Narzędzie to pomoże Ci zwalczać stres i łatwiej ogarniać wszystko to, czego wymaga od nas każdy nowy dzień.
Przeczytaj również podobny artykuł: Duchowe choroby, które mogą się nam przytrafić
Trening uważności na co dzień
Aby rozpocząć trening uważności, wystarczy mieć chęci do dbania o siebie i przestrzegać kilka prostych kroków. Potrzebne Ci będzie ciche i spokojne miejsce. Kiedy już opanujesz podstawowe elementy, trening uważności będzie pomagał Ci w codziennym życiu.
Przeczytaj również podobny artykuł: Psychoterapia – o tym jak wyjść naprzeciw sobie
- Skup się na oddychaniu: kiedy jesteśmy niespokojni, nasz oddech przyspiesza, a serce bije znacznie szybciej, niż zazwyczaj. Nie musisz nic zmieniać. Po prostu skup się na samym oddechu, bądź go świadomy, a wszystkie parametry samoistnie się wyregulują.
- Skup się na swoim ciele: Zastanów się jak się czujesz. Co Ci podpowiada ciało? Świadomość własnego ciała stanie się częścią samej medytacji. W ten sposób złe samopoczucie, wszystko to, co niewygodne i niepożądane zostanie zaakceptowane bez osądzania. Te symptomy uczą nas wiele o nas samych.
- Poczuj też to, co Cię otacza: słuchaj szeleszczących liści, otaczających Cię odgłosów. Nie lekceważ otoczenia, ponieważ stanowisz jego część składową. Jeśli Twój umysł będzie niespokojny, ciało będzie takie samo.
- Nie jesteś swoimi myślami: zwłaszcza w początkowej fazie medytacji, rzeka myśli próbuje nas z niej wyrwać. Nie skupiaj się na nich, nie myśl też o tym, że są w tej chwili niepożądane. Po prostu skoncentruj się na oddychaniu, a tłoczące się myśli popłyną sobie dalej.
Przeczytaj również podobny artykuł: Kochanie siebie oznacza pielęgnację kwiatu, którym jesteś
Kroki te stanowią podstawę pozwalającą rozpocząć Twoją przygodę z narzędziem, jakim jest trening uważności, który pozwala dbać o siebie, odczuwać się i żyć w pełni. W początkowej fazie nie będzie Ci łatwo, ale z czasem się nauczysz.
Przeczytaj również podobny artykuł: Kryzys tożsamości: kiedy wątpisz w samego siebie
Usiądź stabilnie w wygodnym miejscu nie krzyżując nóg. Kiedy z czasem opanujesz trening uważności, będziesz mógł stosować to narzędzie w każdej chwili.
Czuć się dobrze z samym sobą
Możesz czuć się dobrze, gdy nie będziesz inwestował czasu w to, żeby coś robić, ale raczej po to, aby być sobą. Dbaj o siebie, żyj pełnią życia. Nie skupiaj się wyłącznie na zadaniach mających na celu ulepszanie przyszłości, która jak dotąd nie nadeszła.
Przeczytaj również podobny artykuł: Poczucie własnej wartości owocuje silną osobowością
Bądź świadomy samego siebie, a poczujesz się lepiej. Twój układ odpornościowy stanie się silniejszy, a umysł jaśniejszy. Będziesz lepiej się wysypiać. Trening uważności to narzędzie, dzięki któremu będziesz żyć lepiej!