Techniki oddechowe przydatne podczas porodu

Kobieta oddycha podczas porodu

Poród jest prawdopodobnie najbardziej przerażającą fazą ciąży, zwłaszcza dla kobiety, która ma zostać matką po raz pierwszy. Na szczęście istnieją warsztaty szkoleniowe i przygotowawcze, podczas których kobiety w ciąży mogą poznać techniki oddechowe, by nauczyć się kontrolować swój oddech, aby zmniejszyć ból, a także zdobyć rzeczowe informacje o tym, co może się zdarzyć podczas porodu.

W tym sensie techniki oddechowe są bardzo korzystne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Wykazano, że techniki relaksacji i oddychania mogą pomóc złagodzić stres i zmniejszyć prawdopodobieństwo, że konieczne będzie cięcie cesarskie. Ponadto mogą zagwarantować, że dziecko otrzyma wystarczającą ilość tlenu podczas porodu.

Wielu lekarzy i położnych uważa, że ​​te techniki oddechowe mogą pomóc powstrzymać lęk, a tym samym uczynić poród mniej trudnym i przerażającym dla przyszłych mam.

Badania potwierdziły, że oddychanie ma fundamentalne znaczenie podczas porodu. Ponadto Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że ​​techniki oddechowe są jedynym sposobem na złagodzenie bólu i napięcia, które odczuwa rodząca kobieta.

Rytmiczne oddychanie podczas porodu maksymalizuje ilość tlenu dostarczanego do organizmu matki i dziecka. Techniki oddechowe mogą również pomóc matce radzić sobie z bólem wywołanym przez skurcze, który czasem może być nie do zniesienia.

Jesteśmy świadomi, że oddychanie może wydawać się bardzo proste i oczywiste. W rzeczywistości trudno uwierzyć, że coś tak podstawowego jak oddychanie może mieć tak wielki wpływ na przytłaczające doznania kobiety podczas porodu. Jednak ku zaskoczeniu wszystkich, to właśnie rzecz tak oczywista jak oddychanie może złagodzić skurcze.

Techniki oddechowe dla ciężarnych

Techniki oddechowe, które powinna znać każda przyszła mama

Techniki oddechowe mogą pomóc kobiecie kontrolować, a nawet pokonać ból, który odczuwa w pewnym momencie porodu. Po pierwsze, każda kobieta musi znaleźć odpowiedni dla niej wzorzec oddychania. W ten sposób, kiedy rozpocznie się poród, będzie naprawdę na niego przygotowana.

Zdmuchnij świeczkę

Kiedy odczuwasz skurcz, oddychaj głęboko, a następnie złagodź ból krótkimi oddechami. Wyobraź sobie, że zdmuchujesz świecę, która jest tuż przed Tobą.

Złota nić – techniki oddechowe

  • Zacznij od głębokiego wdechu przez nos, gdy zaczyna się skurcz.
  • Następnie łagodnie wypuść powietrze przez usta, wyobrażając sobie oddech, który wydmuchujesz jako złotą nić, która oddala się od Ciebie podczas wydechu.
  • Pamiętaj, że ta złota nić reprezentuje odejście zagrożenia, czyli bólu.

Licz podczas oddychania

  • Podczas wdechu policz do 3.
  • Podczas wydechu policz do 5.

Celem tej techniki jest regulacja oddechu, a także zapewnienie umysłowi czegoś, na czym może się skupić. Kobiety, które potrzebują silniejszego bodźca, aby odwrócić swoją uwagę od bólu, mogą liczyć w obcym języku lub liczyć wspak.

Unikaj hiperwentylacji

Oddychanie zbyt szybko lub wydalanie zbyt dużej ilości dwutlenku węgla może spowodować zawroty głowy i wywołać mrowienie w palcach u rąk i nóg.

Niektóre przyszłe matki mają tendencję do postępowania właśnie w ten sposób podczas intensywnych skurczów. W takich przypadkach przyda się ktoś, kto za każdym razem przypomni, aby kontrolować oddech.

Jeśli wpadniesz w hiperwentylację, upewnij się, że wdychasz powietrze przez nos i wypuszczasz je przez usta tak wolno, jak to możliwe.

Relaks w roli głównej – techniki oddechowe

Ta technika ma zarówno efekty psychologiczne, jak i fizyczne.

  • Powinnaś powtarzać słowo „relaks”, które ma dwie sylaby: „re” i „laks”, gdy oddychasz.
  • Kiedy robisz wdech, pomyśl o sylabie „re” i zachowaj ją w swoim umyśle.
  • Następnie zrób to samo, robiąc wydech i myśląc o sylabie „laks”.
  • Skoncentruj swój umysł na drugiej sylabie („laks”) i wydłużysz wydech bardziej niż wdech.

Jesteśmy przekonani, że ta technika pomoże Ci złagodzić napięcie.

Dowiedz się więcej: Medytacja z wizualizacją: 5 ćwiczeń relaksacyjnych

Techniki oddechowe łagodzące skurcze podczas porodu

Zapewnij sobie wsparcie Twojego partnera

W tym szczególnym momencie możesz liczyć na pomoc Twojego partnera (lub kogoś, kogo kochasz i któremu ufasz). Upewnij się, że ta osoba jest gotowa pomóc Ci w przeprowadzeniu opisanych powyżej technik.

Być może zainteresuje Cie także: Harmonijny związek: jak nauczyć się kochać?

Jedną z najważniejszych misji Twojej osoby towarzyszącej będzie przypominanie CI, abyś zwolniła, jeśli zaczniesz oddychać zbyt szybko w odpowiedzi na intensywny skurcz. Powinna pomóc Ci przywrócić powolny i zrelaksowany sposób oddychania.

Warto przedstawić tej osobie techniki oddechowe, których chcesz używać. W ten sposób będzie świadoma tego, co chcesz zrobić. Łatwiej też będzie jej przypomnieć Ci wzorzec oddychania, który wybrałeś za każdym razem, gdy go zmienisz z powodu intensywnego skurczu.

Scroll to Top