Jak być bardziej uważnym i wzmocnić swój związek z życiem

Czy Twoje dni są szare lub pełne różnych kolorów i dźwięków? Czasami możesz przechodzić przez godziny swojego dnia, nie będąc tak naprawdę świadomym tajemnic, które życie ma ci do zaoferowania i które łączą Cię z samym życiem. Oto kilka wskazówek, jak osiągnąć to połączenie.
Jak być bardziej uważnym i wzmocnić swój związek z życiem
Gorka Jiménez Pajares

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gorka Jiménez Pajares.

Ostatnia aktualizacja: 28 marca, 2023

Czasami opierasz się pójściu z prądem. Może to wynikać z wielu powodów. Jednym z nich może być rytm, w jakim płyną Twoje dni. Często mogą być one gorączkowe, nieustanne i dość chaotyczne. Dzisiaj podpowiadamy, jak być bardziej uważnym i połączyć się z teraźniejszością.

Zawsze dobrze jest poświęcić trochę czasu na refleksję. Zatrzymaj się na kilka sekund i zadaj sobie pytanie o pewne magiczne aspekty swojego codziennego życia. Te, które sprawiają, że czujesz ciepło w środku. Te codzienne sytuacje, w których wzmacniasz swój związek z życiem.

„Życie toczy się w rzece, a nie na brzegu”.

-Maxime Lagace-

Sztuka łączenia się z życiem

Czy Twoja ścieżka życiowa biegnie w linii prostej, czy ma zakręty? Czasami możesz zapomnieć, że dzień dzisiejszy, chwila obecna, to życie. Przyłapujesz się na mówieniu takich rzeczy jak „Pamiętam, kiedy byłem młody…” lub “Kiedyś to było…” To strata czasu.

Wróćmy do zadanego przez nas wcześniej pytania. Często przechodzisz przez swoją codzienność z określonym z góry celem (na przykład praca). Jednak nagle, prawie niespodziewanie, przychodzi wieczór. Patrząc wstecz, jesteś zaskoczony, jak szybko minął dzień.

Kiedy spojrzysz wstecz, możesz dojść do wniosku, że w danym dniu nie wydarzyło się nic niezwykłego. Ale czy jesteś pewien?

Być może przytrafiły Ci się pewne rzeczy, na które nie byłeś otwarty. Omijając to, co oferuje Ci życie, pozbawiasz się czynników, które sprawiają, że nawiązujesz z nim kontakt. Może to być uśmiech, przytulenie, wypicie kawy lub po prostu uczucie świeżego powietrza na skórze.

Możesz przejść przez życie z klapkami na oczach lub bez nich. Jeśli nosisz ciemne okulary, możesz patrzeć tylko przed siebie. W efekcie nie jesteś w stanie podziwiać krajobrazu wokół. Twoja ścieżka wygląda na prostą i nudną, zamiast być zakrzywioną i pełną pięknych widoków.

„Szczęście to motyl, którego ściganie jest zawsze poza Twoim zasięgiem, ale jeśli zatrzymasz się na chwilę, może on na Tobie usiąść”.

-Nathaniel Hawthorne-

Kobieta nad jeziorem praktykująca uważność
Medytacja prowadzi do stanu odprężenia. To z kolei pozwala nawiązać kontakt z życiem.

Wzmocnij swój związek z życiem

Istnieje niezliczona ilość sposobów na wzmocnienie połączenia z życiem. Filozofia uważności może być przydatna w łączeniu się z chwilami, które dodają Ci energii i sprawiają, że czujesz, że żyjesz. Jeśli więc uważasz, że czas płynie zbyt szybko i brakuje Ci tchu, użyj niektórych z tych technik, aby zwiększyć swoją otwartość na radość życia.

Możesz jednak pomylić świadomość bycia tu i teraz z opróżnianiem umysłu. To błędne przekonanie. Uważność jest istotną filozofią. To sposób życia. Sposób uczenia się od życia. Pozwala zwiększyć świadomość tego, co robisz, w celu wzmocnienia połączenia z życiem. W efekcie sprawia, że jesteś bardziej otwarty na to, co dzieje się w chwili obecnej.

Dzięki uważności, miłującej dobroci i współczuciu dla siebie możemy zacząć porzucać nasze oczekiwania co do tego, jakie powinno być życie i osoby, które kochamy”.

-Sharon Salzberg-

Jak być bardziej uważnym: nauka skupiania się na tu i teraz

Przechodzenie przez życie z umysłem w pełni skoncentrowanym na tym, co robisz, oprócz zapobiegania objawom lękowym i depresyjnym, zmienia sposób, w jaki odnosisz się do otoczenia. Sekundy, minuty i godziny Twojego życia przestają być „puste”. Wraz z praktyką, przekonasz się, że stopniowo nabywasz energii.

Introspekcja, która pomoże Ci wzmocnić więź z życiem

Możesz pomyśleć, że medytacja to strata czasu. Jednak jest to procedura uważności, która pozwala osiągnąć stan odprężenia. Na przykład spróbuj skupić się przez dwie minuty wyłącznie na oddychaniu (Shapiro, 2006).

Nie martw się, jeśli Twoja uwaga wymknie się spod kontroli. To normalne. W końcu fakt skupienia się na oddychaniu może spowodować pojawienie się pewnych myśli i emocji, które mają niewiele wspólnego z Twoimi obserwacjami.

Kiedy tak się stanie, po prostu skieruj swoją uwagę z powrotem na powietrze wypełniające płuca i rytmiczne ruchy klatki piersiowej. Obserwuj swoje myśli, nie wchodząc w szczegóły, czy są „dobre”, czy „złe” lub czy „powinny lub nie powinny być w Twoim umyśle”.

„Uważność to pauza – przestrzeń między bodźcem a reakcją: na tym polega wybór”.

-Tara Brach-

Kwestia percepcji

Obserwuj swoje ciało. Jak się czujesz? Jesteś spięty czy zrelaksowany? Czy potrafisz skupić się na dużym palcu prawej stopy? Czy czujesz go w kontakcie z butem? Skoncentruj się na tym uczuciu. Stopniowo przejdź przez kolejne punkty swojej anatomii. Wejdź w kontakt z doznaniami, które sprawiają, że czujesz, bez ich wartościowania. Bez ich oceniania.

Czy podczas chodzenia czujesz kontakt podeszwy stopy z chodnikiem? Dobrym sposobem na „kontakt z życiem” jest zwiększenie świadomości doznań i spostrzeżeń, których doświadczasz w ciągu dnia. Spójrz na drzewa, ludzi, niebo. Co widzisz? Co Ci przekazują?

Obserwacja tego, co Cię otacza, może dostarczyć Ci niezwykle pozytywnych emocji. Otoczenie jest pełne kolorów i żywych dźwięków. Słońce może pieścić skórę i zapewniać odrobinę ciepła, nawet w najzimniejsze dni. Czy kiedykolwiek zatrzymałeś się, aby zastanowić się nad tymi aspektami? To tylko małe rzeczy, ale mogą sprawić, że poczujesz się lepiej na co dzień.

„Zanurz się odważnie w wir życia i chwytaj je tam, gdzie chcesz. Życie jest zawsze interesujące”.

-JW Goethe-

Mężczyzna pijący kawę i cieszący się chwilami życia
Chwila dnia na refleksję pomaga doświadczyć tu i teraz w najlepszym wydaniu.

Bądź wdzięczny

Wdzięczność jest wiernym i lojalnym przyjacielem. Możesz ufać, że praktykowanie wdzięczności potencjalnie przyniesie Ci intensywne uczucia pozytywnej wartościowości. Zdolność do dziękowania za to, co masz, to „zdolność dostrzegania i rozpoznawania pewnych rzeczy, które przyniosły nam korzyść w pewnym momencie naszych dni” (Cerdan i in., 2022).

Rozwijanie tej zdolności poprzez rzeczy, które inni robią dla Ciebie lub rzeczy, które oferuje Ci życie (na przykład śpiew ptaka lub szum wiatru między budynkami w mieście) zwiększa Twoje postrzeganie pozytywnych aspektów Twojego życia (Seligmana, 2011). Co więcej, poprawia Twoją zdolność do łączenia się, ponieważ nadajesz znaczenie wydarzeniom, których doświadczasz.

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów, dzięki którym możesz wzmocnić swój związek z życiem. Często może być Ci jedna trudno zwracać uwagę na sytuacje, kolory, ludzi i dźwięki wokół Ciebie. Możesz jednak skorzystać z uważności. Dzięki procesom medytacji, obserwacji i wdzięczności będziesz mógł się zatrzymać i cieszyć życiem. Kochać i czuć, że żyjesz.

„Bądź wdzięczny za to, co masz, a będziesz miał więcej”.

-Oprah Winfrey-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gimeno Cerdan, S. M. (2022). Los efectos de la gratitud: Una propuesta de intervención.
  • Shapiro, S. L., Carlson, L. E., Astin, J. A., & Freedman, B. (2006). Mechanisms of mindfulness. Journal of clinical psychology, 62(3), 373-386.
  • Voci, A., Veneziani, C. A., & Fuochi, G. (2019). Relating mindfulness, heartfulness, and psychological well-being: The role of self-compassion and gratitude. Mindfulness, 10, 339-351.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.