Teoria umysłu: poznaj ten klucz do więzi międzyludzkich

Teoria umysłu - połączone osoby

Teoria umysłu pomaga w naszych relacjach społecznych. Dzięki niej możemy zrozumieć intencje, myśli lub pragnienia innych, a następnie dostosować nasze zachowanie na podstawie tych informacji.

Teoria umysłu to zdolność społeczno-poznawcza, która pozwala nam łączyć się z innymi. Ta zdolność wykracza daleko poza klasyczny „Myślę, że w tej chwili czujesz lub myślisz {…}”. W rzeczywistości ta zdolność pozwala nam zrozumieć, że to, co inni myślą i czują może się bardzo różnić od tego, czego my sami doświadczamy w danym momencie.

Ta koncepcja wprowadzona lata temu przez psychologa i antropologa Gregory’ego Batensona jest kluczem do zrozumienia większości naszych zachowań społecznych. W pewien sposób teoria umysłu pozwala nam zrozumieć, że ludzie wokół nas mają inne niż nasze myśli i przekonania.

Kilka postaciDlatego my, ludzie, podobnie jak zwierzęta, jesteśmy zmuszeni do przewidywania zachowań zewnętrznych, do używania intuicji, aby lepiej zrozumieć to, co inni myślą lub czują. I by następnie dostosować do tego nasze zachowanie. Mamy zatem do czynienia z szeregiem bardzo wyrafinowanych procesów poznawczych: „najnowocześniejsza technologia emocjonalna”.

«Jesteśmy tym, co myślimy. Wszystko, czym jesteśmy powstaje dzięki naszym myślom. Za pomocą naszych myśli tworzymy świat».

-Budda-

Teoria umysłu – najważniejsza zdolność społeczno-poznawcza

Często mówimy o empatii jako o niezbędnej kompetencji, która może ułatwić ludzkie kontakty. Niewiele rzeczywistości psychologicznych działa jako ten podstawowy klej społeczny, który pomaga nam się łączyć z innymi biorąc pod uwagę ich perspektywy. Nie popełnimy jednak żadnego błędu, jeśli powiemy, że teoria umysłu jest w rzeczywistości o wiele ważniejsza w naszych relacjach społecznych niż empatia.

Empatia pomaga nam zrozumieć, że inni mogą czuć to samo co my. Teoria głoszona przez Batensona pozwala nam zrozumieć, że Twoja i moja rzeczywistość mogą być bardzo różne. To ona pomaga mi uświadomić sobie na przykład, że możesz w tym momencie kłamać. Może mi również pomóc zrozumieć, że możesz inaczej niż ja reagować na niektóre bodźce.

Wszystkie te procesy są niezbędne w naszych relacjach społecznych. To dzięki nim mózg wykonuje niesamowite zadania, które pozwalają nam przetrwać, dostosowywać się i łączyć z innymi w znaczący sposób.

Mózg, maszyna „predykcyjna”

Mózg, używając klasycznego komputerowego porównania, jest maszyną predykcyjną. Jego podstawowym celem jest zmniejszenie niepewności otoczenia. To wyjaśnia, jak wskazano w badaniu przeprowadzonym przez dr Johna Andersona na Uniwersytecie w Michigan, ogromne znaczenie teorii umysłu w naszych okolicznościach społecznych.

SzympansyLudzie muszą przewidywać nie tylko zachowania otaczających nas osób. Ważna jest również umiejętność interpretacji ich wiedzy, intencji, przekonań i emocji. W ten sposób dostosowujemy nasze zachowanie, uwzględniając te czynniki, które uczymy się rozpoznawać.

Z drugiej strony warto również wiedzieć, że również zwierzęta posiadają te wyrafinowane zdolności. Przeprowadzono interesujące badania, dzięki którym odkryto, na przykład, że szympansy mają tę społeczno-poznawczą zdolność do przewidywania zachowań niektórych osobników. W ten sposób mogą oszukać potencjalnych rywali, a nawet wzmocnić proaktywne zachowania na korzyść grupy.

Teoria umysłu – czy wszyscy posiadamy te zdolności?

Badania nad rozwojem człowieka wskazują, że umiejętności związane z teorią umysłu pojawiają się u dzieci w wieku powyżej 4 lat. To właśnie w tym wieku dzieci zaczynają mieć bardziej abstrakcyjne, bardziej wyrafinowane myśli. I zaczynają rozumieć, że inni też mają własne intencje, wolę i że ludzie wokół nich mogą mieć różne myśli i opinie.

Z drugiej strony powinniśmy też odnieść się do innego aspektu. Badacz Simon Baron-Cohen z Uniwersytetu w Cambridge przeprowadził wiele prac i badań, w których sugeruje, że osoby ze spektrum autyzmu mają poważne braki w teorii umysłu.

Dwie osoby łączące się ze sobą, a teoria umysłuWiemy, że dzieci i dorośli z autyzmem wykazują pewne zachowania empatyczne. Dostrzegają ból lub zmartwienie u innych.Jednak mają trudności w przewidywaniu zachowania innych ludzi. W takich przypadkach interakcje społeczne są mylące i trudne, ponieważ ta mentalna zdolność do tworzenia więzi zawodzi. Nie są w stanie połączyć się z innymi ani zrozumieć, co mogą myśleć, czuć i że mogą reagować inaczej niż oni sami.

Z drugiej strony również pacjenci ze schizofrenią wykazują tę samą rzeczywistość metapoznawczą, w której bardzo trudno jest połączyć i rozróżnić stany psychiczne własne i innych.

Podsumowanie

John Locke twierdził, że ludzkie szczęście jest usposobieniem umysłu i nie jest uwarunkowane od okoliczności. Musimy przyznać, że ten wszechświat mentalny w pewien sposób konfiguruje jeden z najbardziej fascynujących, a zarazem najbardziej złożonych scenariuszy. Istota ludzka, podobnie jak wiele gatunków zwierząt, ma zdolność do łączenia się ze sobą w celu wzajemnego zrozumienia, a tym samym lepszego przystosowania się do środowiska i ułatwienia ciągłości życia.

Jest jednak jeden ciekawy aspekt teorii umysłu. Dzięki niej lepiej się rozumiemy i przewidujemy zachowania, potrzeby i myśli, aby móc odpowiednio na nie zareagować. Jednak cel nie zawsze jest szlachetny. Wiadomo, że dzięki teorii umysłu jesteśmy w stanie oszukiwać innych i nimi manipulować. Dlatego i podsumowując, od nas zależy, czy dobrze wykorzystamy te wspaniałe możliwości, które mamy. Te, które wciąż, po cichutku, ewoluują.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Scroll to Top