Sztuczna inteligencja jest czymś, co przyciąga uwagę wielu bystrych umysłów na całym świecie. Tak naprawdę trudno określić, jak wiele naukowcy zdołali już osiągnąć. Wszelkie kroki w rozwoju nowych technologii są zwykle informacjami niejawnymi, więc otrzymujemy tylko te wiadomości, które naukowcy chcą, abyśmy otrzymali. Ale niektóre z ich postępów w tej dziedzinie są obecnie powszechnie znane.
Wiemy na przykład, że sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w wielu rodzajach powtarzalnych czynności. Nie minie wiele czasu, a roboty zastąpią ludzi na takich stanowiskach. To będzie dopiero początek nadchodzącej rewolucji, w której coraz bardziej skomplikowane urządzenia będą odgrywać główną rolę.
„Nigdy nie zaprojektowano komputera, który kiedykolwiek byłby świadomy tego, co robi; ale przez większość czasu człowiek też nie jest świadomy”.
-Marvin Minsky-
Nadal nie wiemy dokładnie, w jaki sposób te zmiany wpłyną na naszą kulturę. Ale wiemy, że tak jak nowa technologia zmienia nasze codzienne życie, nowe osiągnięcia w sztucznej inteligencji przyniosą również ogromne zmiany. Wszystkie te zmiany są bliżej, niż wydaje się wielu z nas.
Sztuczna inteligencja i patrzenie w przyszłość
Antonio Orbe jest psychologiem i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji. Opublikował książkę „Una mirada al futuro” (tłum. Patrząc w przyszłość). W swojej książce opisuje, jak będzie wyglądał świat w perspektywie krótko- i średnioterminowej.
Odkładając na bok inne jego przemyślenia, jedna rzecz, której jest pewien to nieuchronny fakt, że wiele miejsc pracy wkrótce zniknie. Pierwszą konsekwencją będzie nierówność społeczna. Niektórzy pracownicy stracą pracę. Aby rozwiązać tę nową sytuację, potrzebne będą środki polityczne, gospodarcze i społeczne.
Jednak Orbes ma optymistyczny pogląd na całość. Mówi, że warto myśleć o nowym świecie, w którym nie wszystko koncentruje się wokół pracy. Zamiast tego rozrywka i rekreacja mogą zacząć odgrywać większą rolę. Gdyby tak się stało, zaczęlibyśmy robić różne rzeczy, aby poprawić dobre samopoczucie poprzez tworzenie środowiska współpracy.
Ludzie kontra technologia
Orbe mówi również, że może to prowadzić do rywalizacji między technologią a ludźmi. Sztuczna inteligencja, dzięki swojemu rozwojowi, będzie mogła wykonywać zadania, które obecnie wykonują ludzie. Ale to nie dotyczy tylko świata pracy. Ma to wpływ również na życie osobiste.
Opowiada o tym, jak trudno może być ludziom przystosować się do nowych technologii. Sztuczna inteligencja rozwija się bardzo szybko, co oznacza, że musimy trwale się przystosować. Jest to coś, co faktycznie pomyślnie odbywa się w wielu indywidualnych przypadkach.
Ale adaptacja nie jest tak szybka na poziomie społecznym. Sztuczna inteligencja porusza się jak rakieta, a społeczeństwa poruszają się z prędkością roweru. To może być źródłem niestabilności i napięcia.
Przyszłość sztucznej inteligencji
Orbes nie myśli zbytnio o obawie (która wynika częściowo z filmów science-fiction i częściowo ze zdrowego rozsądku), że roboty przejmą kontrolę nad wszystkim. Mówi, że wciąż jesteśmy daleko od „ogólnej” sztucznej inteligencji. Jest to typ technologii, który może zająć się każdym problemem i rozwiązać go samodzielnie.
To, co obecnie znamy, to określona sztuczna inteligencja. Ten rodzaj inteligencji może wykonywać tylko określone zadania. Wykonuje je bardzo dobrze, ale nie może zrobić nic poza nimi. Rozwój technologii koncentruje się obecnie na określonej sztucznej inteligencji. Właśnie dlatego sztuczna inteligencja zacznie zajmować nasze miejsce na wielu różnych stanowiskach.
Teoretycznie istnieje duża szansa, że sztuczna inteligencja stanie się świadoma. Zasadniczo oznacza to, że maszyna może być w stanie odtworzyć wszystkie zdolności intelektualne człowieka. Ale biorąc pod uwagę, na jakim etapie prac jesteśmy teraz, wciąż daleko nam do takiej sytuacji.
Na koniec autor opowiada o jednym z najciekawszych aspektów sztucznej inteligencji. Mówi, że sztuczna inteligencja zmusza nas do refleksji, co to właściwie znaczy być człowiekiem. Jeśli maszyny to potrafią, do czego zdolny jest człowiek? Jaką wartość lub skutek mają działania człowieka w tym kontekście? Co odróżnia człowieka od maszyny? To ważne pytania, które ostatnio zyskały na znaczeniu bardziej niż kiedykolwiek…