Tik Tok i jego psychologiczne skutki

Tik Tok

Są kreatywne, a nawet szokujące. Filmy w serwisie Tik Tok trwają tylko kilka sekund i stały się koniecznością w życiu wielu młodych ludzi. Jednak jakie skutki psychologiczne może mieć ta słynna sieć społecznościowa?

Pokolenie Z, czyli młodzi ludzie urodzeni w latach 1997-2015 uwielbiają Tik Tok. Dla tych, którzy nie znają tej sieci społecznościowej, a nazwa brzmi jak rosyjska marka chipsów ziemniaczanych należy zauważyć, że dzięki tej aplikacji i jej tysiącom użytkowników zbojkotowany został ostatni zjazd Donalda Trumpa w Tulsie.

Wystarczyło tylko zwołać ludzi za pośrednictwem tej aplikacji i poprosić o rezerwację miejsc na to wydarzenie.

Później cel był jasny: nie udać się na zjazd. W ten sposób stadion, który miał 20 000 miejsc, poprzez strategię bojkotu opracowaną przez Tik Tok miał ​​14 000 pustych miejsc. Trump musiał poprowadzić zjazd na w połowie pustym stadionie zdając sobie w ten sposób sprawę, że nowy serwis społecznościowy toruje sobie drogę  i wypiera Twittera, Instagrama i Facebooka.

Zwłaszcza Facebooka, który z każdym dniem coraz bardziej traci zaufanie swoich obserwujących.

Jednak co jest specjalnego w tej chińskiej platformie powstałej nieco ponad 4 lata temu? Jego główną atrakcją jest to, że jest dynamiczny, zaskakujący i kreatywny. Dostosowuje się również do naszych czasów, w których wszystko przebiega szybko dostosowując się do rodzaju konsumpcjonizmu opartego na obrazie i bezpośredniości.

Tik Tok polega na tworzeniu filmów trwających od 15 sekund do 1 minuty, w których każdy użytkownik generuje własne twory. Wprowadza hasztagi, wzmianki, komentarze, polubienia… A co najatrakcyjniejsze, ktoś z bardzo małą liczbą obserwujących może stać się znany na całym świecie.

Kobieta z telefonem

Tik Tok – nowe uzależnienie nastolatków

Gdybyśmy zdefiniowali Tik Tok jako zwykłą sieć społecznościową do oglądania wideo bylibyśmy w błędzie. Różni się znacznie od YouTube i ma niewiele wspólnego z innymi platformami, do których jesteśmy przyzwyczajeni, takimi jak Instagram. To coś innego.

To okno, na które patrzymy nie wiedząc zbyt dobrze, co się dzieje, ale gdzie wszystko toczy się bardzo szybko, a jednocześnie jesteśmy uwięzieni i uzależnieni niemal od pierwszej sekundy.

Filmy są odtwarzane automatycznie bez klikania. Nie ma czasu na nic innego, tylko na obserwację, ponieważ projekt witryny jest strategiczny i zorientowany na oglądanie jednego filmu za drugim. Nie ma statycznej strony głównej, jak na Facebooku.

Gdy tylko aktywujesz Twój profil w tej sieci, przeglądanie odbywa się automatycznie i po zakończeniu jednego odtwarzania rozpoczyna się następne.

Od pierwszych chwil witają nas oryginalne choreografie, pozy, ćwiczenia, żarty, urocze zwierzaki, ludzie, którzy śpiewają, którzy tworzą poradniki, odtwarzają sceny filmowe… Tik Tok to wszystko i nieskończenie więcej, bo możliwości są ogromne i wszystko zależy od kreatywnej oryginalności każdego użytkownika.

Jakie konsekwencje ma ten rodzaj formatu dla tych, którzy go używają? Co więcej, wiedząc, że młodzież w wieku od 12 lat może zarejestrować się na tej platformie… Jakie psychologiczne skutki może mieć jej używanie?

Matka kłócąca się z córką

Produkty wysoce kreatywne, ale z ukrytymi kosztami

To prawda, że ​​ta sieć społecznościowa zwiększa kreatywność swoich użytkowników. Oryginalne filmy można tworzyć dodając muzykę, filtry, efekty specjalne. Można je łatwo i szybko odtwarzać, spowalniać nagrywanie oraz edytować.

Rezultaty mogą być niesamowite. Co więcej, ponieważ każdy film może stać się wiralem o ogromnej liczbie obserwujących, częstym celem wśród młodzieży jest aspirowanie do roli gwiazdy Tik Tok.

Jakie ma to konsekwencje psychologiczne? Prawda jest taka, że ​​są one głębsze i bardziej złożone, niż nam się wydaje.

  • Ponieważ 12-latki mają już dostęp do tej sieci, oglądamy filmy z dziewczynkami w tym wieku, które są hiperseksualizowane, aby wywrzeć większy wpływ i zgromadzić więcej obserwujących.
  • Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z istnienia tej sieci społecznościowej. Dlatego też nie wiedzą, że ich dzieci poświęcają tej aplikacji wiele godzin w ciągu dnia, zarówno na oglądanie filmów, jak i na ich tworzenie. W wielu przypadkach odkłada się na bok obowiązki szkolne.
  • Wielu nastolatków zaczęło wykazywać uzależniające zachowania w stosunku do Tik Tok. Aspirują do sławy i like’ów, aby stać się “wiralnymi”, aby ich wideo zostało udostępniane tysiące razy. Jednak produkcja filmów jest ciągła, więc jeśli widzą, że ich filmy podobają się innym, otrzymują w tej sposób pozytywne wzmocnienie. Krótkie, ponieważ po kilku sekundach kolejny film wydaje się jeszcze bardziej interesujący niż ten, który sam stworzyłeś.
  • Jeśli jakiejś części naszego młodszego pokolenia zależy tylko na interakcji i like’ach swoich publikacji, to w naszym społeczeństwie coś poszło nie tak.
  • Konsekwencje psychologiczne dla naszych nastolatków związane z nadużywaniem Tik Toka to oparcie swojej samooceny i tożsamości na tym, co są w stanie osiągnąć w tej sieci społecznościowej.

Tik Tok, sprytna strategia sztucznej inteligencji do tworzenia uzależnień

Każda wirtualna technologia, aplikacja, program czy scenariusz ma swoje wyjątkowe zalety i niebezpieczne wady. Po raz kolejny wszystko zależy od tego, jak dobrze wykorzystamy te zasoby. Dlatego sieci społecznościowe, takie jak Tik Tok, urzekają najmłodszych dzięki sprytnej sztucznej inteligencji, która tworzy masy uzależnionych.

Strategia, którą stosuje to utrzymanie użytkowników w tej aplikacji przez wiele godzin. Użytkownik zaczyna od obejrzenia coveru ulubionego artysty, aby później przejść do tańczącego kota, nauczyciela przeprowadzającego eksperyment chemiczny, tańczących bliźniaków… Później lekcja gotowania, potem zabawne dziecko, a na koniec ktoś robi nieśmieszny żart.

Łączone wideo nigdy się nie kończą, a co najważniejsze nie musimy niczego szukać. Algorytmy i sztuczna inteligencja już robią to za Ciebie. Wszystko to, jak możemy sobie wyobrazić, stwarza bardziej pasywnych użytkowników. Bardziej uzależnionych, z większymi problemami z planowaniem, utrzymaniem uwagi lub po prostu myśleniem o czymś innym niż Tik Tok.

Nadchodzi czas, kiedy część naszych młodych ludzi rozumie swój świat, swoją rzeczywistość i motywacje poprzez ten ekran, który jest w ciągłym ruchu. To, co dzieje się wokół nich nie tylko nie ma znaczenia, ale często nie jest dostrzegane. I to jest prawdziwe niebezpieczeństwo, to jest prawdziwy dramat.

Różnica polega na dobrym wykorzystaniu tych zasobów. To granica między oryginalną i zdrową rozrywką a własnym nałogiem i cierpieniem. Miejmy to na uwadze.

Scroll to Top