Metoda SCAMPER: pomoc w rozwiązywaniu problemów

Maj 8, 2019

W całej historii, a zwłaszcza od czasu stworzenia Internetu, opracowano wiele procesów i technik mających na celu poprawę kreatywności, rozwiązywanie konfliktów i zwiększanie wydajności. Wśród nich znajdziemy słynną metodę SCAMPER, która może nam pomóc zarówno w naszym życiu osobistym, jak i zawodowym.

Metoda SCAMPER ma na celu ułatwienie wyszukiwania pomysłów i rozwiązań konkretnych problemów poprzez zadawanie pytań. Odpowiednie pytania pobudzają kreatywność i umiejętności rozwiązywania problemów. Przyjrzyjmy się bliżej, na czym polega ta metoda.

„Kreatywność to nic innego jak uwolnienie umysłu”.

-Torrie T. Asai-

Metoda SCAMPER: co to właściwie jest?

Możemy zdefiniować metodę SCAMPER jako ulepszenie dobrze znanej techniki zwanej „burzą mózgów”. Ta niesamowicie udana technika została stworzona przez Alexa Osborna i koncentrowała się na monitorowaniu nawyków i wymianie pomysłów w grupie ludzi.

W rzeczywistości jeden z uczniów Osborna, Bob Eberle, opracował metodę SCAMPER, aby doskonalić burzę mózgów. Sprawił, że technika stała się bardziej pragmatyczna.

Innym zabawnym faktem jest to, że nazwa SCAMPER jest akronimem serii czasowników akcji: zastępuj, łącz, dostosowuj, modyfikuj, używaj do innych celów, eliminuj i odwracaj.

Aby lepiej zrozumieć tę metodę, musimy pomyśleć o wymienionych czasownikach i niektórych pytaniach, które mogą zostać zadane podczas jej stosowania:

  • Zastępuj – czy możemy zmienić to na coś innego?
  • Połącz – Co możemy połączyć?
  • Dostosuj – jak możemy to dostosować?
  • Modyfikuj – czy możemy to zmodyfikować?
  • Wykorzystaj do innych celów – czy można tego użyć do czegoś innego?
  • Eliminuj – Czy istnieje powód, dla którego powinniśmy to wyeliminować?
  • Odwracaj – Czy możemy zmienić kolejność?

Eksperci twierdzą, że ta metoda ma zastosowanie w każdej dziedzinie. Uważają ją za przydatną nie tylko w organizacjach i grupach roboczych, ale także w sytuacjach konfliktowych, a nawet w sytuacjach walki o przetrwanie.

Być może zainteresuje Cię także: Problemy – stawiasz im czoła, czy ich unikasz?

Burza mózgów

Jak wdrożyć tę metodę

Metoda SCAMPER składa się z szeregu faz. Zobaczmy, na czym one polegają i co możemy osiągnąć na każdej z nich:

Zidentyfikuj problem

Pierwszy krok, który musimy podjąć, jest dość logiczny. Przede wszystkim musimy zidentyfikować problem, który chcemy rozwiązać. Oto kilka przykładów: „Dlaczego konkretna grupa nie jest w stanie robić postępów?” lub „Dlaczego tkwimy w miejscu?”

Dowiedz się więcej: Myśleć jak Sherlock Holmes – 7 wskazówek by to osiągnąć

Zadaj pytania SCAMPER

Jak już wiesz, słowo SCAMPER jest skrótem. Po zidentyfikowaniu problemu następnym krokiem jest zadawanie pytań. Odpowiedzi na te pytania należy udzielać w grupach, a każda odpowiedź powinna być brana pod uwagę.

Na przykład: „Dlaczego tak trudno nam się rozwijać?”, „Co powoduje problem?” lub „Co kryje się za naszymi niepowodzeniami?”

Uporządkuj odpowiedzi

Jak powiedzieliśmy powyżej, ważne jest uwzględnienie każdej odpowiedzi. Zbierz je wszystkie i upewnij się, że nie ma cenzury. Bez względu na to, jak głupia lub nieistotna może się wydawać odpowiedź, może ona rzeczywiście pomóc w znalezieniu rozwiązania problemu.

Oceń pomysły

W tym momencie zaczynasz wybierać odpowiedzi. Musisz zidentyfikować te, które wydają się najbardziej słuszne, te, które mogą doprowadzić do rozwiązania problemu.

Nieprawidłowe odpowiedzi można jednak wykorzystać do rozwiązywania przyszłych konfliktów, dlatego ważne jest, aby o nich pamiętać.

Wybierz pomysły

Ostatnim krokiem jest wybór pomysłów. Koncentruj się na szukaniu właściwego rozwiązania i wybieraj tylko pomysły, które według Ciebie umożliwią efektywne poradzenie sobie z problemem. Ponadto ważne jest również wyjaśnienie reszcie grupy, dlaczego wybrane zostały te konkretne pomysły, a nie inne.

Rozwiązywanie problemów - metoda SCAMPER

Czy metoda SCAMPER jest skuteczna?

Ponieważ to narzędzie do rozwiązywania problemów jest bardzo proste i szybkie do wdrożenia, możemy powiedzieć, że jest całkiem skuteczne. Niewątpliwie ogromną zaletą jest to, że jeśli nie zadziała za pierwszym razem, możesz po prostu zastosować je ponownie.

Jeśli chcesz użyć tego narzędzia, nie zapomnij rozbudzić kreatywności Twojej grupy. W ten sposób uzyskasz bardziej obiektywne i przydatne wyniki. Nie lekceważ zdolności Twojej grupy do wymyślania świetnych pomysłów!

Według badań metoda SCAMPER może przynieść pozytywne wyniki nawet w 80% przypadków. Tak wykazały ankiety ESADE. Ponadto stwierdzono, że im więcej osób zastosuje tę metodę, tym bardziej jest ona przydatna, ponieważ staje się łatwiejsza do wdrożenia.

„Kreatywne myślenie, w kategoriach kreatywności pomysłów, nie jest mistycznym talentem. To umiejętność, którą można ćwiczyć i pielęgnować”.

Edward de Bono