Jak wyglądają Twoje czarne scenariusze?

Znajomość i stawienie czoła przerażającym scenariuszom daje Ci władzę nad nimi. Czy odważysz się stawić czoła swoim lękom?
Jak wyglądają Twoje czarne scenariusze?

Ostatnia aktualizacja: 15 lutego, 2022

Czarne scenariusze to wydarzenia, za którymi kryje się Twój strach. Mogły już się wydarzyć i boisz się, że się powtórzą, lub są to koszmarne scenariusze, o które obawiasz się, że staną się rzeczywistością. Twój początkowy instynkt może polegać na ucieczce od nich i wyrzuceniu ich ze swojej głowy. Jednak stawienie im czoła za pomocą narzędzi, o których wspominamy w tym artykule, daje Ci nad nimi władzę.

Wiedza czyni Cię potężnym. Dlatego znajomość scenariuszy, których się boisz, wyjaśnianie lęków, które wszyscy czujemy, i wizualizacja kroków, które oddzielają te scenariusze od obecnej sytuacji, zwiększa Twoją kontrolę. Musisz stawić czoła swoim lękom.

Mężczyzna przed falą morską

Rodzaje scenariuszy: aktualny, przerażający i pożądany

W psychoterapii humanistycznej, takiej jak psychodrama czy psychologia Gestalt, pracuje się z przerażającymi, pożądanymi i aktualnymi scenariuszami. Zdarzenia te są przedstawiane realistycznie za pomocą obiektów pośredniczących lub współterapeutów, dzięki czemu mózg czuje, że mają miejsce naprawdę.

Czarne scenariusze to takie, który budzą w Tobie strach, gdy myślisz, że wydarzą się w mniej lub bardziej odległej przyszłości. Pożądane scenariusze to te, które kontrastują ze scenariuszami, których się obawiasz i które dają Ci nadzieję. Aktualny scenariusz określa stan lub sytuację, w której się znajdujesz tu i teraz.

Scenariusze te mogą odnosić się do wielu kontekstów i etapów życia. Na przykład przerażający scenariusz dla pary to taki, w którym boisz się rozstania i samotności. Z drugiej strony pożądanym scenariuszem może być prosperujący związek lub nieustraszona samotność. Odbywa się także odegranie Twojego obecnego scenariusza osobistego i związkowego.

Po wyjaśnieniu tych scenariuszy terapeuta mówi o przestrzeniach między nimi. Chodzi o przestrzenie, które oddzielają Twoją obecną sytuację od tego, czego się boisz lub czego pragniesz. Możesz zostać poproszony o odpowiedź na następujące pytania: Co musiałoby się teraz wydarzyć, abyś znalazł się w scenariuszu, którego się obawiasz lub którego pragniesz? Co możesz zrobić, aby temu zapobiec lub pomóc tej sytuacji?

Czarne scenariusze, które wszyscy podzielamy

Chociaż przerażające scenariusze mogą się różnić w zależności od osoby, istnieją pewne elementy, które leżą u podstaw wszystkich lęków. Ogólnie rzecz biorąc, jest to prawdziwy lub wyimaginowany strach przed doznaniem krzywdy i zwykle wiąże się z następującymi aspektami:

  • Strach przed śmiercią. Uniwersalny strach, z którego rodzi się podstawowy instynkt przetrwania. Czarne scenariusze mogą być związane z lękiem przed zachorowaniem na choroby czy fobiami przed niektórymi przedmiotami.
  • Samotność. Strach przed byciem nieakceptowanym i niedocenianym jako członek grupy. Lęki te są związane między innymi z przerażającymi scenariuszami, które obejmują porzucenie i zazdrość.
  • Utrata autonomii. Doświadczanie strachu na myśl, że w jakiś sposób tracisz kontrolę nad własnym ciałem i jesteś na łasce tego, co zewnętrzne. Te czarne scenariusze są powiązane z zamknięciem i uwięzieniem. Fizycznie, jak w przypadku klaustrofobii, lub emocjonalnie, jak na przykład w związku małżeńskim.
  • Uszczerbek na ego. Strach przed utratą osobistej integralności. Scenariusze upokorzenia, wstydu lub dezaprobaty ze strony innych to tylko niektóre przykłady możliwych scenariuszy, których można się obawiać.
zmartwiona kobieta

Dlaczego konieczne jest poznanie swoich czarnych scenariuszy?

Czarne scenariusze to te sytuacje, które sprawiają, że się boisz, w przeciwieństwie do pożądanych scenariuszy. Psychoterapia pozwala Ci odgrywać te sceny, a także przestrzenie międzyscenariuszowe. Są to wydarzenia, które musiałyby nastąpić, aby Twoja obecna sytuacja stała się przerażająca lub pożądana.

Scenariusze te mogą prowadzić do sytuacji zablokowania na poziomie emocjonalnym, a także pewnych chorób. Kiedy tak się stanie, unikniesz myślenia o tym przerażającym scenariuszu w jakikolwiek sposób i będziesz starać się go nie powielać. Jednak Twój brak wiedzy może oznaczać, że te sposoby radzenia sobie nie tylko nie rozwiązują problemu, ale w końcu wyzwalają to, czego się boisz.

Na przykład, jeśli scenariusz, którego się obawiasz, jest związany z porzuceniem, możesz podjąć działania ochronne, aby uniknąć tego strachu, takie jak próba emocjonalnej alienacji bliskich Ci osób. Niemniej jednak ten dystans może wywołać zerwanie więzi z tymi ludźmi, niosąc ze sobą Twój czarny scenariusz.

Brak zrozumienia własnych scenariuszy, których się boisz, ogranicza Cię i sprawia, że pozostajesz w swojej strefie komfortu, w której myślisz, że nic Ci nie grozi. Sprawia to jednak, że tracisz okazje na rozwój i ogranicza przepływ spontaniczności. Dlatego spoglądanie w głąb siebie i wiedza o swoim strachu stawia Cię na pozycji władzy. Wchodzenie w przerażające scenariusze i analizowanie ich daje Ci siłę. Samowiedza to potęga.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.