Sztuka pomagania: inny punkt widzenia

Altruizm może łatwo przerodzić się w kontrolę lub egoizm, jeśli nasze motywacje nie są właściwe.
Sztuka pomagania: inny punkt widzenia

Ostatnia aktualizacja: 09 czerwca, 2022

Altruizm, czyli pomaganie innym, to jeden z największych darów bycia człowiekiem. To zachowanie, które pociąga za sobą moralny wysiłek. Jednak obecnie, w świecie, w którym materializm i egoizm odgrywają tak ważną rolę, sztuka pomagania stała się czymś rzadkim.

Wszyscy doświadczyliśmy tej podnoszącej na duchu energii, którą czujemy, gdy nasze wsparcie zmniejsza ciężar na ramionach innej osoby. Niedawno naukowcy odkryli neurologiczne podstawy tego przyjemnego doświadczenia. Kiedy bezinteresownie komuś pomagamy, aktywuje się część naszego mózgu powiązana z odczuwaniem przyjemności.

Nie wszystko, co się świeci, jest złotem

Altruizm jest zachowaniem pożądanym z każdego punktu widzenia. Patrząc z perspektywy biologii, współpraca między osobnikami gwarantuje zachowanie gatunku. Z psychologicznego punktu widzenia udzielanie i otrzymywanie wsparcia łagodzi stres, wzmacnia poczucie własnej wartości i więzi emocjonalne, jednocześnie promując samodoskonalenie. Nawet nasza duchowość jest wzbogacona przez altruizm, ponieważ buduje nas i łączy z transcendencją.

W świetle tych ustaleń wydaje się, że pomaganie innym jest zawsze wysoce pożądanym i korzystnym zachowaniem. Chociaż biorąc pod uwagę złożoność, która charakteryzuje nas jako istoty ludzkie, odpowiedź nie jest taka prosta.

kobiety się kłócą

Motywacje, które kierują tego rodzaju zachowaniem, mogą być niezwykle różnorodne i to one robią różnicę. Z jednej strony jest prawdziwe współczucie. Pojawia się, gdy widzimy, że ktoś jest przytłoczony jakimiś ciężarami, co prowadzi nas do bezinteresownej pomocy. Naszym jedynym pragnieniem jest poprawa sytuacji tej osoby. W tym przypadku za naszymi działaniami nie stoi żaden ukryty cel. Niemniej jednak nie zawsze tak jest.

Na przykład niektórzy z nas oferują swoją pomoc, aby nakarmić swoje ego: pragniemy otrzymać podziw i uznanie społeczne. Innym razem motywuje nas do tego korzyść, jaką otrzymujemy w zamian za pomoc, niezależnie od tego, czy jest to awans zawodowy, czy poczucie wyższości, od którego jesteśmy uzależnieni. Może się nawet zdarzyć, że pomagamy innym, ponieważ nie ufamy ich umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów.

Pomaganie innym może stać się sposobem kontrolowania ich, świadomie lub nieświadomie. W ten sposób uzależniamy ich od wsparcia, jakie otrzymują, a tym samym od nas. Fałszywy altruizm można obliczyć na zimno, aby oszukiwać i manipulować innymi, w formie pułapki lub zasadzki.

Wchodzenie w drogę

Co ciekawe, nawet pomoc w dobrej wierze może często mieć odwrotny skutek. Zamiast ułatwiać życie drugiej osobie, zaburza jej naturalny bieg. W takich sytuacjach nasza pomoc utrudnia rozwój inicjatywy i autonomii drugiej osoby.

Dzieje się tak w przypadku nadopiekuńczych rodziców, którzy chcąc uniknąć problemów i cierpienia swoich dzieci, robią za nich to, co najmłodsi mogliby robić sami. Niemniej jednak nieuchronnie nadejdzie czas, kiedy ich dzieci będą musiały stawić czoła wyzwaniom życia w samotności. Będą musieli to zrobić bez przygotowania, ponieważ, jak na ironię, otrzymali zbyt dużą pomoc.

Matka stara się pomóc córce

Sztuka pomagania

Pomaganie to prawdziwa sztuka. Aby to zrobić, musimy wiedzieć, jak wybrać moment i jaką formę pomocy zaoferować. Musimy być w stanie przewidzieć konsekwencje, jakie nasza ingerencja będzie miała dla innych. Dlatego powinniśmy dowiedzieć się, jaka jest nasza prawdziwa motywacja do pomagania.

Powinniśmy zadać sobie pytanie: co tak naprawdę mam nadzieję z tego wyciągnąć? Czy szukam podziwu, kontroli, czy chcę się poczuć, jak ktoś ważny? Czy swoim zachowaniem przysparzam drugiej osobie korzyści, czy pozbawiam ją możliwości rozwijania własnych umiejętności? Wreszcie, czy naprawdę wzrusza mnie autentyczne uczucie ułatwiania życia bliźniemu?

Altruizm to wspaniała wartość, która w swoim czystym stanie może uczynić świat lepszym miejscem. Jednak nieodpowiednia motywacja lub źle dobrany moment może sprawić, że stanie się to błędem. Nie pozwólmy, aby własne niedociągnięcia i potrzeby przyćmiły pierwotne piękno tak szlachetnego gestu. Nauczmy się zarządzać piękną sztuką pomagania innym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gallegos, W. A. (2015). Conducta prosocial y psicología positiva. Avances en psicología23(1), 37-47.
  • CRUCHAGA, X. L. EGO-(ALTRU)-ISMO. EMOCIONES: PERSPECTIVAS ANTROPOLÓGICAS, 19.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.