Sumienność: samodyscyplina i droga do sukcesu

Kobieta pracująca na laptopie - sumienność

Jeśli chcesz odnieść sukces, potrzebujesz czegoś więcej niż tylko inteligencji czy talentu. Sumienność to jedna z cech osobowości, która daje Ci dyscyplinę i wskazuje kierunek niezbędny do osiągnięcia Twoich celów.

Co wiemy o psychologii świadomości? Świat ludzkich zasobów i teorii osobowości wiąże sumienność z sukcesem i umiejętnością osiągania ważnych celów.

Czy to prawda? Czy sumienni mężczyźni i kobiety są bardziej kompetentni niż przeciętny Kowalski? Badania naukowe wydają się wspierać tą teorię. Naukowiec Paul Tough, autor książki How Children Succeed: Grit, Curiosity, and the Hidden Power of Character, zaznacza, że osoby, które osiągają swoje cele życiowe, mają tą cechę.

Jednak nie każdy uznaje sumienność za coś pozytywnego. Niektóre osoby nie ufają sumiennym osobom, ponieważ potrafią one być niezwykle wymagającymi perfekcjonistami. Sumienność nie zostawia miejsca na zaniechanie, błędy, czy prokrastynację.

Inni mogą postrzegać takie osoby jako pracoholików, którzy za bardzo koncentrują się na odnoszeniu sukcesów. To prawda, że kultura popularna przedstawia zazwyczaj taki typ osobowości w negatywnym świetle. Ale jeśli przyjrzymy się mu bliżej, to może nas pozytywnie zaskoczyć.

Mężczyzna w okularach siedzący na kanapie

Czym jest sumienność?

Wraz z coraz nowszymi badaniami z dziedziny nauk społecznych, które zwiększają naszą wiedzę na temat sumienności, dowiadujemy się, że ta cecha jest pożądana, ponieważ przynosi nam korzyści praktycznie pod każdym względem.

Badania takie jak to (dostępne w języku angielskim) przeprowadzone przez psychologa Brenta Waltera Robertsa na Uniwersytecie Illinois pokazują, że skrupulatność to idea, która wiąże się mocno z jakością życia.

Poza tym rozwój człowieka, biznes i rozwój osobisty uznają skrupulatność za jeden z głównych wskaźników sukcesu w całym ludzkim życiu. Wydaje Ci się, że przesadzamy? Jeśli przyjrzysz się bliżej tej kwestii, przekonasz się, że sumienność jest zazwyczaj bardziej pozytywna niż nie.

Wytrwałość

Angela Duckworth, psycholożka na Uniwersytecie Pensylwanii, napisała książkę pod tytułem Grit: The Power of Passion and Perseverance. Mówi w niej o tym w jaki sposób ludzie osiągają sukces. Przekonuje, że talent i inteligencja nie są zmiennymi, które prowadzą do osiągniecia szczęścia lub sukcesu.

Zamiast tego jedna z cech, które mogą okazać się najbardziej pomocne, to sumienność. Dzieje się tak, ponieważ obejmuje ona wytrwałość, orientację na cel i codzienne wysiłki prowadzące do osiągnięcia tego, czego pragniesz.

Sumienne osoby wykazują się również wysokim poziomem samokontroli, etyki pracy oraz odpowiedzialnością wobec samego siebie i swoich celów. Każda z tych cech to szczebelek na drabinie prowadzącej do osiągnięcia autentycznego sukcesu.

Planowanie i odpowiedzialność

Sumienność to przeciwstawieństwo impulsywności. Osoby posiadające tą cechę charakteru nigdy nie działają bez myślenia i nie zostawiają niczego przypadkowi. To planiści i perfekcjoniści. Poza tym sumienne osoby ustalają sobie również codzienne cele, które są możliwe do osiągnięcia i które mogą z łatwością spełnić.

Poza tym przyjmują odpowiedzialność za siebie samych w każdej dziedzinie ich życia, zawsze dążąc do tego, aby dawać z siebie to, co najlepsze.

Konsystencja i kompetencja

Sumienne osoby są pilne i skrupulatne. Jeśli pojawi się jakiś problem, nie tracą zimnej głowy. Zamiast tego koncentrują wszystkie swojej zasoby na znalezieniu rozwiązania.

Nie są idealne. Ale kiedy popełniają błąd, rzadko kiedy się smucą. Są bardzo odporne na uczucie frustracji, co pozwala im uczyć się na swoich błędach i wypróbowywać nowe sposoby robienia różnych rzeczy.

To, co pokazujesz innym, ma znaczenie

Obraz, który pokazujesz innym osobom, stanowi również część tego, kim jesteś i jest ważną częścią sumienności. Osoby z tą cechą charakteru uznają siebie samych za kompetentnych i starają się pokazać to innym ludziom.

Sztuka rozwagi

Sztuka rozwagi prowadzi do podejmowania bardziej skutecznych i właściwych decyzji. Udaje się to osiągnąć sumiennym osobom, ponieważ koncentrują się na umiejętności właściwej rozwagi. Oznacza to, że zanim wyciągną jakiekolwiek wnioski, zastanawiają się i rozmyślają na temat każdego aspektu i zmiennej.

Pośpiech w takich kwestiach nigdy nie jest dobry. Najlepiej jest zastanowić się przed podjęciem działania.

Sumienność i samodyscyplina

Samodyscyplina idzie ręka w rękę z sumiennością. Przestrzeganie planów dnia, ustalanie codziennych celów, osiąganie odrobinę więcej każdego dnia, wymaganie od siebie wiele i samokontrola to podstawy tej cechy osobowości.

Zamyślona kobieta patrząca na wodę

Dbanie o siebie jest ważne

Jedna z rzeczy, które definiują sumiennych mężczyzn i kobiety, to konsekwencja. Ich samodyscyplina nie ogranicza się do ich profesjonalnego życia i pragnienia osiągania swoich celów. Dla osób o takiej osobowości ważne jest również dbanie o samych siebie.

Podobnie jak i między innymi o jakość ich życia oraz ich związki. Życie pełną piersią wymaga dyscypliny i mądrości, dzięki którym można zrozumieć która z decyzji jest w danym momencie najlepsza.

Podsumowując, sumienność to przede wszystkim wewnętrzna soczewka kontroli. Kiedy Twoja kompetencja, wysiłek i determinacja grają pierwsze skrzypce w każdej sytuacji, poczujesz większe poczucie satysfakcji egzystencjonalnej. Możesz rozwinąć w sobie tą cechę osobowości. Nigdy nie jest za późno!

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Javaras, K. N., Williams, M., & Baskin-Sommers, A. R. (2019). Psychological interventions potentially useful for increasing conscientiousness. Personality Disorders: Theory, Research, and Treatment10(1), 13–24. https://doi.org/10.1037/per0000267
  • Roberts, B. W., Lejuez, C., Krueger, R. F., Richards, J. M., & Hill, P. L. (2014). What is conscientiousness and how can it be assessed? Developmental Psychology50(5), 1315–1330. https://doi.org/10.1037/a0031109
Scroll to Top