Tabletki antykoncepcyjne i ich wpływ na emocje

Do chwili obecnej nie ma naukowych dowodów na to, że pigułki antykoncepcyjne mają negatywny wpływ emocjonalny na wszystkie kobiety. Jednak na niektórych tak.
Tabletki antykoncepcyjne i ich wpływ na emocje

Ostatnia aktualizacja: 17 lutego, 2022

Obecnie wiele kobiet twierdzi, że tabletki antykoncepcyjne mają negatywny wpływ na emocje. Jednak temat ten stał się niemal anegdotyczny i mówi się nawet, że to mit.

Najbardziej problematyczne jest to, że pomimo tego, jak wiele kobiet mówi o negatywnych skutkach tabletek, pojawiło się kilka badań z dość różnymi wynikami. Niektóre z nich twierdzą nawet, że udowadniają coś przeciwnego: tabletki antykoncepcyjne poprawiają nastrój.

Z drugiej strony, ostatnio przeprowadzono również kilka niezależnych badań, które wydają się być zgodne z tymi o negatywnych skutkach emocjonalnych wynikających z regularnego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Niemniej jednak na razie nie ma ostatecznej zgodności co do wyników.

„ Pigułka doprowadza ją do szaleństwa? Ona jest szalona. Pentagon powinien używać jej hormonów do walki chemicznej ”.

-Woody Allen-

Kobieta bierze pigułkę

Tabletki antykoncepcyjne: badania

Należy przede wszystkim zauważyć, że nie wszystkie kobiety zgłaszają, że cierpią lub doświadczyły negatywnych skutków emocjonalnych z powodu zażywania pigułki. Jednak skargi osiągnęły na tyle dużą skalę, że niektórzy badacze zaczęli je uwzględniać w swoich pracach. Istnieją co najmniej cztery główne badania na ten temat.

W 2003 roku przeprowadzono badanie z udziałem 658 kobiet, które regularnie przyjmowały tabletki antykoncepcyjne. Wniosek był taki, że nie ma dowodów na to, aby tabletki antykoncepcyjne zmieniały ich nastrój. U osób z depresją zaobserwowano tylko niewielki wzrost dyskomfortu.

W 2007 roku przeprowadzono kolejne badanie, tym razem w Australii. Zwrócono się do próby 6000 kobiet i osiągnięto podobny wniosek jak w badaniu z 2003 roku. Dodano tylko, że kobiety z historią depresji odczuwały niewielki wzrost emocjonalnego niepokoju, ale z czasem to znikło.

Dwa inne dochodzenia przeprowadzono w latach 2011 i 2013, odpowiednio w Finlandii i Stanach Zjednoczonych. Ponownie wnioski były takie same. Nie było dowodów na to, że hormonalne środki antykoncepcyjne prowadzą do negatywnych skutków emocjonalnych. Kiedy pojawiały się skutki uboczne, były szczątkowe lub nieistotne.

Pytania

Chociaż wszystkie wspomniane badania doprowadziły do tego samego wniosku, zostało to z kilku powodów zakwestionowane. Pierwszy odnosi się do trudności w ustaleniu stabilnych parametrów tego, co składa się na ideę „dobrego samopoczucia”. Drugi dotyczy wielkości znaczenia badań.

Do tego dochodzi fakt, że we wszystkich przeprowadzonych badaniach wspomina się, że u „większości” kobiet stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych nie wywołuje niepożądanego efektu emocjonalnego. Oznacza to, że istnieje mniejszość, która doświadcza trudności w stosowaniu tego rodzaju środków antykoncepcyjnych.

W ten sam sposób rodzi się bardziej niż uzasadnione pytanie: skoro środki antykoncepcyjne wpływają na cykle hormonalne, a hormony wpływają na nastrój, czy nie byłoby logiczne myślenie, że w niektórych organizmach wywołują one negatywne skutki emocjonalne?

Kobieta myśli o emocjonalnych skutkach pigułek antykoncepcyjnych

Inne powiązane badania

Profesor Angelica Linden Hirschberg z Karolinska Institute w Szwecji, przy wsparciu Stockholm School of Economics, przeprowadziła badanie inną metodą. Celem badania było ustalenie, czy istnieją jakiekolwiek dowody na związek między przyjmowaniem pigułek antykoncepcyjnych a fizycznym lub psychicznym samopoczuciem kobiet.

Aby to zrobić, zaczęto od grupy 380 wolontariuszek, wszystkich w wieku od 24 do 35 lat. Zostały one wstępnie zbadane, a następnie bez ich wiedzy podzielono je na dwie grupy. Jedna grupa otrzymała klasyczne doustne środki antykoncepcyjne, podczas gdy druga grupa otrzymała placebo. Pod koniec badania osoby, które przyjmowały środki antykoncepcyjne, zgłaszały, że odczuwały niższą samokontrolę, energię i nastrój.

Z drugiej strony w czasopiśmie Frontiers in Neuroscience ukazał się artykuł, w którym omówiono inne badanie. Obserwowano 42 kobiety, które brały pigułkę i 53, które nie zażywały hormonów.

Wszystkie z nich zostały przetestowane w celu ustalenia, czy rozpoznają złożoną mimikę. Kobiety, które brały pigułkę, były średnio o dziesięć procent mniej dokładne.

Naukowcy są zgodni, że wciąż jest wiele do zbadania. Na razie ważne jest, aby przeanalizować tę debatę, by kobiety, które chcą zażywać pigułkę, miały wystarczającą ilość dostępnych dowodów na poparcie swojej decyzji. Ważne jest również, aby miały do dyspozycji alternatywne metody, jeśli uważają, że pigułki antykoncepcyjne wyrządzają im szkodę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Negret, M. M. A., Despaigne, M. D. J. L., Hechavarría, V. M., Imbert, N. S., & Carbonell, M. M. A. (2013). Efectos secundarios de los anticonceptivos hormonales en usuarias del método asistentes a las consultas de planificación familiar. Medisan, 17(3), 415-425.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.