Wszyscy mamy idee lub rzeczy, które są dla nas ważne. Niektóre z tych rzeczy są dla nas tak ważne, że nadajemy im wartość. Wartość zwiększa się, gdy więcej ludzi docenia tę rzecz. Czasami jednak trudno jest określić ilościowo lub wymienić rzeczy, które cenimy. Te trudne do oznaczenia lub niematerialne przedmioty to święte wartości.
Nasze święte wartości muszą być szanowane i chronione przez wszystkich. Kiedy coś staje się świętą wartością, staje się także naszą moralną odpowiedzialnością, aby żyć według tej wartości. Ta wartość staje się nieporównywalna z innymi wartościami. Niemożliwe jest dokonanie wymiany wartości na towary materialne i niematerialne.
Jak powstają święte wartości?
Istnieje wiele sposobów, w których przedmiot lub idea może stać się świętą wartością. Istnieją jednak dwa procesy, w których wartości, które są święte dla dużych grup ludzi, stają się świętymi. Oba procesy rozpoczynają się od postrzegania zagrożenia.
W pierwszym procesie argumenty dwóch przeciwstawnych grup mogą zagrozić ideałowi. Groźba ta sprawi, że grupa położy większy nacisk na ten ideał, przekształcając go w rytuał i w świętą wartość. Ten proces dzieli świat na dwa, sacrum i profanum. W tym samym czasie święte wartości łączą nas z członkami naszej grupy, jednocześnie oddzielając nas od przeciwnej grupy.
Z drugiej strony, w drugim procesie, im większe zagrożenie, tym więcej rytuałów zostanie wykonanych przez jej członków. Te rytuały są związane ze świętą wartością. Członkowie grupy będą wykonywać te rytuały coraz częściej, co wzmacnia relacje w obrębie członków grupy. Ponadto te rytuały tworzą normy grupy.
Jakie skutki mają święte wartości?
Święte wartości mają wpływ na decyzje, które podejmujemy. Każda decyzja, która zagraża lub jest sprzeczna z naszymi świętymi wartościami, zostanie odrzucona, nawet jeśli ta decyzja jest bezproduktywna lub błędna. Święte wartości zawierają moralne przekonania, które pociągają za sobą zasady postępowania. Mówią nam, co jest dobre, a co nie.
Dlatego bronimy naszych świętych wartości gwałtownie i używamy w tym celu strategii psychologicznych. Niektóre z tych strategii obejmują moralne oburzenie i oczyszczenie. Oburzenie moralne odnosi się do odczuwania poznawczej, emocjonalnej i behawioralnej awersji do wartości sprzecznych z własnymi świętymi wartościami. Z drugiej strony, moralne oczyszczenie polega na wykonywaniu symbolicznych aktów, które potwierdzają nasze zaangażowanie w świętą wartość.
Zalety świętych wartości
Zwykle lubimy myśleć, że nasze zachowania są racjonalne i że podejmujemy decyzje, w których musimy zważyć koszty i korzyści. Jednak wiele naszych decyzji kieruje się naszymi przekonaniami i tym, co postrzegamy jako dobre i złe. Coś podobnego dzieje się, jeśli chodzi o święte wartości. Choć pomijanie świętych przekonań z naszego procesu decyzyjnego może czasem być racjonalne, nie robimy tego.
Mimo to święte wartości mają zalety z perspektywy ewolucyjnej. Na przykład nie możemy sprzedać świętej wartości. Nie wszystko jest na sprzedaż. Ten opór sprawia, że bardziej wspieramy ludzi, którzy podzielają naszą wartość.
Podobnie, takie wartości są ponadczasowe. Są ważne zawsze, niezależnie od wydarzeń sprzed tysiąca lat. Dlatego podtrzymujemy nasze zaangażowanie w tę wartość wspólnie z innymi ludźmi, którzy podzielają nasze święte przekonania.
Jerozolima jako święta wartość
Możemy znaleźć aktualny przykład w Jerozolimie. To starożytne miasto, o które spierają się Palestyńczycy i Izraelczycy, stało się świętą wartością dla obu grup. Zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy postrzegają Jerozolimę jako kluczowy element ich tożsamości. Ponieważ Jerozolima jest świętą wartością, oferując pieniądze, aby miasto należało do kogoś z nich nie wchodzi w grę.
Kiedy Prezydent Donald Trump uznał Jerozolimę za stolicę Izraela, zagroził statusowi miasta. Palestyńczycy postrzegali to jako zagrożenie dla jednej ze świętych wartości. Dlatego nie przyjęli tej idei. To odrzucenie przejawia się w przemocy.
To, co zrobił Donald Trump, podtrzymywało konflikt. Jeśli próbował rozwiązać konflikt, to z pewnością nie było to możliwe. Z drugiej strony, jednym ze sposobów rozwiązania trudnych konfliktów jest realizacja potencjalnych symbolicznych kompromisów bez żadnych korzyści materialnych. Jednak symboliczne ustępstwa muszą uznawać wartości drugiej grupy i pozwolić, by ich głosy zostały usłyszane.