Trazodon to lek przeciwdepresyjny drugiej generacji. Jego substancją czynną jest trazodon i jest stosowany w leczeniu przewlekłej depresji, bezsenności i stanów lękowych. Zaletą tego leku psychotropowego jest niewątpliwie jego do szybkie działanie, nie możemy jednak ignorować skutków ubocznych, o których zawsze należy pamiętać.
Trazodon jest z nami od prawie 60 lat. Został odkryty i przygotowany do sprzedaży we Włoszech w 1961 roku, kiedy podjęto próbę znalezienia innej terapeutycznej alternatywy, innego leku drugiej generacji, który działa jako selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SARI). Rezultatem była ta tabletka, zazwyczaj o kolorze różowym, do niedawno bardzo często przepisywana przez lekarzy.
Trazodon jest lekiem z grupy fenylopiperazyn, z grupy antagonistów receptorów serotoninowych i inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SARI). Ma efekt uspokajający i hipnotyczny.
Producent zwykle wskazuje na ulotce dołączonej do opakowania najważniejszą korzyść tego leku: jego skuteczność w pierwszym tygodniu stosowania. Dodaje się do tego również fakt bardzo ważny dla wielu pacjentów, a mianowicie jest to lek przeciwdepresy, który nie sprzyja zwiększeniu masy ciała. Z drugiej strony, do tych zalet warto dodać jeszcze jedną, która spowodowała, że Trazodon stał się jednym z najlepiej sprzedawanych leków w latach 70. i 80. – był jednym z najtańszych leków na rynku.
Jednak coś, co szybko stało się widoczne to jeden z głównych efektów ubocznych: niedociśnienia ortostatycznego (spadek ciśnienia, gdy osoba przechodzi do pozycji stojącej). Wkrótce odkryto, że trazadon jest znacznie skuteczniejszy i bezpieczniejszy w mniejszych dawkach. Ta zmiana pozwoliła nam nadal móc uwzględniać ten lek w różnego rodzaju leczeniach.
Trazodon, jak działa i do czego służy?
Coś, co często podkreślają neurolodzy i psychiatrzy to fakt, że mózg jest znacznie bardziej skomplikowany, niż nam się wydaje. Do dnia dzisiejszego wciąż dokładnie nie wiemy, jak działają antydepresanty i nie zawsze można przewidzieć, który rodzaj leku jest najbardziej odpowiedni dla każdego pacjenta. W związku z tym Trazodon, mimo że istnieje na naszym rynku od prawie sześciu dekad, nadal ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Niektórzy ostrzegają przed jego efektami ubocznymi, często nieprzewidywalnymi. Nie brakuje jednak badań, które wykazują jego dużą skuteczność w leczeniu różnych zaburzeń.
Zobaczmy teraz, w jakich warunkach klinicznych zazwyczaj przepisuje się Trazodon.
- Depresja kliniczna z lękiem lub bez.
- Przewlekła bezsenność.
- Nadmierne zamartwianie się.
- Fibromialgia i poważne problemy z zaśnięciem.
- Koszmary nocne i inne zaburzenia snu.
- Schizofrenia.
- Alkoholizm.
Należy również zauważyć, że Trazodon wykazał, według niektórych badań, wielką skuteczność u pacjentów ze stresem pourazowym. Wszyscy, którzy mieli problemy z bezsennością, koszmarami i wysokim lękiem związanym z przeżytą traumą wykazują poprawę po zażyciu tego leku.
Jak działa Trazodon?
Jak już wspomnieliśmy, Trazodon jest lekiem drugiej generacji, to znaczy działa jako antagonista i inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny. To, co odróżnia ten lek od,na przykład, Prozaku to to, że mamy tutaj do czynienia ze związkiem chemicznym z rodziny fenylopiperazyn. Przekłada się to na pewne zalety, ale i wady. Korzyścią jest to, że jest inhibitorem receptora 5-HT. Oznacza to, że jego efektywność w leczeniu lęku i depresji jest wysoka.
Blokują adrenergiczne receptory alfa i białka transportujące serotoninę. Wszystko to może prowadzić do szerokiej gamy skutków ubocznych, choć o niewielkim nasileniu.
Efekty uboczne
Niektórzy pacjenci przyjmujący Trazodon nie odczuwają żadnych działań ubocznych. Jednak u wielu pacjentów występują nieprawidłowości, które zazwyczaj mogą być spowodowane innymi warunkami (określone choroby, interakcji z innymi lekami lub pokarmami, itd.). Zatem, należy wziąć pod uwagę, że ten lek nie jest zalecany dla osób z problemami z wątrobą, sercem lub nerkami.
Ponadto, nie może być przyjmowany w połączeniu z innymi lekami uspokajającymi, lekami na serce, antybiotykami, lekami przeciwzakrzepowymi lub lekami medycyny naturalnej, takimi jak dziurawiec. Musimy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza.
Zobaczmy teraz, jakie są główne efekty uboczne.
- Zatrzymywanie płynów.
- Zaparcie lub biegunka.
- Suchość w ustach.
- Wysypki i swędząca skóra.
- Zimne poty.
- Poczucie zagubienia, niepokoju.
- Tachykardia.
- Bóle głowy.
- Niewyraźne widzenie.
- Utrata apetytu i utrata masy ciała.
- Objawy podobne do grypy.
Podsumowując, obecnie mamy już do dyspozycji nowsze, bezpieczniejsze leki z mniej groźnymi efektami ubocznymi. Jednak leki takie, jak Trazodon są nadal powszechne w praktyce psychiatrycznej z jednego powodu: gdy mamy do czynienia z pacjentami chorymi na depresję połączoną z napadami lękowymi, bezsennością, koszmarami, problemami psychicznymi ten lek jest jednym z najbardziej skutecznych.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Alcántara M, Gutiérrez A, Hernández M, et al. Trazodona, un antidepresivo atípico con propiedades ansiolíticas y sedantes. Arch Neurocien [Internet]. 2009 [consultado 11 may 2022];14(4):249-257. Disponible en: https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=26075
- Jaffer K, Chang T, Vanle B, et al. Trazodone for Insomnia: A Systematic Review. Innov Clin Neurosci [Internet]. 2017 [consultado 11 may 2022]; 14(7-8): 24–34. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5842888/
- Warner M, Dorn M, Peabody C. Survey on the usefulness of trazodone in patients with PTSD with insomnia or nightmares. Pharmacopsychiatry [Internet]. 2001 [consultado 11 may 2022]; 34(4): 128-31. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11518472/