Technika zapuszczania korzeni, aby radzić sobie w sytuacjach stresowych

Kiedy odczuwamy silny stres emocjonalny, możemy być zdezorientowani i sparaliżowani. Technika zakorzenienia pomaga nam się ustabilizować i wrócić do teraźniejszości.

Technika zapuszczania korzeni

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś stresu tak intensywnego, że wydawał się odcinać Cię od rzeczywistości? Czy doświadczyłeś tego uczucia bycia uniesionym przez swoje wewnętrzne doświadczenia do tego stopnia, że ​​trudno było pozostać w teraźniejszości? Dowiedz się jak zapobiega temu technika zapuszczania korzeni.

Kiedy doświadczamy silnego szoku emocjonalnego, umysł uruchamia różne mechanizmy obronne, aby uchronić nas przed cierpieniem. Może to jednak spowodować, że stracimy funkcjonalność. I wtedy technika zapuszczania korzeni może nam przyjść z pomocą.

Depersonalizacja i derealizacja to zjawiska, których wielu ludzi doświadcza w pewnym momencie swojego życia. Są to zmiany w percepcji, które prowadzą nas do zdystansowania się od siebie lub od otoczenia, gdy okoliczności są przytłaczające.

Ogólnie rzecz biorąc, tego typu doświadczenia nie trwają dłużej niż kilka minut. Jednak, gdy pojawiają się zbyt często lub trwają zbyt długo, mogą powodować duży dyskomfort. Możliwość powrotu do „tu i teraz” jest tym, co pomoże nam wydostać się z tych nieprzyjemnych stanów.

Przygnębiony mężczyzna

Co to jest technika zapuszczania korzeni?

Technika zapuszczania korzeni (lub uziemiania) to prosta procedura, którą można zastosować, gdy dana osoba ma do czynienia z emocjonalnie przytłaczającą sytuacją. Wtedy uwaga może być tak skupiona na traumie, że osoba może się czuć jak sparaliżowana.

Dlatego głównym celem tej techniki jest przekierowanie uwagi na rzeczywistość, na teraźniejszość i na te bodźce, które mają neutralną wartość lub nie generują lęku.

Jest to zabieg stosowany w pierwszej pomocy psychologicznej, podczas interwencji u osób, które przeżyły traumatyczną sytuację. Jednak może być również przydatny w bardziej codziennych i mniej niekorzystnych okolicznościach, które również wiążą się ze znaczną intensywnością emocjonalną.

Na przykład po otrzymaniu wiadomości, która nas destabilizuje lub gdy doświadczamy wysokiego stopnia niepokoju.

Skąd wiesz, czy uziemienie jest konieczne?

Istnieją pewne wskazówki lub symptomy, które mogą pomóc nam dowiedzieć się, czy dana osoba potrzebuje pomocy z zewnątrz, aby się ustabilizować. Niektóre znaki, na które należy zwrócić uwagę, to:

  • Osoba patrzy nieobecnym lub zagubionym wzrokiem i nie odpowiada na pytania lub zwracanie uwagi.
  • Wykazuje chaotyczne lub niezorganizowane zachowanie.
  • Reakcje emocjonalne są intensywne i niekontrolowane. Osoba płacze w niekontrolowany sposób, jest agresywna lub ma trudności z oddychaniem.
  • Na poziomie subiektywnym doświadcza się dystansowania od rzeczywistości lub od własnych procesów wewnętrznych. Uczucie jest takie, jak oglądanie filmu lub oglądanie świata przez zamgloną szybę.

Jak zastosować technikę zapuszczania korzeni?

Aby zastosować technikę ukorzeniania, przede wszystkim trzeba skłonić taką osobę do wyregulowania swojego stopnia aktywacji. Aby to zrobić, możesz poprosić ją, aby oddychała powoli i głęboko, uspokajając swoje emocje i odczucia fizjologiczne.

Następnie można zadać kilka podstawowych pytań, aby sprawdzić poziom orientacji i zacząć wprowadzać osobę w teraźniejszość. Dobrym punktem wyjścia jest zapytanie jej, czy zna swoje imię, gdzie jest lub co się stało.

Wreszcie, aby zastosować technikę zapuszczania korzeni, należy użyć zmysłów, aby przywrócić osobę do rzeczywistości w sposób, który nie zwiększa niepokoju. Na przykład można ją poprosić o wykonanie niektórych z następujących zadań:

  • Obiektywnie opisz otoczenie, w którym się znajduje.
  • Wymień pięć obiektów, które widzisz, a które nie powodują niepokoju.
  • Wymień kilka neutralnych dźwięków, które możesz odbierać.
  • Skoncentruj się na identyfikacji różnych wrażeń dotykowych, których doświadczasz, a które nie powodują niepokoju.

Pocieszanie

Technika zapuszczania korzeni pomoże ci poradzić sobie ze stresującymi sytuacjami

Kiedy stres jest intensywny, ale nie paraliżujący, można użyć tej techniki, aby się uspokoić. Wystarczy użyć zmysłów, aby odzyskać połączenie z rzeczywistością.

Oprócz wspomnianych propozycji można wykorzystać inne zasoby, takie jak trzymanie w dłoni worka z lodem, chodzenie boso po trawie czy stukanie jak w perkusję w jakiś przedmiot, który znajduje się w pobliżu.

Wszystkie te czynności pozwalają na ponowne połączenie z ciałem i teraźniejszością, zmniejszają aktywację i pozwalają odzyskać trochę kontroli. W każdym razie, jeśli nie uzyska się poprawy, ważne jest, aby poszukać profesjonalnej pomocy w celu bardziej dogłębnej interwencji.

interwencji.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • de Tord, P., Brauninger, I. (2015) Grounding: Theoretical application and practice in Dance Movement Therapy, The Arts in Psychotherapy, 9, 138-153.
  • Hernández, I. E., & Gutiérrez, L. P. (2014). Manual básico de Primeros Auxilios Psicológicos. Recuperado abril de 2021, de  https://www.cucs.udg.mx/sites/default/files/adjuntos/manual_primeros_auxilios_psicologicos_2017.pdf
Scroll to Top