Samotność w związku - dowiedz się czegoś więcej!

Poczucie samotności w związku może być katastrofalne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!
Samotność w związku - dowiedz się czegoś więcej!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Samotność w związku może być bardzo bolesna. Niewiedza, dlaczego Twój partner jest emocjonalnie obojętny, sprawia ból. Koniec końców, bycie w związku polega na tym, aby czuć się kochanym i mieć partnera za towarzysza. Niewiele uczuć bycia samotnym jest tak problematycznych i tak powszechnych jak samotność w związku.

Gustavo Adolfo Becquer mądrze powiedział, że samotność jest piękna, o ile masz z kim o niej porozmawiać. Jednak wiele osób z dużą ilością obserwujących na mediach społecznościowych nadal czuje się samotnych i odłączonych od swojego otoczenia. Powoduje to nie tylko stres psychiczny, ale także problemy zdrowotne.

Problem ten nie jest niczym nowym. Ludzie zawsze zmagali się z sytuacją, jaką jest samotność w związku. Jednak dzięki nowoczesnym badaniom nad samotnością naukowcy odkrywają coraz więcej faktów na temat tego zjawiska, które dotyka ludzi w każdym wieku. Zarówno młode, jak i starsze pary doświadczają izolacji i obojętności emocjonalnej.

„Nie bierz ślubu, jeśli boisz się samotności”

– Anton Czechow –

Co powoduje samotność w związku?

Najbardziej intensywny smutek wynika z zimnej ciszy między dwojgiem ludzi, którzy przysięgali sobie miłość na zawsze. Czasami jeden partner zapomina o swojej obietnicy, wybierając zamiast tego (świadomie lub nieświadomie) bycie emocjonalnie obojętnym wobec drugiej osoby.

Tego rodzaju sytuacja zwykle nie pojawia się z dnia na dzień. Psychiczne wyobcowanie często wkrada się niezauważenie. Dzieje się tak, gdy przestajesz zwracać uwagę na rzeczy, które kiedyś Ci się podobały. Jest tak również, gdy zapominasz o szczegółach, przestajesz słuchać partnera lub po prostu przestajesz się wysilać.

Samotność w związku

Osadzenie w związku ma poważne konsekwencje. Obserwowanie, jak Twój partner coraz bardziej się oddala, jest bardzo bolesne i ma również inne konsekwencje. Eksperci, tacy jak doktor Aaron Ben-Ze’ey, filozof, psycholog i ekspert do spraw relacji, wyjaśniają:

  • Ważne jest widzieć różnicę między byciem samemu a byciem samotnym. Bycie samemu oznacza, ze nikt fizycznie z Tobą nie przebywa. Z drugiej strony, bycie samotnym to psychologiczna rzeczywistość, która staje się coraz bardziej powszechna. Zaskakujące, najczęściej doświadczają tego osoby będące w związku.
  • Ten rodzaj samotności często prowadzi do zaburzeń depresyjnych i lękowych. Według badań przeprowadzonych przez dr Grega Millera na Uniwersytecie w Manchesterze samotność jest równie niebezpieczna dla zdrowia jak palenie tytoniu i prowadzenie siedzącego trybu życia.

Przeanalizujmy niektóre z powodów, przez które możesz doświadczać stanu, jakim jest samotność w związku.

Odkochiwanie się i strach przed zmianą

Czasami odkochiwanie się jest jak uczucie przebywania w lodowatym przeciągu i brak orientacji, skąd on pochodzi. Nagle, choć nic się nie zmieniło, pewne rzeczy wydają się nie mieć znaczenia, są nieciekawe i nudne.

Kobieta odczuwa samotność w związku

Nie zawsze istnieje konkretny powód, dla którego się odkochujesz. Czasami po prostu tak się dzieje i jest to niepokojące dla obu zaangażowanych osób. Biorąc to pod uwagę, jeśli wyraźnie czujesz, że nie kochasz już swojego partnera, powinieneś powiedzieć mu o swoich uczuciach.

Oszukiwanie partnera (lub oszukiwanie samego siebie) może mieć poważne konsekwencje. Jednym z nich jest poddawanie drugiej osoby emocjonalnej obojętności, nawet jeśli próbujesz to ukryć.

Utknięcie w rutynie

Bardziej prawdopodobne jest, że czujesz samotność w związku, gdy codzienna rutyna staje się przytłaczająca. Pomiędzy pracą, dziećmi i obowiązkami możesz nie mieć czasu, aby skupić się na uczuciach i odbudowaniu relacji.

Kiedy tak się dzieje, nawet Wasze rozmowy stają się mechaniczne, pozbawione uczuć, miłości i intymności. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym jest próba zmiany sytuacji lub poszukiwanie profesjonalnej pomocy. W obu przypadkach bierność prawie nigdy nie pomaga rozwiązać problemu.

A co, jeśli powodem samotności w związku jesteś Ty?

Czasami osiągasz punkt w swoim życiu, w którym czujesz się niewytłumaczalnie pusty. To mieszanka niezadowolenia, kryzysu egzystencjalnego i lęku przed zmianą.

Te sytuacje są częstsze, niż mogłoby się wydawać. Niektórzy ludzie czują się samotni w swoich związkach, ponieważ zmienili się i odczuwają frustrację związaną z brakiem tego, czego chcą.

W tym przypadku, chociaż nikt nie jest bezpośrednio odpowiedzialny, łatwo jest winić partnera za to, że nie jest w stanie dać Ci tego, czego chcesz. Jednak prawda jest taka, że Twoja samotność wynika z poprzedniej transformacji.

Zmieniłeś się Ty i zmieniła się Twoja perspektywa. Zmieniły się również Twoje upodobania, potrzeby i motywacje. Być może podążasz inną ścieżką kariery, chcesz być bardziej niezależny lub pragniesz nowych kontaktów społecznych. Ludzie żyją w stanie ciągłych zmian, a zmiany te mogą wpłynąć na Twój związek.

Uczucie samotności

Podsumowując, samotność w związku jest bardzo powszechna. Jest również przyczyną wielu rozstań. Jest tak przede wszystkim dlatego, że powoduje cierpienie, problemy psychiczne i problemy zdrowotne. Po drugie – nikt nie powinien odczuwać tego rodzaju bólu ani jego konsekwencji.

Dlatego też jeśli doświadczasz tego rodzaju samotności, spróbuj dojść do sedna. Odnajdź podstawową przyczynę tego stanu. Porozmawiaj ze swoim partnerem i spróbuj znaleźć szczere, pełne szacunku i odpowiedzialne rozwiązanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.