Teoria McClellanda jest modelem motywacyjnym, który stara się wyjaśnić, w jaki sposób potrzeba osiągnięć, władzy i przynależności może wpływać na działania ludzi w miejscu pracy.
Na początku lat czterdziestych Abraham Maslow opracował własną wersję teorii potrzeb. Zidentyfikował w niej podstawowe potrzeby człowieka: fizjologiczne, bezpieczeństwa, przynależności, szacunku i samorealizacji.
Dwie dekady później David McClelland opublikował swoją książkę The Achieving Society. McClelland opisał tam trzy motywacje, które według niego przejawia każdy człowiek: potrzebę osiągnięć, władzy i afiliacji (przynależności). Okazuje się, że ludzie mają różne cechy w zależności od dominującej motywacji.
Teoria McClellanda mówi, że te motywacje są nabyte. Z tego powodu teoria ta jest czasami nazywana teorią potrzeb nabytych.
Motywacja dominująca
McClelland mówił, że bez względu na płeć, kulturę czy wiek każdy człowiek ma trzy motywacje, a jedna z nich jest dominująca. Ta dominująca motywacja w dużej mierze zależy od indywidualnych doświadczeń życiowych.
Trzy główne motywacje, które identyfikuje teoria McClellanda to:
- Potrzeba osiągnięć: Ludzie, których motywacja dominująca to potrzebą osiągania, koncentrują się na ustalaniu i realizacji ambitnych celów. Są też dobrzy w podejmowaniu obliczonego ryzyka, koniecznego do osiągnięcia ich celów. Poza tym lubią nieustannie uzyskiwać informacje zwrotne na temat swoich postępów i osiągnięć. Zazwyczaj wolą pracować w pojedynkę.
- Potrzeba przynależności: Ludzie, których dominującą motywacją jest potrzeba afiliacji, zawsze chcą należeć do grupy. Dla nich ważniejsza jest współpraca niż rywalizacja. Poza tym nie lubią ryzykownych wyzwań i niepewnych sytuacji. Zwykle zgadzają się ze wszystkim, co reszta grupy mówi lub chce zrobić.
- Potrzeba władzy: Ludzie, u których dominuje potrzeba władzy, próbują przejąć kontrolę i wpłynąć na innych. Lubią wygrywać spory, konkurować i wygrywać, a także mieć uznanie i szacunek otoczenia.
Teoria McClellanda w praktycznym zastosowaniu
Z menedżerskiego punktu widzenia teoria McClellanda może pomóc zidentyfikować główne motywacje członków zespołu, a tym samym wpłynąć na procesy decyzyjne i zwrotne, a także opracować zachęty i nagrody. Te motywacje można również wykorzystać do przypisania pracy zgodnie z cechami każdego członka zespołu, co może prowadzić do poprawy wydajności.
Potrzeba osiągnięć a teoria McClellanda
Potrzeba osiągnięć dotyczy sytuacji, gdy dany człowiek chce osiągnąć sukces we wszystkim, co robi. Jest to potrzeba, która popycha do działania, a nawet do walki o zamierzony wynik. Ludzie o tej dominującej motywacji chcą osiągnąć sukces, a przy tym unikać szczególnie:
- Sytuacji niskiego ryzyka lub niewielkich nagród.
- Zbyt trudnych lub bardzo ryzykownych sytuacji.
Osoby kierujące się tą motywacją zazwyczaj mają silne pragnienie wyznaczania trudnych celów i osiągania ich. Wolą pracować w środowisku, które koncentruje się na uzyskiwaniu konkretnych wyników i zawsze doceniają wszelkie opinie na temat poniesionego przez nich wysiłku.
Ci, którzy czerpią inspirację z osiągnięć, podejmują obliczone ryzyko, aby osiągnąć swoje cele i unikają zarówno sytuacji wysokiego ryzyka, jak i niskiego ryzyka. Często wolą pracować samodzielnie.
Ludzie, którzy są bardzo zmotywowani osiągnięciami, wierzą w strukturę hierarchiczną, wywodzącą się głównie z osiągnięć w miejscu pracy.
Ponadto, jeśli chodzi o opinie, ludzie, którzy są bardzo zmotywowani potrzebą osiągnięć, doceniają wyważone i uczciwe oceny. Chcą wiedzieć, co robią dobrze, a co źle, aby mogli się poprawić.
Potrzeba afiliacji
Potrzeba afiliacji, inaczej przynależności, to potrzeba posiadania relacji interpersonalnych i społecznych z innymi ludźmi lub z określoną grupą ludzi. Ludzie, którzy kierują się tą potrzebą, zawsze chcą pracować w grupach, w których mogą nawiązać przyjazne i długotrwałe relacje.
Dodatkowo muszą czuć się kochanymi przez innych. Lubią współpracować z innym i zazwyczaj unikają sytuacji wysokiego ryzyka lub niepewności.
Osoby zmotywowane tą potrzebą czują się dobrze, gdy ich własna grupa sprawia, że czują się do niej przynależne. Lubią spędzać czas na nawiązywaniu kontaktów towarzyskich i utrzymywaniu relacji oraz muszą czuć się kochane i akceptowane.
Ponadto mają tendencję do przestrzegania zasad społecznych w miejscu pracy i zwykle nie próbują ich zmieniać w obawie przed odrzuceniem. Wolą współpracę niż rywalizację. Działają lepiej na stanowiskach, które wymagają współdziałania, na przykład w obsłudze klienta.
Uwielbiają otrzymywać osobiste i indywidualne opinie. Bardzo ważne jest dla nich to, że inne osoby podkreślają i doceniają sposób, w jaki odpowiedzieli na pokładane w nich zaufanie. Dodatkowo warto pamiętać, że ci ludzie często nie chcą się wyróżniać, dlatego lepiej jest rozmawiać z nimi na osobności.
Potrzeba władzy a teoria McClellanda
Potrzeba władzy pojawia się wtedy, gdy dana osoba odczuwa pragnienie sprawowania kontroli, posiadania władzy nad innymi ludźmi oraz wpływania i zmieniania decyzji ludzi zgodnie z własnymi potrzebami lub pragnieniami.
Do takiego działania bardzo zachęca ich potrzeba poprawy samooceny i reputacji. Chcą, aby pozostali ludzie akceptowali i wdrażali ich punkty widzenia i pomysły. Ponadto stają się silnymi liderami.
Istnieją dwa rodzaje potrzeby władzy:
- Potrzeba osobistej władzy.
- Potrzeba władzy instytucjonalnej.
Jeśli ktoś ma potrzebę osobistej władzy, chce kontrolować innych ludzi. Natomiast potrzeba władzy instytucjonalnej oznacza, że tacy ludzie pragną objąć przywództwo i koordynować zespołem, aby osiągnąć określony wspólny cel.
W każdym razie rywalizacja stanowi dla nich źródło motywacji i cieszą się zwycięstwami w sporach. Status i uznanie są dla nich ważne. Ponadto są liderami „zwycięskiej drużyny”. Mają dużo samodyscypliny i oczekują tego samego od swoich współpracowników.
Osoby zmotywowane tą potrzebą potrzebują bezpośredniej informacji zwrotnej. Ponadto pracują lepiej, gdy firma, w której pracują, pomaga im w osiągnięciu ich zawodowych aspiracji.
Teoria Siroty
Inną teorią podobną do teorii McClellanda jest teoria trzech czynników dr Davida Siroty, która również sugeruje trzy czynniki motywujące: równość/sprawiedliwość, osiągnięcia i koleżeństwo.
Według Siroty wszyscy zaczynają nową pracę entuzjastycznie i są zmotywowani, by dobrze wykonywać swoje obowiązki. Ale z czasem złe zasady obowiązujące w firmie lub wszelkie inne warunki powodują, że pracownicy tracą motywację. Pamiętajmy jednak, że teoria McClellanda zakłada, że motywacja jest kluczowa w miejscu pracy.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- McClelland, D. C. (1961). The Achieving Society. Van Nostrand Reinhold.
- McClelland, D. C. (1975). Power: The inner experience. Irvington.
- McClelland, D., & Burnham, D. H. (2017). Power is the great motivator. In Leadership Perspectives (pp. 271-279). Routledge. https://www.taylorfrancis.com/chapters/edit/10.4324/9781315250601-20/power-great-motivator-david-mcclelland-david-burnham
- de Andrade Baptista, J., Formigoni, A., da Silva, S., Stettiner, C., & de Novais, R. (2021). Analysis of the theory of acquired needs from Mcclelland as a means of work satisfaction. Timor Leste Journal of Business and Management, 3, 54-59. https://tljbm.org/jurnal/index.php/tljbm/article/view/48