Pracoholizm - dowiedz się, jak możesz pokonać to uzależnienie

Pracoholizm - dowiedz się, jak możesz pokonać to uzależnienie
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Myślisz, że pracoholizm jest Twoim problemem? Czy poświęcasz Twoje życie rodzinne na rzecz pracy? W tym artykule dowiesz się, jakie kroki możesz podjąć, aby wyjść z tej sytuacji i znaleźć równowagę w Twoim życiu.

Uzależnienie od pracy, termin znany także jako pracoholizm, określa problem wielu ludzi. Chociaż często można go mylnie postrzegać jako zaletę, ponieważ te osoby pracują i dają z siebie więcej to w życiu osobistym pracoholizm prowadzi do wielu problemów.

Według psychologów osoba uzależniona od pracy staje się bardzo intensywna i stara się wypełniać swoje obowiązki zawodowe w sposób kompulsywny. Dlatego nie jest w stanie utrzymać równowagi między życiem osobistym a pracą.

Pracoholizm – czym się żywi?

Bycie uznanym za pracoholika nie jest źle widziane w dzisiejszym społeczeństwie. Poświęcenie czasu z rodziną, dziećmi i partnerem tłumaczy się tym, że staramy się zapewnić im jak najlepsze życie.

Zazwyczaj jest to jedna z wymówek, których używa pracoholik. „Robię to dla Ciebie” to jedno z najczęściej powtarzanych zdań. Nie ma znaczenia, czy jest chory, ma urlop, czy czas pracy jest ograniczony do 8 godzin. Uzależniony robi nadgodziny, idzie do pracy nawet wtedy, gdy czuje się bardzo źle i, jeśli może, odmawia wzięcia urlopu.

Zestresowany pracą mężczyzna
Z tego powodu wiele osób uzależnionych od pracy to osoby prowadzące własną działalność. Dzięki temu mogą pracować tyle godzin, ile chcą i nie muszą brać urlopu. Całkowicie zapominają o życiu towarzyskim i rodzinnym. Relacje stają się zimne, ponieważ praca jest dla nich wszystkim.

«Stałem się pracoholikiem do tego stopnia, że moje zdrowie było zagrożone».

-Tab Hunter-

Pracoholizm – porady

Pracoholizm może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Dlatego należy wdrożyć szereg środków, których zwykle używają firmy, gdy wykryją, że pewien pracownik spędza w firmie zbyt dużo czasu robiąc nadgodziny, które nie są wymagane.

Pomoc profesjonalna i psychoterapia

Pierwszą wskazówką dla pracoholika jest poszukiwanie porady i rozpoczęcie leczenia psychoterapeutycznego. Powinno się postawić na podejście poznawczo-behawioralne, które zachęca do zmian w życiu codziennym człowieka.

Zaleca się również, aby uzależniony wykonał następujące czynności:

  • Wziął udział w warsztatach, podczas których może ćwiczyć swoje umiejętności emocjonalne.
  • Nauczył się technik radzenia sobie ze stresem, który powoduje, że nie pracuje.
  • Zaangażował się w grupy wsparcia razem z kolegami, którzy znajdują się w tej samej sytuacji.
  • Postarał się zrozumieć, dlaczego szuka schronienia w pracy.

Terapie rodzinne

Konieczne jest zaangażowanie rodziny i jej uczestniczenie w terapiach razem z pracoholikiem, aby mógł się rozwijać i robić postępy. Powodem jest to, że uzależnienie to prowadzi do niezdrowej sytuacji w rodzinie i często dochodzi do kłótni.

Kobieta pracująca w kawiarni
Niezrozumienie ze strony otoczenia może spowodować, że uzależniony będzie jeszcze częściej szukał schronienia w pracy, aby uciec od problemów, które pojawiają się w domu. Z tego powodu terapie rodzinne są niezbędne.

Pracoholik musi nauczyć się jednej z najcenniejszych lekcji, która polega na tym, jak powiedzieć „nie”.

Rola firm

Chociaż wysiłek uzależnionego podczas psychoterapii i terapii rodzinnej jest bardzo ważny, również firmy mają swój protokół działania w momencie wykrycia pracownika, który pracuje więcej godzin niż powinien. 

Niektóre strategie walki z pracoholizmem to zmiana stanowisk, elastyczne godziny pracy, wymuszanie przerw i promowanie współpracy. W takiej sytuacji nigdy nie nagradza się tych, którzy pracują więcej.  

Czy uważasz, że jesteś uzależniony od pracy? Nie masz czasu dla rodziny i przyjaciół? Jeśli odpowiedź na te dwa pytania brzmi „tak” zalecamy udanie się do specjalisty. Jeśli jesteś pracoholikiem istnieją różne sposoby na odzyskanie równowagi w życiu.

Być może Twoja praca stała się Twoim schronieniem, ponieważ przytłacza Cię fakt, że możesz zostać bez środków lub być może jest to sposób na uniknięcie kłótni w domu. Tak czy inaczej, istnieje rozwiązanie tego problemu. Każde uzależnienie stanowi problem i nawet jeśli sobie z nim poradzisz konieczne jest zajęcie się tym, co do niego prowadzi. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • del Líbano Miralles, M., Soria, M. S., Schaufeli, W. B., & Gumbau, S. L. (2006). Adicción al trabajo: concepto y evaluación (I). Gestión práctica de riesgos laborales: Integración y desarrollo de la gestión de la prevención, (27), 24-30.
  • Quiceno, J., & Vinaccia Alpi, S. (2007). LA ADICCION AL TRABAJO “WORKAHOLISM”. Revista Argentina de Clínica Psicológica, XVI (2), 135-142.
  • Schaufeli, W. B., Soria, M. S., Gumbau, S. L., & del Líbano Miralles, M. (2006). Adicción al trabajo: acciones preventivas (II). Gestión práctica de riesgos laborales: Integración y desarrollo de la gestión de la prevención, (28), 18-24.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.