Cierpliwość — cztery wskazówki, które pomogą Ci ją wydoskonalić

W dzisiejszym świecie cierpliwość jest ważną cechą. Rzeczywiście, ci, którzy potrafią czekać, zwykle odkrywają, że mają większe możliwości. Co więcej, są cenieni przez innych za wewnętrzny spokój.
Cierpliwość — cztery wskazówki, które pomogą Ci ją wydoskonalić
Ebiezer López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ebiezer López.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Bez wątpienia od czasu do czasu tracisz cierpliwość. Zdarza się każdemu. W końcu jesteś tylko człowiekiem, stąd masz pewne ograniczenia. Jednak niektórzy ludzie nadmiernie cierpią, gdy ich niepewność wzrasta. Innymi słowy, cierpliwość nie jest ich mocną stroną. Jeśli tobie też się to zdarza, możesz chcieć nauczyć się, jak stać się bardziej cierpliwym.

W rzeczywistości rozwijanie umiejętności czekania i znoszenia niejasności jest jednym z kluczy do dobrego samopoczucia. Z drugiej strony osoby niecierpliwe często doświadczają problemów emocjonalnych i fizycznych. W tym artykule opisujemy kilka kluczy, pozwalających szkolić cierpliwość i być bardziej tolerancyjnym.

Cierpliwość — dlaczego poświęcać jej uwagę?

Oxford Dictionary definiuje cierpliwość jako „umiejętność zachowania spokoju i zaakceptowania opóźnienia lub czegoś denerwującego bez narzekania”. Jednak w życiu codziennym dochodzi do wielu sytuacji, które mogą wystawić Twoją cierpliwość na próbę. Weźmy na przykład czekanie w korku. Jesteś otoczony przez wielu ludzi, którzy tak jak ty, chcą po prostu dotrzeć do celu.

W tego typu sytuacjach nie jest niczym niezwykłym, że stajesz się niecierpliwy. Możesz doświadczyć wielkiej frustracji, złości, niepokoju lub udręki. Co więcej, możesz nawet ulec pokusie wykonania pewnych ryzykownych manewrów, aby spróbować kupić sobie trochę czasu lub zwiększyć poczucie kontroli nad sytuacją.

Jednak brak cierpliwości rzadko pomaga. Wręcz przeciwnie, może wywoływać kolejne problemy, doprowadzając do kolizji. W związku z tym łatwo dostrzec, jak ważna jest cierpliwość. Rzeczywiście, ci, którzy cierpliwie czekają, odczuwają mniej stresu, niepokoju i frustracji. To z kolei przyczynia się do ich dobrego samopoczucia.

Kobieta krzyczy w samochodzie

Cztery wskazówki, które pomogą Ci być bardziej cierpliwym

Niecierpliwość jest związana z pewnymi zachowaniami, które mogą wpływać na twoje zdrowie. W 2011 roku Reach i wsp. opublikowali badanie, w którym ocenili wpływ cierpliwości na przestrzeganie leczenia wśród pacjentów z cukrzycą. W swoich odkryciach autorzy wyjaśnili, że niecierpliwość była pozytywnie związana ze słabym przestrzeganiem leczenia.

Z tego powodu można powiedzieć, że niecierpliwość może skłaniać ludzi do podejmowania ryzykownych dla zdrowia decyzji. Wróćmy na chwilę do przykładu ruchu. W tym scenariuszu, jeśli ktoś nagle przekroczył dozwoloną prędkość, ponieważ się śpieszył, może to spowodować wypadek.

Ponadto cierpliwość i tolerowanie niepewności to grzeczne sposoby zachowania. Rzućmy okiem na cztery wskazówki, które pomogą Ci stać się bardziej cierpliwym.

1. Zaakceptuj niepewność jako część życia

Pierwszym krokiem do stania się osobą bardziej cierpliwą jest nauczenie się akceptowania niepewności. W rzeczywistości jest bardzo niewiele rzeczy na świecie, nad którymi możesz mieć całkowitą kontrolę, a zaprzeczanie temu wywołuje frustrację. Rzeczywiście, przekonanie, że można kontrolować zmienne, takie jak zachowanie innych, pogoda lub inne czynniki, jest iluzją.

W końcu rzeczywistość jest zupełnie inna i jeśli będziesz się oszukiwać, wierząc, że masz wszystko pod kontrolą, w końcu poczujesz się źle. Zamiast tego musisz zrozumieć, że życie jest nieprzewidywalne. Przyjęcie tej postawy pomoże ci lepiej przystosować się do wszelkich nieprzewidzianych sytuacji.

2. Naucz się korzystać z czekania

Kolejną rekomendacją dotyczącą poprawy cierpliwości jest umiejętność wykorzystania czasu oczekiwania. Wyobraź sobie, że jesteś w poczekalni lekarza. W takiej sytuacji, co byś zrobił ze swoim czasem?

Cóż, możesz go wykorzystać i wysłać tego e-maila, którego odkładasz, zaplanować remont domu, który wkrótce przeprowadzisz, lub oddać się lekturze. Innymi słowy, możesz wykonywać działania, które oddalają Cię od poczucia, że marnujesz swój czas.

3. Ćwicz uważność

Uważność to technika wywodząca się z medytacji, której celem jest w pewien sposób połączenie cię z teraźniejszością, z tym, co dzieje się tu i teraz. Pamiętaj, że niecierpliwość wiąże się z lękiem o niepewną przyszłość. W konsekwencji, zwiększenie koncentracji w chwili obecnej może być pomocne w zmniejszaniu cierpienia. Możesz zanurzyć się w tym świecie samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Mężczyzna medytuje

4. Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne

Stres oczekiwania często przekłada się na napięcie fizjologiczne. Dlatego dobrym pomysłem jest ćwiczenie technik relaksacji mięśni i oddychania w momentach, w których Twoja cierpliwość jest poddawana próbie. Gdy to zrobisz, twój mózg przestanie kojarzyć czekanie z niepokojem i będziesz spokojniejszy.

Wreszcie zrozumienie, jak być bardziej cierpliwym, jest konieczne, jeśli chcesz cieszyć się pełnią życia i spokojem. To, o czym musisz pamiętać, to fakt, że najważniejszym czynnikiem przy nauce czegoś nowego jest wytrwałość. Dlatego też, jeśli będziesz pielęgnować te nawyki na co dzień, z czasem staną się one sposobem na życie i przekonasz się, że możesz się zdobyć na cierpliwość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.