Technika Feynmana, by szybciej się uczyć

Trudności w nauce? Czy trudno Ci się skoncentrować? Feynman proponuje 4 proste kroki usprawniające proces uczenia się.
Technika Feynmana, by szybciej się uczyć
Francisco Pérez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Francisco Pérez.

Ostatnia aktualizacja: 05 grudnia, 2023

Być może odczuwasz, że nie robisz postępów, kiedy się uczysz. Może zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego twoje tempo uczenia się jest tak powolne, czy nawet, poddałeś się po kilku nieudanych próbach zapamiętania jakiejś definicji. Zapamiętywanie informacji czasami nie jest takie proste. Aby pomóc wam w tym aspekcie, oto technika Feynmana prosta i skuteczna strategia zdobywania wiedzy w szybszy i skuteczniejszy sposób.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak działa technika Feynmana.

“Jeśli nie możesz wyjaśnić czegoś w prosty sposób, to znaczy, że sam tego nie zrozumiałeś”

-Albert Einstein-

Kim był Richard Feynman?

Richard Feynman był amerykańskim fizykiem teoretycznym. Znany jest z prac w dziedzinie mechaniki kwantowej, teorii elektrodynamiki kwantowej i fizyki nadciekłości schłodzonego helu, a także fizyce cząstek elementarnych.

Za swój wkład w rozwój elektrodynamiki kwantowej, Feynman wraz z Julianem Schwingerem i Sin-Itiro Tomonagą, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1965 roku. Ponadto, zgodnie z ankietą brytyjskiego czasopisma Physics World z roku 1999, spośród 130 czołowych światowych fizyków, Feynman został uznany za jednego z dziesięciu największych fizyków wszechczasów.

“Nie wiem, co dzieje się z ludźmi: nie uczą się ze zrozumieniem; uczą się poprzez powtarzanie lub w inny sposób. Jakże krucha jest ich wiedza”

-Richard Feynman-

Richard Feynman

Na czym polega technika Feynmana?

Technikę Feynmana wyjaśnił jego biograf James Gleick w książce Genius: The Life Science of Richard Feynman. Korzystając z tej techniki, każda osoba może skutecznie zdobywać nową wiedzę, jeśli tylko ma chęci. W rzeczywistości jest to również potężne narzędzie, które może pomóc przygotować się do każdego egzaminu.

 “Nie rozumiem tego, czego nie mogę stworzyć”

Richard Feynman

James Gleick opowiada, jak Feynman otworzył swój nowy notes i napisał na okładce “Rzeczy, których jeszcze nie umiem”. Feynman przeorganizował swoją wiedzę. Fizyk zawsze starał się dotrzeć do sedna wszystkiego, czego się uczył. Zamierzał zapisać w tym zeszycie wszystkie wyjaśnienia, które rozwijały się w trakcie jego badań.

Możemy zrobić to samo z którymś z naszych przyjaciół. Chodzi o to, by opowiedzieć mu, czego się nauczyliśmy, aby lepiej to zapamiętać i zrozumieć, w miarę jak mu to wyjaśniamy. Jednak nie zawsze mamy tak pomocnego i cierpliwego przyjaciela. Dlatego Feynman opracował równie skuteczną technikę: uczenie się poprzez wyjaśnianie.

uczące się dziewczyny i technika Feynmana

Podstawą tej techniki jest zapoznanie się z materiałem do nauki, a następnie próba wyjaśnienia go w prosty sposób, tak jakbyśmy zwracali się do dziecka lub osoby o mniejszej wiedzy niż my mamy na dany temat. Stąd też ta forma uczenia się jest nazywana aktywną, ponieważ przy wyjaśnianiu materiału będziemy musieli używać innego języka i różnych strategii. W ten sposób znacznie łatwiej będzie wyłapać błędy i uczyć się bardziej efektywnie.

“Najlepszym sposobem, by coś zrozumieć to to wytłumaczyć”

-Richard Feynman-

Technika Feynmana

Technika Feynmana składa się z 4 prostych kroków. Zobaczmy, na czym one polegają.

Pierwszy krok

Na początek należy na pustej kartce papieru napisać nazwę koncepcji, której się uczymy. Na przykład, jeśli uczymy się twierdzeń Pitagorasa, powinniśmy zapisać je na górze kartki.

Drugi krok

Po napisaniu tytułu, powinniśmy opisać zagadnienie własnymi słowami i prostym językiem, tak jakbyśmy tłumaczyli to innej osobie.

Kontynuując przykład twierdzenia Pitagorasa, powinniśmy napisać coś takiego: “w trójkącie prostokątnym kwadrat dłuższego boku jest równy sumie kwadratów pozostałych boków”.

ręka pisząca w zeszycie

Trzeci krok

Trzecim krokiem jest sprawdzenie wszystkiego, co napisaliśmy, w celu zidentyfikowania części, które nie są wyjaśnione poprawnie lub zawierają błędy. W tym celu możemy powrócić do naszych notatek lub poszukać nowych informacji na ten temat. Przydatne jest również stosowanie przykładów wzmacniających wiedzę.

“Naucz się rozwiązywać wszystkie problemy, które zostały już rozwiązane”

-Richard Feynman-

Czwarty krok

Ostatnim krokiem jest dokonanie ostatecznej korekty wersji pisemnej. Jeśli więc używamy zbyt skomplikowanego języka, możemy przepisać tekst, aby był prostszy i bardziej zrozumiały. Do tego możemy użyć metafor lub porównań. Ważne jest, aby upewnić się, że tekst jest zrozumiały przez każdego.

Jeśli po wykonaniu tych czterech prostych kroków nasze wyjaśnienia nadal nie są zrozumiałe, być może nie zrozumieliśmy w pełni tego, czego się uczyliśmy. W takim przypadku powinniśmy rozpocząć proces od nowa.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.