Terapia Imago: przejście od romantycznej do dojrzałej miłości

Kiedy się zakochujemy, pożera nas miłość romantyczna, czyniąc nasze relacje intensywnymi, żywiołowymi i niemal oślepiającymi. Jednak wraz ze spadkiem pasji następuje następny etap. Dlatego musimy wiedzieć, jak dojrzewać. Terapia Imago oferuje kilka przydatnych wskazówek.

Objęta para symbolizująca Terapię Imago

Czasami trudno uwierzyć, że sposób, w jaki tworzymy więzi z naszymi partnerami, jest związany z naszym dzieciństwem. Jednak prawdą jest, że dobre i złe doświadczenia z naszych wczesnych lat z rodzicami zwykle mają wpływ na wiele relacji, które budujemy w wieku dorosłym. Co więcej, zwykle pozostawiają w nas uderzające psychologiczne ślady. Tego rodzaju problemami zajmuje się terapia Imago.

Terapia Imago zakłada, że wszyscy nosimy w sobie nieświadome obrazy miłości (imagio), które pochodzą z naszych rodzin. Te idee mogą być wyidealizowane, traumatyczne lub oferować nam solidne podstawy do budowania zdrowych relacji. W konsekwencji przeszłość często warunkuje nasze szanse na szczęście w miłości.

Czyni to, prowadząc nas przez dysfunkcyjne rodzaje przywiązania. Obejmują one stronnicze poglądy na temat uczuć oraz braki emocjonalne, które często utrudniają nam budowanie dojrzałych i satysfakcjonujących związków. Terapia Imago może pomóc w takich okolicznościach.

Wiele par rozpoczyna swoje związki z perspektywy romantycznej miłości. Kiedy ich relacje się rozpadają, nie wiedzą, co robić. Dlatego musimy kształcić się w bardziej dojrzałych i mniej idealistycznych koncepcjach uczucia.

Para w terapii Imago
Modele psychologiczne, takie jak Terapia Imago, mają na celu przywrócenie relacji poprzez poprawę empatii i komunikacji oraz leczenie ran z dzieciństwa.

Terapia Imago (IRT)

Terapia relacji Imago została opracowana w latach 70. XX wieku przez lekarzy Harville’a Hendrixa i Helen LaKelly. Oboje byli rozwiedzeni i próbowali terapii, aby poradzić sobie z wieloma związanymi z tym problemami.

Zdali sobie sprawę, że w tamtym czasie nie istniała terapia oparta na nauce, która pomogłaby przywrócić relacje w kryzysie. Szukali modelu, który promowałby wzrost i dojrzewanie partnerów jako mądrzejszych, bardziej uzdolnionych i zaangażowanych osób w ich związkach.

Ponieważ nie znaleźli odpowiedniego podejścia w istniejących szkołach terapii par, opracowali własny model. Opiera się on na założeniu, że miłość naszych rodzin sprawia, że rozwijamy poczucie tożsamości dotyczące naszych relacji. Ten obraz (imagio) nas warunkuje.

Terapia Imago ma na celu poprawę relacji poprzez dostarczenie partnerom narzędzi do optymalizacji komunikacji, empatii, umiejętności interpersonalnych i innych. Motywuje ich również do pracy nad ich ranami emocjonalnymi z dzieciństwa. Są to rany, które często rzutują na wszystkie przyszłe relacje.

„Rodzimy się w związku, jesteśmy zranieni w związku i możemy zostać uzdrowieni w związku”.

Harville’a Hendrixa

Założenia Terapii Imago

Badania przeprowadzone przez Villanova University (USA) dowodzą, że Terapia Imago jest idealna do wzmacniania empatii partnerów w związku. Oto jej cechy:

  • Terapia Imago ma swoje korzenie w (jungowskiej) psychoanalizie. Podkreśla, jak nasze dzieciństwo i to, co się w nim wydarzyło, buduje naszą osobowość.
  • Twierdzi, że musimy uleczyć rany z przeszłości, ponieważ hamują one nasz psycho-afektywny rozwój. Jeśli tego nie robimy, rozwijamy szkodliwe relacje.
  • Pozwala nam rozwinąć dobre umiejętności komunikacyjne i empatię. Co więcej, uczy nas dezaktywacji klasycznych ideałów romantycznej miłości.
  • Twierdzi, że musimy leczyć, poprawiać i dezaktywować błędne schematy, które ograniczają nasz ludzki potencjał. Są to na przykład wiadomości, które otrzymujemy w dzieciństwie, takie jak „Tylko słabi ludzie płaczą. Musisz być silny” lub „Zawsze ranimy tych, których kochamy”.

Terapia Imago nie tylko poprawia nasze relacje. Leczy również wiele z naszych najbardziej bolesnych części przeszłości z powodu traumatycznego lub dysfunkcyjnego dzieciństwa.

Para w terapii Imago
Jednym z najbardziej znanych zasobów Terapii Imago jest technika lustra.

Techniki budowania bardziej dojrzałej miłości

Terapia związków Imago stara się, aby jej pacjenci redagowali mentalne obrazy, jakie mają na temat romantycznej miłości. Muszą zrozumieć, że ta faza jest tylko tymczasowa. Jest to stan euforii, pasji i fascynacji, który z czasem słabnie. Wtedy pojawia się nowy etap, z którym każdy partner musi wiedzieć, jak sobie radzić, jeśli chce przejść do bardziej dojrzałego, a także satysfakcjonującego związku.

Przyjrzyjmy się trzem krokom, które zwykle stosuje to podejście terapeutyczne:

1. Lustro

Ta technika polega na tym, że każdy partner działa jak lustro, aby zobaczyć swoje odbicie i odwrotnie. To zasób o wielkim potencjale, który jest niezwykle przydatny. Jedną z najczęściej powtarzających się technik Terapii Imago jest otwieranie się partnerów na siebie nawzajem, wyrażanie wszystkiego, co czują, myślą i potrzebują. Trzeba to jednak robić odważnie, skrupulatnie i w jasny sposób.

Jeden partner szczegółowo opisuje, co zobaczył i zrozumiał ze słów drugiej strony. W ten sposób stawia się na jego miejscu. Następnie przychodzi kolej na drugiego partnera.

2. Walidacja

Walidacja to codzienny klej w szczęśliwym, dojrzałym i świadomym związku. Oznacza to, że jeden partner akceptuje i rozumie rzeczywistość drugiego bez osądzania, krytykowania lub chęci zmiany lub narzucania mu własnej woli. Oznacza to zapewnienie partnerowi przestrzeni na jego własne potrzeby, emocje czy myśli i sprawienie, by zobaczył, że jego doświadczenia są ważne.

Dlatego muszą umieć słuchać i rozumieć swojego partnera z jego perspektywy, okazując mu szacunek. Jest to kluczowy element sukcesu każdego związku.

3. Bezpieczeństwo

Relacja między dwojgiem ludzi będzie wzrastać i dojrzewać, jeśli oboje stworzą bezpieczną przestrzeń do spotkań, wzajemnej troski i rozwiązywania problemów. Stanie się bezpieczną przystanią partnera oznacza również możliwość wprowadzania zmian, aby związek kwitł i nadal się rozwijał. Oznacza to, że razem łączycie się w staraniach o stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której nieustannie płynie rozmowa, zaufanie i empatia.

Podsumowując, terapia ta jest interesującym i praktycznym zasobem. Pozwala parom zrozumieć składniki odżywcze, które pomagają rozwijać bardziej satysfakcjonujące i szczęśliwe relacje. Jest też książka na ten temat, Imago Relationship Therapy: Perspectives on Theory (2005), która odniosła spory sukces.

Terapia sugeruje, że jesteśmy zainteresowani leczeniem i oczyszczaniem pewnych obrazów o miłości, które nieświadomie bardziej nas ograniczają niż przynoszą korzyści.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Gehlert, N. C., Schmidt, C. D., Giegerich, V., & Luquet, W. (2017). Randomized controlled trial of Imago relationship therapy: Exploring statistical and clinical significance. Journal of Couple & Relationship Therapy16(3), 188–209.
  • Hannah, M. T., Luquet, W., Hendrix, H., Hunt, H., & Mason, R. C. (2005). Imago relationship therapy: Perspectives on theory. Jossey-Bass/A Wiley Imprint.
  • Luquet, W. (2015). Short-term couples therapy: The Imago model in action. Routledge.
  • Schmidt, C. D., & Gehlert, N. C. (2016). Couples therapy and empathy: An evaluation of the impact of Imago relationship therapy on partner empathy levels. The Family Journal25(1), 23–30.
Scroll to Top