Terapia jest doskonałym narzędziem do radzenia sobie z naszymi problemami z innego punktu widzenia. Nasi przyjaciele mogą udzielić nam porady, ale często to nie wystarczy lub nie do końca jest tym, czego potrzebujemy.
Wówczas wkraczają psycholodzy. Społeczeństwo zaczyna rozumieć, że nie tylko szaleni ludzie idą na terapię, ale że coraz więcej osób decyduje się na nią, aby znaleźć wsparcie, którego nie są w stanie znaleźć gdzie indziej.
Ludzie bardzo często przychodzą na terapię, aby poznać siebie. Dla wielu osób terapia stała się sposobem, dzięki któremu można tego doświadczyć. Nie chodzi o uzyskanie porady od kogoś, kto cię nie zna, chodzi o to, aby nauczyć się widzieć swoje problemy z innej perspektywy.
Błędne pojęcia na temat terapii
Ludzie wciąż myślą, że terapia odbywa się tylko wtedy, gdy leżysz na kanapie, podczas gdy psycholog szuka traum z dzieciństwa, aby wyjaśnić, jak się czujesz. Inni uważają, że terapeuta rozwiąże ich problemy za jednym zamachem – niczym magiczne pstrykniecie palcem. Są też tacy którzy myślą coś wręcz przeciwnego – że terapeuta jest pasywny i tylko słucha.
Taki sposób postrzegania jest zupełnie błędny. Kanapa należy do psychoanalizy i nie wszyscy psychoanalitycy jej używają. Moglibyśmy powiedzieć, zwłaszcza w Europie, że dzisiejsza wersja psychologii pozbyła się kanapy terapeutycznej. Obecnie stanowi wyjątek a nie regułę.
Psycholodzy nie udzielą ci odpowiedzi. Zamiast tego pomogą ci odnaleźć ją samodzielnie. Niektórzy nawet zadadzą ci pytania, których być może nigdy wcześniej nie zadawałeś. Ale mogą okazać się bardzo istotne dla problemu, który do nich doprowadził.
Ponadto, w zależności od sytuacji, mogą zadawać ci ćwiczenia, których zadaniem jest udzielenie tobie pomocy. Terapia bardzo się zmieniła na przestrzeni ostatnich lat. Dzisiaj istnieją takie dziedziny jak terapia poznawczo-behawioralna i terapia poznawczo-behawioralna trzeciej fali.
Dlaczego od czasu do czasu warto przychodzić na terapię?
Terapia nie jest zarezerwowana wyłącznie dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Stanowi pomocne źródło informacji dla wszystkich, ponieważ nie jesteśmy niezwyciężeni, a czasami potrzebujemy spojrzeć na pewne rzeczy z innego punktu widzenia, by dodać je do tego, co odkryliśmy sami. Nie jesteśmy idealni, więc prawdopodobnie popełnimy błędy, którym będziemy musieli się przyjrzeć, aby nie zrobić ich ponownie.
“Niektórzy ludzie mówią, że jeszcze się nie odnaleźli. Ale jaźń nie jest czymś, co się znajduje; to jest coś, co się tworzy. “
-Thomas Szasz-
Niektórzy ludzie muszą skorzystać z terapii. Dla innych może to nie być koniecznością, ale raczej bardzo dobrą rzeczą służącą ich zdrowiu emocjonalnemu i psychicznemu. Życie jest pełne traum i trudnych chwil – nie ma powodu, dla którego powinniśmy radzić sobie z nimi samodzielnie. Psychoterapia zawsze służy pomocą.
7 powodów kiedy terapia może okazać się pomocna
Interesujące jest przeanalizowanie różnych powodów, kiedy terapia okazuje się pomocnym źródłem informacji dla osób bez zaburzeń psychicznych. Przyjrzyjmy sie im!
Sprawia, że czujesz się lepiej, dając ci nowe soczewki, przez które możesz patrzeć na świat
Terapia uczy strategii, dzięki którym poczujesz się lepiej. Ponadto, nie tylko łagodzi objawy, ale także pomaga zrozumieć, w jaki sposób weszły one w twoje życie i dlaczego wciąż tam są. Może pomóc nie tylko zmniejszyć niepokój, ale także zrozumieć, dlaczego pojawił się właśnie w tym momencie życia. Następnie możesz zobaczyć, co się z tobą dzieje z nowej perspektywy.
Jest dobra dla twojego zdrowia emocjonalnego i lepszego zrozumienia emocji
Proces terapeutyczny jest dobrym narzędziem do poprawy inteligencji emocjonalnej. Wnika głęboko w twoje lęki i tłumione emocje. Wydobywa je na światło dzienne i pomaga je wyrazić, aby następnie przestały być problemem. Na przykład, jeśli boisz się być sam, psycholog może pomóc ci podzielić się tym lękiem i podejść do problemy w inny sposób.
Zaprasza cię do wyjścia poza strefę komfortu
Wiesz, co nie działa tak jak powinno. Dlatego dobra terapia może pomóc ci odkryć nowe obszary i lepiej radzić sobie z niepewnością. Załóżmy na przykład, że jesteś zdenerwowany, ponieważ nie masz żadnych przyjaciół, ale nie robisz nic, aby zaradzić tej sytuacji. Jeśli pójdziesz na terapię i nauczysz się jak stać się bardziej śmiałym – będziesz lepiej przygotowany do interakcji z ludźmi.
Pomaga ci zdystansować się od problemów i zobaczyć je z szerszej perspektywy
Kiedy jesteśmy w samym środku naszych problemów, często trudno jest znaleźć rozwiązanie. Ale psycholog może pomóc ci zobaczyć więcej opcji, a nawet zrozumieć, dlaczego odrzucasz niektóre z nich, kierując się logiką. Na przykład, jeśli masz problem z krewnym, postawienie się na jego miejscu, poprzez odgrywanie ról, pomoże ci lepiej zrozumieć konflikt.
Umożliwia lepsze poznanie samego siebie
Nigdy nie poznajemy siebie w pełni i zawsze istnieją części nas samych, które należy zbadać i zrozumieć. Czasami postępujemy lub działamy w sposób, który nieświadomie bądź świadomie odrzucamy. W psychoterapii możesz odkryć, których części siebie nie akceptujesz i zacząć się z nimi godzić.
Oczyszcza twój umysł i pomaga ci zobaczyć, to co ważne w twoim życiu
Często nasze umysły są tak pochłonięte tym, że coś jest nie tak i nie działa jak powinno , iż zapominamy o tym, co jest naprawdę ważne w życiu – czerpanie radości z teraźniejszości i docenianie bliskich nam osób. Na przykład – możesz być tak pochłonięty pracą, że zapominasz o swoim małżeństwie. Terapia może pomóc ci spojrzeć na twoje problemy z perspektywy i docenić to, co jest naprawdę ważne.
Sprzyja samoświadomości i współczującej postawie
Znajomość siebie to stanie się świadomym myśli, emocji i postaw, z których wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy . Na przykład – czasami źle traktujemy samych siebie nawet o tym nie wiedząc. Terapia pomaga nam zyskać więcej współczucia i cierpliwości oraz być bardziej wyrozumiałym dla siebie.
Wzmacnia twoje zdrowie psychiczne, zapobiegając możliwym emocjonalnym upadkom
Terapia jest dobrym źródłem dla wzmocnienia twoje poczucie własnej wartości . Może też pomóc ci odzyskać harmonię ze swoim wewnętrznym światem, który tracimy w obliczu codziennego stresu. Z drugiej strony, masz już wiele narzędzi, które pomogą ci zmierzyć się z problemami, terapia pomoże ci stać się ich świadomym i wybierać najlepsze dla danej chwili.
Pamiętaj, że jesteś tym, który wybiera swoje przeznaczenie i jest sternikiem własnej łodzi, więc możesz nauczyć się utrzymywać na powierzchni, a nawet nawigować i cieszyć się całym tym procesem. Nie bój się prosić o pomoc, nie sprawi, że będziesz wydawać się słabszy – wręcz przeciwnie.
Nigdy nie jest za późno, aby odkryć korzyści płynące z terapii i zacząć cieszyć się swoim codziennym życiem bez zbyt wielu obciążeń czy bólów głowy.
Terapia jest dobra dla wszystkich, ponieważ jesteśmy ludźmi, przechodzimy przez trudne chwile w naszym życiu i nie ma powodu, dla którego powinniśmy wiedzieć, jak rozwiązać problemy samodzielnie. Dzielenie się swoimi zmartwieniami i korzystanie z leczenia psychologicznego może być świetną decyzją – a na dłuższą metę twoje zdrowie psychiczne będzie ci za to wdzięczne.