Terapia z użyciem lalek to kreatywna forma leczenia, która wykorzystuje lalki i inne przedmioty do reprezentowania różnych sytuacji, emocji i relacji. To niewerbalna metoda, która pozwala ludziom pokazać się w naturalny i autentyczny sposób, poprzez elementy symbolizujące to, co myślą i czują.
Podczas sesji terapeuta zapewnia lalki i inne przedmioty. Pacjent wybiera je zgodnie z tym, co chce wyrazić. Celem jest zbadanie i praca nad różnymi aspektami ich życia, od relacji międzyludzkich po wewnętrzne emocje.
Tego rodzaju terapia jest korzystna dla ludzi, którzy mają trudności z wyrażaniem swoich emocji werbalnie lub mają trudności z określeniem, co jest z nimi nie tak. W efekcie otrzymują narzędzie do niewerbalnej ekspresji.
Terapia z użyciem lalek i korzyści z niej płynące
Terapia z użyciem lalek oferuje wiele korzyści emocjonalnych i psychologicznych. Na przykład:
- Ujawnia emocje. Metoda ta w naturalny sposób zachęca do wyrażania emocji. Może pomóc zmniejszyć niepokój, stres i depresję.
- Interweniuje w rozwiązywaniu konfliktów wewnętrznych. Sesje pomagają pacjentowi zrozumieć i rozwiązać wewnętrzne konflikty oraz zintegrować różne obszary jego osobowości.
- Rozwija kreatywność. Terapia lalkami to kreatywny sposób analizy i pracy nad różnymi aspektami życia pacjenta. Jest to przydatne do rozwijania jego kreatywności i wyobraźni.
- Wzmacnianie relacji międzyludzkich. Przedstawiając sytuacje i relacje za pomocą lalek, pacjenci poprawiają swoje umiejętności komunikowania się i rozwiązywania problemów w relacjach międzyludzkich.
Terapia lalkami i jej związek z terapią systemową
Terapia z użyciem lalek dobrze współgra z terapią systemową. To dlatego, że koncentruje się na ludziach, związkach i systemach, w których wchodzą w interakcje. Posługuje się metaforą rodziny, aby opisać relacje między jednostkami a ich środowiskiem.
W terapii tej zasoby, takie jak lalki i inne przedmioty, stanowią różne aspekty osobowości. Pacjenci badają i pracują z tymi aspektami indywidualnie. Na przykład mogą użyć jednej lalki jako symbolu partnera, a drugiej jako szefa.
Korzystając z tych technik w celu rozwiązania określonych sytuacji, pacjent bada i pracuje nad swoimi relacjami i sytuacjami, które wpływają na jego samopoczucie emocjonalne i psychiczne.
Związek między obiema terapiami widoczny jest również w stosowanych przez nie metodach pomocy pacjentowi w komunikowaniu się i rozwiązywaniu problemów.
Na przykład, jeśli para ma trudności z komunikacją, mogą wykorzystać lalki, aby zinterpretować sytuację i zbadać różne sposoby skutecznego mówienia.
Terapia lalkami i ich związek ze światem wewnętrznym
Z drugiej strony, terapia z użyciem lalek jest również dobrze dopasowana do podejścia terapeutycznego Systemów Wewnętrznej Rodziny (IFS) . Terapia ta opiera się na relacji pomiędzy różnymi aspektami osobowości. Posługuje się także metaforą rodziny.
Na przykład pacjent używa jednej lalki, aby przedstawić swoją niespokojną część, a drugą, aby przedstawić swoją ufną część. Ułatwia to proces terapii.
„Lalki i inne postacie mogą być używane w terapii do przedstawiania części siebie, które mogą być trudne do bezpośredniego zmierzenia się, pomagając ludziom rozwinąć większe zrozumienie i akceptację siebie”.
-Sue Jennings-
Istnieje również związek między terapią lalkami a podejściem IFS, ponieważ oba są stosowane w celu rozwiązywania wewnętrznych konfliktów. Spójrzmy na inny przykład.
Pacjent może używać lalek, które reprezentują części jego osobowości będące w konflikcie. Dzięki temu może w bezpieczny sposób eksplorować i pracować nad swoimi wewnętrznymi konfliktami. Integracja różnych aspektów osobowości jest kluczowym procesem. Pomaga pacjentowi poczuć się bardziej kompletnym i spójnym.
Wnioski i refleksje na temat terapii lalkami
Terapia lalkami jest kreatywnym i skutecznym sposobem odkrywania wewnętrznego świata jednostki. Metoda szczególnie dobrze nawiązuje do psychologii i podejścia IFS.
Ponadto terapia ta sprzyja komunikacji i rozwiązywaniu problemów w relacjach międzyludzkich. Pomaga także pacjentom zintegrować aspekty ich osobowości.
Jeśli jesteś zainteresowany tą techniką, sugerujemy znalezienie terapeuty, który ma w tym doświadczenie. Musisz jednak chcieć zagłębić się i przepracować swoje uczucia i myśli w otwarty i uczciwy sposób.
Z reguły jest to unikalny i skuteczny sposób terapii. W efekcie, zapewniając niewerbalny i kreatywny mechanizm wyrażania uczuć i myśli, sesje pomagają pacjentom poprawić ich samopoczucie emocjonalne i psychiczne.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Ray, D. C., Lee, K. R., Meany-Walen, K. K., Carlson, S. E., Carnes-Holt, K. L., & Ware, J. N. (2013). Use of toys in child-centered play therapy. International Journal of Play Therapy, 22(1), 43–57. https://doi.org/10.1037/a0031430
- IFS Institute. https://ifs-institute.com/
- Schwartz, R. C., & Sweezy, M. (2019). Internal family systems therapy. Guilford Publications.
- Stiles, W. B., Barkham, M., Connell, J., & Mellor-Clark, J. (2008). Responsive regulation of treatment duration in routine practice in United Kingdom primary care settings: replication in a larger sample. Journal of Consulting and Clinical Psychology, 76(2), 298. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18377125/
- PlayTerapia. (s.f.). ¿Qué es la terapia con muñecos? PlayTerapia.