Zakończenie związku nie oznacza, że przegrałaś

Zakończenie związku nie oznacza, że przegrałaś
Daniela Alós

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Daniela Alós.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Zakończenie związku, zwłaszcza gdy ktoś z nami zrywa, sprawia, że często zaczynamy się obwiniać i czuć, że przegraliśmy. Jednak należy zrozumieć skąd bierze się to uczucie i co można zrobić, aby nie wpłynęło na nasze poczucie własnej wartości.

Zakończenie związku często bywa bolesne dla każdej strony. Jednak kiedy to z Tobą zerwano, może być Ci jeszcze trudniej poradzić sobie z sytuacją, w której się znalazłaś, ponieważ nie miałaś szansy podjąć decyzji. W związku z tym możesz zacząć interpretować zerwanie jako własną porażkę i odczuwać przytłaczające poczucie winy. Ale powinnaś wiedzieć, że zerwanie wcale nie oznacza, że przegrałaś.

Takie uczucie osobistej porażki wzmaga się, jeśli w zakończeniu związku bierze udział osoba trzecia. Praktycznie nie ma szans na to, aby się z nią nie porównywać, co z pewnością sprawi, że będziesz czuła się jeszcze gorzej. Jednak wszystko sprowadza się do pytania: czy musisz czuć się bezwartościowa, gdy ktoś z Tobą zrywa? Spróbujmy zgłębić ten temat.

Zakończenie związku nie oznacza, że poniosłaś klęskę, zwłaszcza jeśli byłaś szczerze oddana swojemu partnerowi.

Zakończenie związku jest bolesne

Dlaczego gdy ktoś z Tobą zrywa odczuwasz aż tak duży ból? To normalne, że zakończenie związku jest bolesne, zwłaszcza jeśli nie była to Twoja decyzja i nadal chcesz być ze swoim partnerem. Mimo tego na zakończenie związku wywiera wpływ wiele czynników. Dzieje się tak ponieważ będąc w związku zmieniasz się w bardzo intymny sposób.

Płacząca kobieta

Kiedy wybierasz partnera, nie robisz tego przypadkowo. W danej osobie musi być coś, co Cię pociąga. Czujesz głęboką więź, dlatego decydujesz się wstąpić w związek. W tym momencie pozwalasz swojemu partnerowi dostrzec Twoją najbardziej wrażliwą stronę, mając nadzieję, że odpowie w ten sam sposób.

Jeśli wszystko się ułoży i decydujecie się ze sobą chodzić, przejdziesz do fazy miesiąca miodowego. Nie pojawia się ona jedynie po ślubie, ale również na początku związku. W tej fazie jesteś tak zauroczona swoim partnerem, że podziwiasz go i wszystko, co robi. Masz wrażenie, że znalazłaś swoją “bratnią duszę”.

Okres miesiąca miodowego, gdy po raz pierwszy się w kimś zakochasz, może być tak magiczny, że zakończenie związku może być niezwykle niepokojące. Nie wiesz co masz zrobić ze swoimi emocjami i desperacko szukasz sposobów na to, abyście pozostali ze sobą. Możesz nawet uciekać się do zachowań, które pokazują, że za bardzo nie dbasz o siebie.

Istnieje wiele czynników, które wywierają wpływ na to, jak się zachowujesz. Jednak większość z nich bierze się z okropnego lęku przed samotnością. Większość z nas żywi irracjonalne przekonania na temat miłości. Kiedy czujemy się samotni, odczuwamy pustkę w środku i boimy się, bo nie wiemy, jak mamy poradzić sobie z tym uczuciem.

To z kolei prowadzi nas do robienia rzeczy, które w dłuższej perspektywie tylko nas krzywdzą.

Dlaczego odczuwasz pustkę?

Pustka, którą odczuwasz, gdy ktoś Cię zostawia, bierze się z przekonania, że potrzebujesz drugiej osoby, aby czuć się spełniona. Jednak to poważny błąd. Jeśli będziesz myślała w ten sposób, będziesz składała zbyt dużą odpowiedzialność na barki drugiej osoby. Kwestia spełnienia należy jedynie do Ciebie i do nikogo innego.

Kiedy zaczynasz polegać na innych osobach, aby czuć się dobrze z samą sobą, tworzysz niewłaściwe podstawy Waszego związku. Czucie się dobrze z partnerem to jedno, ale poleganie na nim, aby czuć się dobrze z samą sobą, to zupełnie coś innego.

Jeśli postawisz się na jego miejscu, zrozumiesz, że czułabyś się bezbronna i niepewna. Te dwie rzeczy mogą zniszczyć nawet najzdrowszy związek.

Jeśli chcesz stworzyć dojrzały i świadomy związek, potrzebujesz dwóch kompletnych osób. Związkiem nie można nazwać połączenia się dwóch niekompletnych ludzi. Przypomina on tańczenie tango: każdy z partnerów musi znać swoją rolę i nie może polegać na drugim, aby wykonać kolejny krok.

Jednak kiedy złożycie swoje ruchy w całość, zobaczysz harmonijny taniec, który zachwyci wszystkich.

Sekret trwałych związków tkwi w tym, że oboje partnerzy są w stanie zachować swoje indywidualne osobowości. Nie powinni być kimś innym tylko dlatego, że są w związku. Każdy z partnerów musi brać odpowiedzialność za swoje działania, a poza tym dawać sobie wszystko, co mogą.

Mogą kochać się mocno i szczerze, ale w taki sposób, jaki najbardziej im odpowiada.

Zerwanie wcale nie oznacza, że musiałaś zrobić coś nie tak. Może tak było, a może nie. Najważniejsze jest, aby związek nie powstrzymał Cię przed bycie samą sobą.

Załamany mężczyzna

Jeśli naprawdę zaangażowałaś się w związek, jego zakończenie nie oznacza, że poniosłaś klęskę

Jeżeli naprawdę będziesz dawać z siebie wszystko w związku, poczujesz się bardziej związana ze swoim partnerem. Poza tym Twoje działania będą odzwierciedlały to, co myślisz i czujesz. W takim przypadku miłość staje się o wiele bardziej czysta.

Jednak trudno jest znaleźć się w tym miejscu, ponieważ często obawiamy się, że nasi partnerzy będą się z nas śmiać, ranić nas lub nas zostawią.

Jeśli chcesz pozbyć się takich obaw, musisz zrozumieć, że zakończenie związku to nie jest najgorsza rzecz na świecie. Zerwanie samo w sobie nie jest wcale największą porażką. Jest nią inwestowanie czasu w związek, który nie sprawia, że czujesz się szczęśliwa lub wstrzymywanie się, bo się boisz.

Jeżeli byłaś w pełni i autentycznie zaangażowana w związek, dawałaś z siebie wszystko, a Twój partner i tak Cię zostawił, nie oznacza to, że przegrałaś. Dlaczego? Ponieważ byłaś w pełni zaangażowana i oddana. Innymi słowy, sam fakt bycia w związku był wystarczającą nagrodą, ponieważ właśnie tego pragnęłaś.

Nie robiłaś tego z lęku przed samotnością. To zwycięstwo, a nie porażka.

Zakończenie związku nie oznacza, że przegrałaś, jeśli tylko dawałaś z siebie wszystko.

Nie powinniśmy oceniać par na podstawie tego jak długo były ze sobą albo czy nadal ze sobą są. Jeśli Twój partner nie był tak zaangażowany w związek jak Ty, być może to właśnie on przegrał. A może po prostu nie byliście dopasowani.

W każdym razie Twoja wartość jako osoby nie zmienia się. Zerwanie nie oznacza, że przegrałaś, ponieważ koniec końców robiłaś wszystko, co było w Twojej mocy.

“Nigdy nie tracimy tego, co kiedyś wielce kochaliśmy. Wszystko, co wielce kochamy, staje się częścią nas.”

-Helen Keller-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.