Pozbyć się zmartwień - ćwiczenia, które Ci w tym pomogą

Pozbyć się zmartwień - ćwiczenia, które Ci w tym pomogą
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Strach i zmartwienia odbierają nam szczęście. Dlatego nie dawajmy im zbyt dużo miejsca w naszych myślach, ani nie róbmy z igły widły. Zamiast tego, oczyśćmy nasze myślenie i spójrzmy dalej. Nauczmy się trenować umysł dzięki odpowiednim ćwiczeniom, które pomogą nam pozbyć się zmartwień.

Wysiąść z pociągu niepokoju to niełatwe zadanie. Często dajemy się ponieść tej podróży bez powrotu, w przedziale bez okien. W ten sposób nie jesteśmy w stanie zobaczyć wszystkiego, co dzieje się wokół nas i jesteśmy bezradni, nie dostrzegając niczego innego, niż to, co podsuwa nam nieustający niepokój i nie wiedzą, jak pozbyć się zmartwień.

“Zamartwianie się czasami nie ma większego sensu. To tak, jakbyś chodził z otwartym parasolem czekając na deszcz”

-Khalifa-

Dlatego też, i w przeciwieństwie do tego, co niektórzy uważają, te cykle cierpienia nie zatrzymają się tylko dzięki zwykłym poradom: “przestań martwić się o rzeczy, które jeszcze się nie wydarzyły, zrelaksuj się i ciesz się życiem”. Kiedy umysł wpada w tę wyczerpującą spiralę, nie myśli racjonalnie, działa automatycznie i daje się ponieść. Całe nasze ciało jest porywane przez muzykę bez sensu i rytmu.

Aby pozbyć się zmartwień, potrzebujemy innego podejścia, wykraczającego poza to co znamy. Potrzebujemy naszego ciała, naszych zmysłów i naszego świadomego umysłu, aby stać się częścią tego procesu. Poniżej wyjaśniamy, jak to osiągnąć.

dmuchawiec

3 ćwiczenia, aby pozbyć się zmartwień

Zmartwienia idą w parze z niepewnością i jeśli jest coś, co wszyscy wiemy, to fakt, że w obecnym świecie jest to motyw przewodni, nieodłączna część życia w tym świecie, w którym trudno się poruszać, a czasami nawet akceptować. Z drugiej strony często zdarza się tak, że nie mamy pełnej kontroli nad naszymi procesami umysłowymi.

W naszym ciele odczuwamy niepokój lub stres, poprzez ten ból brzucha, ból głowy… Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak szybko działa umysł, jakie są jego obawy, które popychają nas naprzód, nawet jeśli o to nie prosimy. Utrzymanie kontroli, zatrzymanie tego negatywnego cyklu to niewątpliwie największa odpowiedzialność.

Twoje oczy przed obiektywem

Proste, oryginalne i przede wszystkim efektywne. Na początku ćwiczenie to może wydawać się dziwne, ale ma swoje wytłumaczenie. Zobaczmy, na czym polega.

  • Kiedy czujesz się wyczerpany nieubłaganym biegiem myśli, wykonaj następujące ćwiczenie: podnieś telefon, otwórz przedni aparat, jakbyś chciał zrobić selfie i patrz na ekran. Skup się na oczach.
  • Jest to bardzo dobry sposób na uświadomienie sobie własnego ja. Kiedy patrzymy sobie w twarz i zanurzamy się w naszych oczach, coś dzieje się w naszym wnętrzu. Coś zmusza nas do zatrzymania się, do powstrzymania myśli i skupieniu się na tu i teraz, aby połączyć się bezpośrednio z nami samymi.
  • Odkryj twoje potrzeby, kiedy patrzysz sobie w oczy, przyjrzyj się osobie, którą masz przed sobą. Zrelaksuj się i pozwól światu zatrzymać się, by móc zająć się tą zaniedbaną osobą: samym sobą.
smutne, niebieskie oko

Wybierz dźwięk

Kolejnym świetnym ćwiczeniem strategią, które pozwala pozbyć się zmartwień, jest wybór dźwięku, skoncentrowanie się na jednym z całego zestawu bodźców słuchowych, które nas otaczają.

  • Wyobraź sobie, że jesteś w pracy. Jesteś otoczony hałasem, rozmowami, szuraniem krzeseł, komputerami, samochodami, które jeżdżą po asfalcie za oknem, kolegami z pracy, którzy nieustannie plotkują…
  • Teraz, pośród całego tego morza hałasu, pozostań tylko przy jednym. Być może za oknem jest drzewo, na które przylatują ptaki. Wybierz ten dźwięk, śpiew ptaków i pozwól reszcie bodźców zniknąć na kilka minut. Krok po kroku, twój umysł uspokoi się, ponieważ ma tylko jedno zadanie: skupić się na śpiewie ptaków.

Kubek czekolady

Kontynuujemy z oryginalną i nietypową propozycją. Aby pozbyć się zmartwień, potrzebujemy przede wszystkim pobudzić zmysły. Wiemy już, że porady nie działają, że powiedzenie sobie czegoś w rodzaju “Mam zamiar się zrelaksować i mniej myśleć” nie zawsze przynosi efekt. Najlepszym rozwiązaniem w tych przypadkach jest wybór innej drogi, naszego węchu, naszego smaku, naszych fizycznych doznań.

kubek z czekoladą

Ta technika jest bezpośrednio związana ze świadomym jedzeniem, o którym już kiedyś mówiliśmy na naszym blogu. Jest to bardzo atrakcyjny sposób na praktykowanie uwagi, świadomego żywienia i relaksu.

Jeśli nie lubimy czekolady, możemy wybrać inny napój. Kluczem jest by był to gorący napój.

  • Najpierw musimy sprawić, by ogarnął nas aromat i ciepło tej czekolady lub herbaty. Oddychamy spokojnie i głęboko.
  • Teraz weźmy łyk, ale nie połykajmy go natychmiast, rozkoszujemy się nieco bardziej, pozwalając językowi i podniebieniu cieszyć się smakiem czekolady.
  • Kiedy trzymamy kubek w rękach, nic innego nie powinno się liczyć. Bądźmy wdzięczni za chwilę obecną i odczucia, których doświadczamy.

To, co osiągniemy dzięki tym trzem prostym ćwiczeniom, aby pozbycie się zmartwień, skupienie się na naszych zmysłach i uspokojenie naszego ciała, aby móc uspokoić umysł. Nie chodzi o to, aby go zmylić, ale by go uspokoić, przejąć nad nim kontrolę i powstrzymać nadpobudliwość. Ponieważ czasami, aby kontrolować umysł, wystarczy odprężyć ciało poprzez nasze zmysły.

Spróbujmy już dzisiaj.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.