Syndrom odroczonego szczęścia - dowiedz się więcej!

Syndrom odroczonego szczęścia powstaje w wyniku złego zarządzania czasem. To wtedy Twoje pragnienia są wysyłane na drugi plan z powodu Twoich obowiązków.
Syndrom odroczonego szczęścia - dowiedz się więcej!

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia, 2021

Syndrom odroczonego szczęścia powstaje, gdy źle zarządzasz swoim czasem. Dzieje się tak, gdy raz po raz opóźniasz swoje pragnienia z powodu różnych obowiązków, które pojawiają się w Twoim życiu. Te opóźnienia są nieustępliwe i następują po sobie.

Negatywne emocje, które wynikają z tego okropnego nawyku, mogą wpłynąć na Twoje funkcjonowanie. Poza tym mogą mieć wpływ na Twoje relacje osobiste i zawodowe. Ten syndrom może nawet zmienić Twoją osobowość.

Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak zrównoważyć obowiązki i czynności, które sprawiają Ci przyjemność. Nie powinieneś pozwolić, aby to pierwsze zaćmiewało drugie.

Szczęście i inne emocje

Szczęście jest jedną z tak zwanych „pozytywnych emocji”, ponieważ ma pozytywny wpływ na Twoje ciało i relacje. Możesz powiedzieć, że czujesz się szczęśliwy, gdy doświadczasz dużej satysfakcji, której niełatwo się pozbyć. Szczęście często objawia się po osiągnięciu celu lub przyjemnym doświadczeniu.

Mogłoby się wydawać, że szczęście jest zawsze pozytywną emocją. Jednak nie zawsze tak jest. Jej efekty mogą wydawać się pozytywne, tak – ale bądź ostrożny. Twój umysł może płatać Ci figle.

Istoty ludzkie odczuwają odrobinę szczęścia (lub przynajmniej przyjemności), kiedy wyobrażają sobie, pamiętają lub tęsknią za szczęśliwymi chwilami. Ale ta iluzja szczęścia nie trwa długo i w konsekwencji może przerodzić się w frustrację, a nawet stres.

Syndrom odroczonego szczęścia i jego typowe objawy

  • Zawsze szukasz czegoś lepszego. Nigdy nie jesteś zadowolony ze swoich osiągnięć i zawsze widzisz przestrzeń na ulepszanie. To nieuchronnie powoduje, że tracisz zainteresowanie swoimi przeszłymi osiągnięciami i bagatelizujesz je.
  • Masz obsesję na punkcie pieniędzy i oszczędzasz tyle, ile możesz, planując wydawać je „wtedy, gdy będziesz potrzebować”. Jednak odpowiedni czas nigdy nie nadejdzie, ponieważ nie będziesz w wystarczająco groźnej sytuacji, aby je wydać.
  • Masz obsesję na punkcie strachu i porażki. Ta obsesja jest tak silna, że wolisz zostać w obecnej sytuacji, niż ryzykować swój rozwój osobisty, społeczny lub zawodowy.

Należy zająć się tymi trzema objawami. Odkładanie szczęścia prowadzi tylko do negatywnych emocji. To rujnuje Twoją zdolność do bycia naprawdę szczęśliwym. Ostatecznie, jeśli nadal będziesz odkładać szczęście na później, możesz w końcu nigdy go nie zaznać.

Konsekwencje odroczenia szczęścia

Syndrom odroczonego szczęścia niesie ze sobą jasne skutki. Prowadzi on do apatii, melancholii lub drażliwości. To, co faktycznie robi osoba z tym syndromem, to ciągłe odkładanie szczęścia. Projektuje je w przyszłości w taki sposób, że nigdy ono nie nadejdzie.

W rezultacie jedyną rzeczą, z którą skończysz, jest strach. Nie tylko strach przed porażką, ale także strach przed samym ryzykiem. Boisz się narażać na ryzyko styl życia, który uważasz za akceptowalny i stabilny.

Prawda jest taka, że często sposób, w jaki wyobrażasz sobie swoje życie, nie jest realistyczny. To tylko wynik Twojej akceptacji przekonania, że „nie powinienem mieć nadziei na więcej”.

Jak radzić sobie z syndromem odroczonego szczęścia?

Jeśli cierpisz na ten syndrom, możesz nie wiedzieć, że masz problem. Jeśli jednak zdasz sobie sprawę, że coś jest nie tak, musisz działać jak najszybciej.

Syndrom odroczonego szczęścia

Nie wpadaj w pułapkę syndromu odroczonego szczęścia.

Zmień kolejność priorytetów

Rozwiązaniem jest ustąpienie naprawdę ważnych rzeczy w Twoim życiu. Te rzeczy nie zawsze są takie same, jak te, które uważasz za pilne. Oznacza to, że musisz ustalić priorytety lub wyznaczyć trochę czasu na swoje pasje. Mówiąc najprościej, musisz zobaczyć, że w Twoim życiu jest miejsce na radość.

Nie chodzi tylko o cierpienie i poświęcenie, nawet jeśli możesz pomyśleć, że ta ofiara w końcu przyniesie Ci to, czego chcesz.

W rezultacie jest prawdopodobne, że tęsknota za szczęściem może doprowadzić do podjęcia ryzyka, które jest niezbędne do postępu. Jeśli spróbujesz systematycznie unikać wszelkich zagrożeń, w końcu wpłyniesz na jakość swojego życia. Dzieje się tak, ponieważ ograniczenia narzucone przez Ciebie pozostawiają bardzo małą przestrzeń do ruchu.

Skoncentruj się na tym, co Cię uszczęśliwia

Nikt nie jest całkowicie nieszczęśliwy. Wszyscy mamy w swoim życiu coś, co sprawia, że warto żyć i jest to interesujący aspekt ludzkości. Przestańmy projektować szczęście w przyszłości. Zamiast tego żyj chwilą, która pomoże wprowadzić zmiany, których chcesz i potrzebujesz.

Innymi słowy, jeśli przyjąłeś już nawyki, które sprawiają, że czujesz się dobrze, takie jak czytanie lub podróżowanie, staraj się nie pozwolić, aby Twoje obowiązki stały temu na drodze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.