Błędne przekonania na temat traumy - co musisz wiedzieć?

Błędne przekonania na temat traumy - co musisz wiedzieć?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Wciąż nadal popularne są błędne przekonania na temat traumy, chociaż ludzie dużo o niej wiedzą. Ludzie są wrażliwi, ale czasami możemy zapomnieć, jak nieustępliwi możemy się stać. Jak powiedział kiedyś Viktor Frankl, nienormalna reakcja na nienormalną sytuację jest zupełnie normalna. Ta naturalna reakcja w końcu wydobywa z nas nasze najsilniejsze i najbardziej odporne strony.

Wielu psychologów i psychiatrów lubi przypominać nam, że każdy z nas przeżyje traumatyczne wydarzenie, na które nie będzie gotowy w jakimś momencie swojego życia. Może to być utrata bliskiej osoby, wypadek, szokujący widok, napaść, katastrofa naturalna lub nagły wypadek medyczny.

Oto najpopularniejsze błędne przekonania na temat traumy.

“Walka z pokonywaniem traumy i stawanie się pięknym, mimo wszystko nie ma nic wspólnego z niewrażliwością czy społecznym sukcesem”.

Boris Cyrulnik

Są sytuacje, które wywierają silne wrażenie na naszym mózgu. Te sytuacje stymulują obszary mózgu związane ze strachem i niepokojem. Wkrótce wszystko zaczyna się przed nami rozpadać. Kora przedczołowa, struktura, która pomaga nam jasno myśleć i rozumować, traci siłę i zwinność. Nasz umysł staje się bardziej nieprzejrzysty i mętny, pogrążając nas w stanie udręki.

Możliwe, że wielu naszych czytelników zna to doświadczenie. Ważne jest, aby zrozumieć, że kiedy doświadczamy traumatycznych wydarzeń, nasz mózg nie zdrowieje od miesięcy. Uzdrawianie zranionego mózgu pogrążonego w stresie pourazowym wymaga czasu, wysiłku i odpowiednich strategii radzenia sobie z nimi.

umysł

1. Traumatyczne wydarzenie może zniszczyć Twoje życie

Kiedy terapeuta zaczyna pracować z ofiarą przemocy, osobą, która cierpiała z powodu agresji lub kimś, kto utracił ukochaną osobę, często słyszy następującą frazę: “Już nigdy nie będę szczęśliwy”.

Na początku bardzo trudno jest zrozumieć traumatyczne wydarzenie. W rzeczywistości trauma ma dwoistą naturę. Z jednej strony ma niezaprzeczalnie destrukcyjny charakter. Jednak także przemienia ludzi i może sprawić, że będą silniejsi i bardziej zdolni do stawienia czoła innym trudnościom.

Cierpienie na przeciwności losu nie zapewnia nam życia w bólu. Jeśli szukamy zasobów, wsparcia i staramy się powrócić do zdrowia, możemy przeprogramować nasz mózg. Rana może nigdy całkowicie się nie zagoić, jednak będzie mniej bolała i możemy zacząć żyć zdrowo.

2. Błędne przekonania na temat traumy – pojawia się po wystąpieniu zagrożenia

Spójrzmy na definicję traumy w podręczniku diagnostyczno-statystycznym definicji zaburzeń psychicznych. Podręcznik stwierdza, że ​​trauma to “to, co powstaje po doświadczeniu śmierci bliskiej osoby, prawdziwym zagrożeniu, poważnym obrażeniu, takim jak napaść, katastrofy, nadużycia lub choroby zagrażające życiu”.

W rzeczywistości wiele problemów można opisać w ten sposób. Na początek trauma nie pojawia się jako “reakcja” na traumatyczne wydarzenie, ale raczej jako rezultat “emocjonalnego i psychologicznego efektu”, który ma na kogoś. Co więcej, czasami to samo zdarzenie może powodować traumę u niektórych osób, ale nie u innych.

Kiedy dzieje się coś szokującego, traumatyczna reakcja nie jest natychmiastowa. Powstaje później, gdy osoba zaczyna kwestionować swoje życie i  rzeczywistość.

Na przykład pomyśl o osobie, u której zdiagnozowano raka. Na początku być może ta wiadomość wystarczy, aby poczuli się pokonani i zszokowani. Jednak dla wielu osób najbardziej uderzającą rzeczą nie zawsze jest sama choroba, ale brak wystarczającej pomocy ze strony przyjaciół lub rodziny.

kobieta reprezentująca błędne przekonania na temat traumy

3. Błędne przekonania na temat traumy – jest chorobą psychiczną

Przykładem, że błędne przekonania na temat traumy są popularne jest wiara, że trauma jest chorobą psychiczną. Jednakże, jest to o wiele głębsze. Obecnie wielu ekspertów w tej dziedzinie, takich jak psycholog Richard Tedeschi z University of North Carolina, woli skupić się na stresie pourazowym.

Jeśli trauma oznacza “ranę”, patrzymy na coś, co jest zepsute. Na przykład, gdy ktoś cierpi z powodu upadku lub ciosu, może w rezultacie cierpieć z powodu złamania kości. Dlatego, gdy ktoś cierpi z powodu urazu psychicznego, jest to również zerwanie. Ta mentalna kontuzja uniemożliwia tej osobie powrót do tego, kim byli kiedyś. Pacjent po urazie jest “psychicznie ranny”, a te obrażenia mogą być moralne lub emocjonalne.

4. Jeśli jesteś silny, możesz sam poradzić sobie z traumą

Żyjemy w społeczeństwie, które uważa, że ​​tylko słabi proszą o pomoc. Ktokolwiek otrzymuje pomoc medyczną, jest szalony, a silni ludzie mogą sobie poradzić ze wszystkim, nie łamiąc się nigdy. Traumy rozbijają nas w środku. Nikt, bez względu na to, jak “silny” jest, nie może dalej żyć ze złamaną duszą, rozdrobnionym umysłem lub zniszczonym sercem.

Są to niewątpliwie kolejne błędne przekonania na temat traumy: wiara, że czas leczy wszystko. Lepiej zapomnieć, niż stawić czoła. Silne nastawienie zlikwiduje wszelki ból. Nie wierzmy w te pomysły. Prowadzą do rozpaczliwej, ślepej uliczki.

kobieta w chmurach - Błędne przekonania na temat traumy

Podsumowując, nie możemy pozwolić, by trauma przejęła nasze życie. Mamy zdolność uwolnienia się od traumy i zasługujemy na bardziej godne i swobodniejsze życie.

Powinniśmy żyć bez wczorajszego ciężaru, siedząc ciężko na naszych barkach. Nasza teraźniejszość i przyszłość powinny być krystalicznie czyste, a nie rozmyte i zdezorientowane. Jeśli masz do czynienia z traumą, szukaj pomocy i aktywnie pracuj nad faktem, że twoja wewnętrzna rzeczywistość jest zraniona. Mamy zdolność transformacji i uzdrowienia, aby żyć pełnią życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.