» Praca

Toksyczna praca – 7 sygnałów świadczących, że taką jest

Toksyczna praca - zmęczona kobieta.

Czy wracasz do domu i nie możesz zapomnieć o pracy? Może masz koszmary nocne o swoim szefie lub projekcie, który musisz dokończyć? Czy czujesz, że nie możesz przestać myśleć o raporcie, który musisz zrobić jutro? Cóż, być może masz do czynienia z czym, co nosi nazwę: toksyczna praca. Problem jest poważny.

Większość ludzi pragnie raz na jakiś czas mieć wolny dzień. To nie żadne ostrzeżenie; to naturalne. Jednak żywienie negatywnych odczuć, za każdym razem, gdy myślisz o pracy jest czymś niepokojącym. Toksyczna praca – jakie są znaki ostrzegawcze?

Myślisz o pracy 24/7

Czy nadal sprawdzasz pocztę służbową, gdy wracasz do domu, w weekendy lub dni wolne? Pozwól sobie na ucieczkę od technologii i ciesz się chwilą. Może dlatego, że jesteś zbyt skoncentrowany na swojej pracy, tracisz cenniejsze chwile.

Czasami jesteśmy tak pochłonięci codziennością, że nie traktujemy ważnych rzeczy jako tych, które maja prawdziwe znaczenie. Musisz pracować, aby żyć, a nie żyć po to, by pracować. Jeśli jesteś w pracy, która czyni Cię swoim niewolnikiem 24 godziny na dobę, coś musi się zmienić.

Spróbuj pozbyć się tej zależności stopniowo. I powiedz o tym swojemu szefowi. Spróbuj wyłączyć telefon natychmiast po zakończeniu pracy lub nie otwierać wiadomości e-mail, chyba że jesteś w biurze. Twój sen również się wówczas poprawi.

Zmęczona kobieta w pracy.

Toksyczna praca a złe środowisko pracy

Nie da się porozumieć ze wszystkimi, ale może być i tak, że nie dogadujesz się z nikim. Oczywiście, to normalne, że lepiej jest Ci pracować z niektórymi kolegami niż z innymi. Jest również normalne, gdy masz kogoś, kto sprawia kłopoty i nie jest kimś, z kim lubisz spędzać czas. W końcu nie jest dobrze być otoczonym przez negatywnych, lubiących intrygi, przygnębionych lub zazdrosnych ludzi.

Złe środowisko pracy może zrujnować nawet najbardziej rozwinięta firmę. To nie jest sprawa trywialna. Może przekształcić się w coś, co z zewnątrz wydaje się idealną pracą, w prawdziwie toksyczne miejsce pracy. Uciekaj przed emocjonalnymi wampirami!

Niekończąca się praca

Duże obciążenie pracą nie powinno trwać latami. Jeśli kończysz ważne zadania i projekty, ale lista obowiązków i zadań nie maleje, coś jest nie tak. Albo inni dodali Ci więcej zadań bez Twojej wiedzy lub musisz poinformować, że potrzebujesz przerwy.

Po ukończeniu bardzo ważnego raportu lub zamknięciu wielkiej sprawy, nad którą pracowałeś od miesięcy, powinna czekać na Ciebie przerwa – przynajmniej na tyle długa, by pozwolić Ci złapać oddech i poczuć, że jesteś w stanie poradzić sobie z ponowną presją. Nie ma znaczenia, czy jesteś menedżerem, czy też jesteś na najniższym szczeblu. Każdy potrzebuje czasami mniej stresujących okresów pracy. Zwłaszcza po miesiącach dużego stresu. Toksyczna praca nie pozostawia miejsca na regenerację.

Zastraszający szef

Szefowie, którzy znęcają się nad pracownikami, to ci, którzy twierdzą, że Twoja praca może zostać wykonana przez kogokolwiek. Otwarcie wyśmiewają pracowników. Nie interesują się rozmowami z ludźmi znajdującymi się pod ich opieką. Takie osoby próbują nieustannie Cię zdyskredytować, ciągle krzyczą…

Tak, masz szefa, który znęca się nad pracownikami. Ponieważ całkowite jego zignorowanie jest niemożliwe, ustalcie granice emocjonalne. Oznacza to by stać się czymś w rodzaju lustra: odbijaj słowa swojego szefa i nie pozwól, by zapadły Ci w serce.

Prześladujący pracownika szef.

Odrzucenie różnic

Jeśli w pracy występuje dyskryminacja ze względu na płeć, wiek, religię lub preferencje seksualne, jest to toksyczna praca. Jeśli sytuacja staje się naprawdę nie do zniesienia, konieczne jest działanie. Poinformuj przełożonego lub menedżera, aby mogli podjąć odpowiednie kroki. Niestety sytuacja może pozostać taka sama lub nawet pogorszyć się. W takim przypadku możesz poprosić o pomoc i poradę prawną.

Oczywiście, jeśli zostałeś poproszony o sfałszowanie dokumentacji, jeśli byłeś świadkiem lub byłeś ofiarą molestowania seksualnego lub jakiegokolwiek innego rodzaju przemocy w pracy, Twoja praca jest nie tylko toksyczna, to zachowanie jest przestępstwem.

Toksyczna praca a nieobecność pracowników

Oczywiście pracownicy muszą raz na jakiś czas opuścić dzień pracy z powodu spotkania, choroby lub nieprzewidzianego zdarzenia. Ale jeśli istnieje ogólny wysoki poziom absencji wśród pracowników, jest to wyraźna czerwona flaga wskazująca na to, że ​​ich praca jest toksyczna.

Nie mówimy tylko o byciu fizycznie nieobecnym, ale także nieobecnym mentalnie. Nieobecność fizyczna oznacza nieobecność na stanowisku co najmniej 3 dni w miesiącu. Druga to forma absencji umysłowej. Osoba przebywa w biurze, ale przez większość czasu wykonuje inne czynności.

Toksyczne środowisko pracy.

Brak poczucia bezpieczeństwa

Jeśli pracujesz w firmie, w której nie ma możliwości awansu i nie ma prawdziwej ścieżki kariery dla pracowników, coś jest nie tak. Oznacza to, że Twoja firma prawdopodobnie nie dba o bezpieczeństwo pracy. Być może koncentrują się bardziej na własnych interesach. Może chcą zwiększyć swoją bazę klientów lub zaoszczędzić pieniądze. Ale robiąc to, przeoczą potrzeby swoich pracowników. W takim przypadku jest to toksyczna praca.

Ponadto problem ten jest spotęgowany, gdy nie ma działu lub grupy osób odpowiedzialnych za dobre samopoczucie pracowników. W tym przypadku, jeśli jesteś osobą z inicjatywą i odważysz się zrobić krok naprzód, wyraź swój sprzeciw i zaproponuj rozwiązanie.

Zanim zdecydujesz się porzucić swoja pracę dobrze jest spróbować naprawić sytuację. Nawet jeśli podejrzewasz, że jest to toksyczna praca. Szukaj rozwiązań dzięki dialogowi i porozumieniu. Jeśli to nie zadziała po kilku próbach, powinieneś rozważyć zmianę miejsca pracy.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Hobbs, P. T. G. (1970). Motivation to Work. Journal of the Society of Dyers and Colourists. https://doi.org/10.1111/j.1478-4408.1970.tb02928.x
  • Rashid, S., & Rashid, U. (2012). Work Motivation Differences between Public and Private Sector. American International Journal of Social Science. https://doi.org/doi: 10.1111/cge.12749
  • Daniel, T. A. (2009). Tough boss or workplace bully? HR Magazine.
  • Sverke, M., Hellgren, J., & Näswall, K. (2002). No security: A meta-analysis and review of job insecurity and its consequences. Journal of Occupational Health Psychology. https://doi.org/10.1037/1076-8998.7.3.242
  • Loi, R., Ngo, H. Y., Zhang, L., & Lau, V. P. (2011). The interaction between leader-member exchange and perceived job security in predicting employee altruism and work performance. Journal of Occupational and Organizational Psychology. https://doi.org/10.1348/096317910X510468
Scroll to Top