Terapia z użyciem metafor i język intuicji

Terapia z użyciem metafor jest zasobem wykorzystywanym w różnych podejściach terapeutycznych. Polega na używaniu metafor w celu zrozumienia i przezwyciężenia problematycznych sytuacji.

Surrealistyczny krajobraz - terapia z użyciem metafor

Terapia z użyciem metafor wykorzystuje poetycki i literacki język opowieści i baśni. Niektóre starożytne kultury stosowały tę terapię w taki czy inny sposób, aby pomóc zagubionym mentalnie ludziom rozwijać się emocjonalnie.

Często terapia z użyciem metafor wykorzystuje starożytne, tradycyjne historie opowiadane przez dziadków czy szamanów. Jednak większość z tych historii nie opowiada wydarzeń, które faktycznie się wydarzyły. Zamiast tego opowiadają symboliczne epizody. Wpływ tych historii na pacjenta jest oczyszczający i otwierający umysł.

„Nie jest tajemnicą, że sztuka nie jest prawdą. Sztuka jest kłamstwem, które pozwala nam uświadomić sobie prawdę, a przynajmniej prawdę, którą mamy zrozumieć. Co więcej, artysta musi znać sposób, w jaki przekona innych, co do prawdziwości swoich kłamstw”.

Pablo Picasso

Terapia z użyciem metafor jest wykorzystywana zarówno w sposób nieformalny, jak i jako część formalnych interwencji psychologicznych. Historie, bajki i poetycki język pomagają otworzyć nieświadomość. Ponadto pomagają wydobyć na powierzchnię stłumione uczucia, myśli i pragnienia.

Terapia z użyciem metafor

Metafory to figury retoryczne, które odwołują się do jednej rzeczy poprzez wspomnienie o innej. Dlatego metafory łączą dwie rzeczywistości, które są ze sobą w jakiś sposób powiązane.

Dzięki temu powiązaniu można zastąpić te dwie rzeczy. Na przykład, gdy ktoś mówi: „Niebo płacze”, kojarzy „płacz” z „deszczem”. W zależności od kontekstu może to być sposób na opisanie smutnej chwili.

Scena z Małego Księcia

Historie, legendy, bajki i wiersze to metafory. Chociaż Czerwony Kapturek nie był prawdziwą dziewczynką, jest metaforyczną reprezentacją nieposłusznych dziewcząt. Analogicznie wszelkie wróżki reprezentują szczęście lub boską interwencję.

Historie pozostawiają swój ślad, ponieważ ktokolwiek je pisze, pozwala mówić przez nie swojej nieświadomości. Nawet jeśli nie jest to świadomie działanie, z nieświadomości pisarza wyłaniają się metafory.

Z tego samego powodu historie chwytają nieświadomość tych, którzy je słyszą lub czytają. Ciekawe jest to, że zostało udowodnione, że metafory mają zdolność przemieniać nas wewnętrznie.

Elastyczne myślenie i terapia z użyciem metafor

Dzięki badaniu psychologii wiemy, że metafory pomagają nam przyswajać rzeczywistość z różnych perspektyw. Innymi słowy, uelastyczniają nasz pogląd na świat.

Dodatkowo pomagają nam również spojrzeć na nasze osobiste doświadczenia z różnych perspektyw, a tym samym znaleźć nowe rozwiązania starych problemów. Mianowicie to właśnie stanowi podstawę dla terapii z użyciem metafor.

Kiedy budujemy lub otwieramy nasz umysł na metafory, „koła zębate” w prawej półkuli naszego mózgu zaczynają się „obracać”. To kreatywny, intuicyjny i globalny proces. Lewa półkula jest logiczna i racjonalna i to właśnie z niej najczęściej korzystamy.

Metafory pomagają nam znaleźć wyjścia, o których istnieniu nie wiedzieliśmy. Pomagają nam patrzeć na świat z wielu różnych perspektyw, aby pomóc nam wydostać się z naszych błędnych cykli. To z kolei sprzyja odporności.

Przydatne narzędzie

Psychoterapeuci często posługują się metaforami, ponieważ one sieją i sugerują, a nie definiują i narzucają. Metafory mogą wywierać na nas ogromny wpływ i pomagają nam modyfikować nasz pogląd na świat.

Chłopiec puszcza latawiec na otwartej książce = terapia z użyciem metafor

Rozmaite historie były narzędziem wykorzystywanym w procesie uzdrawiania od czasów starożytnych. Od zarania dziejów uspokajają naszą duszę, ponieważ delikatnie budzą uśpione emocje i pozwalają nam zobaczyć nasze emocjonalne rany z bardziej humanitarnej i spokojnej perspektywy.

Używanie metafor pomaga nam również radzić sobie z samotnością. Podsumowując, czytanie i słuchanie opowieści jest świetnym pomysłem, zwłaszcza w trudnych czasach, ponieważ literatura i sztuka pomagają radzić sobie z dyskomfortem i cierpieniem.