Syndrom Hwa-Byung - czyli koszt tłumienia emocji

Syndrom Hwa-Byung jest stanem typowym dla kultury koreańskiej. Za tą rzeczywistością kryją się emocjonalne represje. Dowiedz się więcej!
Syndrom Hwa-Byung - czyli koszt tłumienia emocji
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Syndrom Hwa-Byung jest często definiowany jako zaburzenie psychiczne związane wyłącznie z kulturą koreańską. Jednak somatyzacja niesprawiedliwości jest kliniczną rzeczywistością, na którą może cierpieć każdy. W rzeczywistości akt tłumienia emocji w sposób rozciągnięty w czasie jest szkodliwy zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Syndrom Hwa-Byung wzbudził duże zainteresowanie. Po pierwsze, świat zachodni rozpoznaje ten syndrom i łączy go z formą depresji. W rzeczywistości, w Diagnostycznym i statystycznym podręczniku zaburzeń psychicznych (DSM-5), jest wymieniony jako zaburzenie związane z kulturą.

Korea opisuje go jako samoistne zaburzenie psychiczne z konkretnego powodu. To fakt, że przez prawie dwie dekady wzrosła liczba przypadków osób wykazujących szereg specyficznych problemów psychicznych związanych z emocją złości.

Hwa-Byung dosłownie oznacza „choroba gniewu” lub „choroba pożarowa”. Objawia się objawami fizycznymi, takimi jak problemy z trawieniem, uczuciem ciepła i tachykardią, a także objawami psychologicznymi. Rzeczywiście, jest to ciekawe zjawisko, któremu warto się przyjrzeć.

Społeczność psychologiczna wierzy, że syndrom Hwa-Byung jest wynikiem ciągłego tłumienia emocji. Musimy pamiętać, że to kraj, w którym zdrowie psychiczne wciąż stanowi piętno.

Przepracowana Koreanka

Syndrom Hwa-Byung

Zespół był badany w Korei Południowej. Mówi się, że występuje również w Korei Północnej, chociaż oczywiście nie zostało to potwierdzone. Jednak kiedy myślimy o Korei Południowej, możemy pomyśleć o K-popie lub ich powstającym kinie, które obecnie odnosi tak wielkie sukcesy na całym świecie. Nie myślimy raczej, że to kraj, w którym każdego roku coraz więcej gwiazd i osób publicznych odbiera sobie życie.

W rzeczywistości w Korei Południowej problemy ze zdrowiem psychicznym stanowią piętno. W rzeczywistości nikt nie mówi o swoich emocjach, problemach czy niepokojach. Wydajność i wysokie wymagania własne są na porządku dziennym. Obecnie kraj ten jest jedną z dziesięciu najpotężniejszych gospodarek świata. Dominują w wielu sektorach, a ich standard życia znacznie się poprawił w ostatnich dziesięcioleciach. Wydaje się jednak, że nie radzą sobie z problemami psychologicznymi.

Syndrom  Hwa-Byung pojawił się po raz pierwszy równolegle z rozwojem tego kraju jako światowego mocarstwa. Rzeczywiście, to na początku XXI wieku zaczęto opisywać przypadki kliniczne osób z tym wzorcem problemów psychicznych i fizycznych. W rzeczywistości w 2010 roku wydział psychiatrii Szpitala Metropolitalnego Eunpyeong w Seulu dokładnie przeanalizował ten problem w badaniach. Przyjrzyjmy się wynikom.

Czym jest i jak się objawia?

Hwa-Byung to zaburzenie psychiczne, które pojawia się, gdy ludzie nie mogą lub nie wiedzą, jak radzić sobie ze swoimi emocjami z powodu warunków, które postrzegają jako niesprawiedliwe. Z reguły wykazują następujące objawy:

Objawy psychologiczne

  • Uczucie złości i ciągłej frustracji.
  • Drażliwość i nastroje.
  • Uczucia smutku i beznadziejności.
  • Poczucie winy z powodu niewiedzy lub niemożności działania w związku z tym, co ich niepokoi lub martwi.
  • Poczucie, że nie mają kontroli nad swoim życiem.
  • Nadmierna czujność. Poczucie, że stanie się z nimi coś złego.
  • Nerwowość.
  • Pragnienie płaczu.

Objawy fizjologiczne

  • Trudności ze snem.
  • Zaburzenia trawienia.
  • Uczucie gorąca i wzburzenia.
  • Wyczerpanie.
  • Ból w mięśniach.
  • Bóle głowy
  • Zawroty głowy
  • Ciśnienie w klatce piersiowej.
  • Problemy z oddychaniem.
  • Suchość w ustach.
  • Brak apetytu lub konieczność przejadania się.

Przyczyna syndromu Hwa-Byung

Rzeczywistość psychospołeczna stojąca za Hwa-Byung jest niezwykle złożona. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest ściśle powiązany z kulturą Korei Południowej (brak danych na temat Korei Północnej). Z perspektywy zachodniej ten zakres objawów można rozpatrywać w kategoriach zaburzenia nastroju, zaburzenia depresyjnego, lęku itp.

Zobaczmy jaka dynamika może kryć się za tym zespołem:

  • Wypalenie zawodowe i akademickie.
  • Stresory rodzinne (tradycje nadal zderzają się z nowoczesnością).
  • Życie w środowisku społecznym, w którym jednostka czuje, że jej własne wartości etyczne i moralne są sprzeczne z tym, co ją otacza.

Hwa-Byung występuje niezwykle często wśród kobiet w średnim wieku o niskim statusie społeczno-ekonomicznym.

Zestresowana kobieta

Jak leczy się ten stan psychiczny?

Uniwersytet Duke opracował skalę do oceny i wykrywania zaburzenia Hwa-Byunga. W tym badaniu analizowano skuteczność MMPI-2. Jego celem była ocena czterech obszarów: ogólnego stanu zdrowia, objawów żołądkowo-jelitowych, beznadziejności i gniewu.

Jednak sposób radzenia sobie z zaburzeniami psychicznymi na Wschodzie wydaje się być światem odległym od technik stosowanych na Zachodzie. Na przykład nie wszyscy zwracają się ku terapii psychologicznej lub podejściu mającemu na celu naukowe leczenie depresji lub lęku. W rzeczywistości w Korei często nadal skłaniają się ku tradycyjnym metodom, takim jak akupunktura. Rzeczywiście, jest to niezwykle powszechny sposób radzenia sobie z emocjami, takimi jak gniew.

Dlatego wydaje się, że te nowe mocarstwa światowe muszą poczynić postępy w leczeniu zdrowia psychicznego. Ponieważ postrzeganie beznadziejności, depresji, lęku i stresu jako oznak słabości unieważnia prawdziwy postęp każdego społeczeństwa. Dlatego nadszedł czas, aby Korea Południowa zaczęła dawać tej sprawie więcej tak potrzebnej przestrzeni dla dobra wszystkich swoich obywateli.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Roberts ME, Han K, Weed NC. Development of a scale to assess Hwa-Byung, a Korean culture-bound syndrome, using the Korean MMPI-2. Transcult Psychiatry. 2006 Sep;43(3):383-400. doi: 10.1177/1363461506067715. PMID: 17090624.
  • Lin KM. Hwa-Byung: a Korean culture-bound syndrome? Am J Psychiatry. 1983 Jan;140(1):105-7. doi: 10.1176/ajp.140.1.105. PMID: 6847969.
  • Min SK, Suh SY. The anger syndrome hwa-byung and its comorbidity. J Affect Disord. 2010 Jul;124(1-2):211-4. doi: 10.1016/j.jad.2009.10.011. Epub 2009 Nov 1. PMID: 19880191.Roberts ME, Han K, Weed NC. Development of a scale to assess

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.