Kilka ciekawych faktów na temat teorii nieświadomości Freuda

Freud, jeden z największych propagatorów współczesnej psychiatrii i psychologii, sformułował teorię nieświadomości. W tym artykule wyjaśniamy jej główne cechy.
Kilka ciekawych faktów na temat teorii nieświadomości Freuda

Ostatnia aktualizacja: 29 listopada, 2021

„W cudownym królestwie umysłu mogę być wolny jak wszyscy inni”.

-Helena Keller-

Freud i jego teoria nieświadomości reprezentuje szczyt krytyki psychoanalitycznej, a jednocześnie jej schyłek. Jednak jego teoria psychoanalityczna wywołała zarówno odrzucenie, jak i debaty dotyczące jej słuszności. Niemniej jednak nie można krytykować postępów jego teorii w dziedzinie filozofii, psychologii i medycyny naukowej.

Niektórzy nazywają to nauką, inni pseudonauką. Freud zapoczątkował linię myślenia opartą na zniszczeniu koncepcji jaźni poprzez badanie nieświadomości. Miało to zasadniczy wpływ na wszystkie dyscypliny XX wieku.

Ciekawostki umysłu według Freuda

Pragnienie i represje

Jako istoty ludzkie wszyscy mamy pragnienia i represje, które jesteśmy w pewien sposób zmuszeni kontrolować w obliczu społeczeństwa. Czasami nie jesteśmy nawet świadomi faktu, że wiele naszych bardziej racjonalnych działań jest kierowanych przez naszą nieświadomość.

Niejednokrotnie zachowujemy się w dany sposób, ponieważ jest to akceptowalne dla kultury, w której żyjemy. Jednak może to nie odzwierciedlać tego, co tak naprawdę czujemy. Dlatego w takich sytuacjach nasze pragnienia są zablokowane, ponieważ są postrzegane jako niemoralne, nielegalne lub niegodne z oczekiwaniami społeczeństwa.

Ciekawy fakt, który wywodzi się z tych idei, dotyczy tego, w jaki sposób nasze zachowanie istotnie nam przeczy. Nasze prawdziwe myśli pojawiają się podprogowo w naszych snach, fantazjach lub przejęzyczeniach. Prowadzi to do pytania, dlaczego jesteśmy tak ograniczeni tym, co myślą o nas inni?

zamyślony mężczyzna

Id, ego i superego

W 1923 roku Freud rozwinął teorię o ludzkim umyśle, którą po raz pierwszy zaprezentował w 1915 roku. Stwierdził, że umysł jest podzielony na trzy części. Z jednej strony mamy świadomą część jednostki, „ego”, którą kontrolujemy w ograniczony sposób. Następnie mamy „id”, czyli nieświadomość, która rządzi się zasadą przyjemności. Wreszcie jest „superego”, etyczny komponent naszej osobowości.

„Superego” składa się z norm moralnych, które uwewnętrzniamy od dzieciństwa. Prowadzi do poczucia winy i moralności.

Szaleństwo

Tak jak wierzyli już starożytni, ludzki umysł potrzebuje harmonii. Jednak nie mówimy już o komórkach mózgu równoważących cztery humory. Mówimy o komórkach trzech wspomnianych części umysłu. Według Freuda brak równowagi w nich powoduje nerwicę lub psychozę.

Ciekawostką jest tutaj to, że jego twierdzenie po raz pierwszy zakładało, że szaleństwo może być spowodowane przyczynami dalekimi od urazów psychicznych lub organicznych.

Ciekawostki o teorii nieświadomości i realizacja metody psychoanalitycznej

Siła języka

Kiedy pacjent chce poddać się badaniu swojej podświadomości z powodu jakiegoś problemu, przez który cierpi, lekarstwo znajduje się w języku, jakiego osoba ta używa. Język jest aspektem, dzięki któremu rozpoznać wewnętrzny konflikt. Jest tak, ponieważ osoba jest w stanie rozmawiać na dowolny temat bez ograniczeń.

„Nieświadomość jest zbudowana jak język”.

-Jacques-Marie Émile Lacan-

Luźne skojarzenia

Poprzez język pacjent wyraża treści, których nie jest jeszcze świadomy. Osoba nie rozpoznaje ich ze względu na swoje „ego”.

Interpretacja snów

Jeśli nasze wewnętrzne pragnienia objawiają się w postaci snów, należy je zbadać. Sny pozwalają na wyłonienie się traum i konfliktów, które można następnie rozwiązać. W końcu, jak wiemy, jesteśmy tym, o czym śnimy i śnimy o tym, kim jesteśmy.

Marzenia

Rola psychoanalityka

Psychoanalityk jest przygotowany do psychoanalizy snów swojego pacjenta. Pozwalają na świadome badanie nieświadomości osoby.

– Czy mógłbyś powiedzieć swojej podświadomości, żeby się uspokoiła?

“To moja podświadomość. Pamiętasz? Nie mogę tego kontrolować.”

-Nolan, Incepcja-

Kultura

Jest to sposób patrzenia na dany temat tak, jak jest on skonfigurowany w swojej własnej kulturze. W efekcie otrzymujemy informację zwrotną. Każda epoka ma swoje osobliwości, które psychoanalityk musi zbadać. W ten sposób rozumieją, jakie będą skutki dla pacjenta.

„Objawy patologii psychicznych przybierają formy właściwe dla społeczeństw, w których żyją badani”.

– Nora Sternberg de Rabinovich-

Kompleks Edypa

Kompleks Edypa jest chyba największą ciekawostką teorii nieświadomości. Freud wskazał w swoich badaniach, że człowiek kieruje się instynktami, a jednym z nich jest dobrze znany akt „zabijania ojca”. Postać matki staje się najważniejsza. Jednym z życzeń danej osoby jest to, aby zastąpiła ojca.

Kultura, jak wspomnieliśmy wcześniej, odgrywa silną rolę w realizacji „ego”. W ten sposób jest odpowiedzialna za gaszenie pragnień jednostki. Prowadzi to do moralności i religijności. Ponadto represje i kompleks Edypa mogą stać się patologiczne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.