Test matryc Ravena – do czego służy?
Test matryc Ravena jest jednym z najczęściej używanych narzędzi do pomiaru zdolności wnioskowania przez analogie, zdolności myślenia abstrakcyjnego i percepcji.
Ten test składa się z 60 pytań, które pozwalają ocenić czynnik inteligencji „g”. Czynnik ten został zaproponowany przez Spearmana i dotyczy bardziej ogólnych procesów umysłowych i poznawczych, dzięki którym potrafimy odpowiadać na codzienne problemy. Test matryc Ravena – do czego służy?
W rzeczywistości większość z nas przeszło ten test w pewnym momencie życia. Zazwyczaj jest on regularnie przeprowadzany w szkołach i w procesie zatrudniania. Test matryc Ravena obecnie stanowi powszechną część testów psychotechnicznych służących selekcji kandydatów na niektóre stanowiska.
„Inteligencja składa się nie tylko z samej wiedzy, ale także z umiejętności zastosowania wiedzy w praktyce”.
-Arystoteles-
Biorąc pod uwagę kontekst, w którym zwykle podejmujemy test matryc Ravena, na myśl o nim możemy odczuwać pewien dyskomfort. Kojarzy się z wyzwaniem i czynnikiem decydującym o naszym życiu akademickim lub zawodowym.
Jednak ludzie, którzy lubią rozwiązywać małe zagadki logiczne uważają, że test matryc Ravena jest bardzo interesujący. Wymaga on analizowania wzorców i serii, wyciągania wniosków i decydowania, jak udoskonalić percepcje i myślenie abstrakcyjne…
W każdym razie jedno jest pewne. W dzisiejszym świecie pomiar IQ nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Bez względu na to, czy akceptujemy teorię inteligencji wielorakiej Howarda Gardnera, dążymy do zmierzenia i nadania priorytetów ludzkim zdolnościom logicznego rozumowania, rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia.
Test matryc Ravena jest przykładem tego ostatniego. Mierzy zdolność do myślenia abstrakcyjnego i inteligencji płynnej, o której pisał Cattell. Jest to rodzaj inteligencji, która pozwala nam rozwiązać większość codziennych problemów. Być może w przyszłości wszystko się zmieni i testy psychotechniczne będą wyglądać inaczej. Lecz na ten moment spójrzmy na szczegóły tego testu…
Na czym polega test matryc Ravena?
J. C. Raven opracował ten test w 1938 roku, aby zmierzyć czynnik „g” Spearmana. Projekt tego testu psychometrycznego miał jeden cel: ocenić zdolności żołnierzy amerykańskiej marynarki wojennej.
Wkrótce jednak okazało się, że test matryc Ravena jest użyteczny i ważny dla ogólnej oceny inteligencji, niezależnie od nabytej wiedzy.
Przewaga testu Ravena nad innymi testami
- Test matryc Ravena jest adekwatny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, niezależnie od tego, czy dana osoba ma problemy z komunikacją lub motoryką.
- Jest bardzo ekonomiczny do przeprowadzenia.
- Większość osób uważa ten test za interesujący i wciągający.
- Mierzy wartość tzw. czynnika „g” oraz sprawdza zdolności wnioskowania przez analogie, więc osoba testowana musi stosować zachowania eksploracyjne. Musi także dokonywać porównań i wykorzystywać wiele źródeł informacji do uzupełnienia macierzy.
Jedną z największych zalet testu Ravena jest szybkość dostarczania prawidłowych wyników dotyczących funkcjonowania poznawczego dziecka lub dorosłego.
Z drugiej strony ważne jest, warto pamiętać, że twórca testu, John Raven, wyjaśnił, że nikt nie powinien używać tego testu jako jedynego narzędzia do mierzenia inteligencji. Powinniśmy rozważyć także inne źródła informacji, aby test był efektywniejszy, a wyniki bardziej wiarygodne.
Jak przebiega test matryc Ravena
Test składa się z 60 pytań wielokrotnego wyboru, uporządkowanych według stopnia trudności. Zawierają one, jak już wiemy, serie abstrakcyjnych i niekompletnych figur geometrycznych, które trzeba uzupełnić. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że próbujemy przeanalizować niezrozumiały, nieuporządkowany materiał.
Ogólnie uczestnicy mają około 45 minut na zaliczenie testu. To dość dużo czasu dla dziecka lub dorosłego, aby wprowadzić w życie tak zwaną zdolność do tworzenia znaczenia. Proces ten ma następujące podstawy:
- Zdolność do tworzenia znaczenia polega na odnajdywaniu relacji i korelacji w pozornie zdezorganizowanych informacjach.
- Tego rodzaju zdolności intelektualne wymagają od nas dokonywania porównań, dedukcji, reprezentacji mentalnych i stosowania analogicznych zasad rozumowania i logiki.
Wszystko to składa się na „g” Spearmana. Wielu uważa go za ważny czynnik mierzący ogólnie pojętej inteligencji.
Podsumowując, test matryc Ravena jest niewerbalnym narzędziem, którego wyniki nie zależą od poziomu wykształcenia lub doświadczenia osoby badanej.
Jest to narzędzie przydatne również w sytuacjach, w których chcemy wcześniej poznać „ogólnie pojętą” inteligencję studentów lub kandydatów do pracy.
Łatwość stosowania i szybkość uzyskiwania wyników oznacza, czy Ci się to podoba, czy nie, test matryc Ravena pozostanie w użyciu…
To może Cię zainteresować ...