Sumienie i świadomość: czy oba te pojęcia są tak naprawdę tym samym?

Sumienie i świadomość

Wielu ludzi wierzy, że sumienie i świadomość są tym samym, ale to nie może być dalsze od prawdy. Oba terminy mają tendencję do mylenia ludzi na całym świecie, szczególnie tych zainteresowanych tą sprawą. Po pierwsze, sumienie pomaga nam odróżniać dobro od zła. Z drugiej strony, nasza świadomość odnosi się do zdolności postrzegania świata.

Biolog molekularny i laureat Nagrody Nobla Francis Crick zwykł mawiać, że chociaż trzeba wiedzieć, jak odróżnić jeden wymiar od drugiego, w rzeczywistości zawsze będziemy mieli problemy z określeniem każdego z nich, ponieważ oba są bardzo złożone.

Co więcej, możemy znaleźć się w nieco dwuznacznych sytuacjach, które mogą nas doprowadzić do wielkich nieporozumień. Chociaż może się wydawać, że pisarze są zawsze pewni tego co publikują, prawdą jest to, że nie są zwolnieni z popełniania błędów. Dlatego często zdarza się, że autorzy mylą terminy w swoich pismach, dlatego tak ważne jest rozróżnienie czym jest sumienie i świadomość.

Poniżej zobaczmy niuanse i szczegóły, które definiują każdy z tych wymiarów.

Sumienie i świadomość: charakterystyka i cechy szczególne

Gdybyśmy musieli użyć podstawowej i ogólnej definicji, aby odróżnić sumienie i świadomość, byłaby ona następująca: Twoja świadomość pozwala Ci być częścią zdeterminowanej rzeczywistości. To właśnie ona pomaga dostrzec każdy niuans, bodziec i wewnętrzny proces. Różni się to od sumienia, które pozwala Ci zachowywać się w sposób moralnie i społecznie akceptowalny.

Kobieta patrząca do góry

Czytając to, niektórzy z was mogą myśleć, że te dwa terminy wydają się dość łatwe do rozróżnienia. Wszystko zależy jednak od kontekstu, w którym używasz jednego z dwóch terminów. Pamiętaj, że sumienie i świadomość są dość subiektywnymi pojęciami, co oznacza, że ​​ich prawdziwe znaczenie zwykle zależy od tego co mówca próbuje wyrazić.

Czym jest sumienie?

Matematyk i filozof Blaise Pascal powiedział, że nasze sumienie jest najlepszą książką moralną, jaką kiedykolwiek moglibyśmy posiadać. Uwierz nam, gdy mówimy, że nie mylił się co do tego. Ten wymiar odnosi się do zdolności ludzi do bycia świadomym swoich działań, myśli i wyrażeń. Co więcej, to pozwala nam odróżnić dobro od zła. Dzięki temu możemy podejmować własne decyzje.

  • Nasze sumienie nie ma nic wspólnego z takimi procesami jak uwaga czy percepcja.
  • Dawniej filozofowie tacy jak Kartezjusz i Locke starali się zrozumieć w jaki sposób sumienie odnosi się na przykład do języka, procesów myślowych i inteligencji. Musimy również pamiętać, że jedną z najbardziej znaczących różnic między sumieniem a świadomością jest to, że ci filozofowie uważali, że to pierwsze jest „cnotą”.
  • Tak więc, gdy mówimy, że ktoś „ma wielkie sumienie”, mamy na myśli fakt, że ma on silne wartości moralne. Widzimy tego kogoś jako osobę, która żyje zgodnie z cnotami takimi jak szacunek i równowaga. Ponadto, czasami mówimy, że zwierzęta wykazują własne „sumienie”, ponieważ wykonują działania moralne lub „społeczne” (można tak powiedzieć), które przypominają nam ludzkie cnoty.

Czym jest świadomość?

Nasza świadomość reprezentuje coś więcej niż tylko przebudzenie i świadomość otaczającej nas rzeczywistości. Ojciec amerykańskiej psychologii, William James, był jednym z pierwszych autorów zajmujących się różnicami między sumieniem a świadomością. Jako filozof, psycholog i naukowiec definiował świadomość poprzez szereg cech:

Mężczyzna - sumienie i świadomość

  • Świadomość jest subiektywna. Nie ma to nic wspólnego z etyką ani moralnością. Jest to osobisty proces, który pozwala ludziom być świadomym swoich myśli i wewnętrznej rzeczywistości.
  • Jest ona związana z myślą, dlatego ciągle się zmienia. Zasadniczo jest to kontinuum, które nigdy się nie zatrzymuje, ponieważ zawsze przetwarza informacje i zajmuje się bodźcami.
  • Podobnie, świadomość może być selektywna. W danym momencie jednostka może skupić się na jednym aspekcie (wewnętrznym lub zewnętrznym), aby oddzielić go od innych bodźców.

Świadomość jest zagadką

Niemiecko-amerykański neurofizyk Christof Koch jest wiodącym ekspertem w badaniach nad świadomością i jej podstawami neuronowymi. W książkach takich jak „Neurobiologia na tropie świadomości” zwraca uwagę na to, że główną różnicą między sumieniem a świadomością jest to, że ta druga jest wciąż zagadką, podczas gdy ta pierwsza wiąże się z poczuciem odpowiedzialności.

Koch z kolei wskazuje, że istnieją dwa rodzaje świadomości, które musimy wziąć pod uwagę:

  • Podstawowa świadomość: ma ona związek z naszą percepcją, wrażeniami, pamięcią, myślami, snami i pragnieniami. Wszystko to pozwala Ci oddzielić się od tego co Cię otacza i budować Twoją indywidualność.
  • Refleksyjna świadomość: odnosi się do „obserwacji własnego umysłu”, to wiedza kim jesteś, co wiesz i co dzieje się w Twoim wnętrzu.

Podsumowując, sumienie i świadomość są tak samo złożone, jak są interesujące. Można śmiało powiedzieć, że są w zasadzie tym co czyni nas ludźmi. Thomas Henry Huxley powiedział kiedyś, że to właśnie sumienie i świadomość są rzeczami, które uczyniły nas „świadomymi”, czyli czymś więcej niż kościami, mięśniami, komórkami i skórą.

„Umysł jest jak góra lodowa, unosi jedną siódmą swojej masy nad wodą.”

Sigmund Freud

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Asociación Americana de Psicología. (2018). Awareness. En APA Dictionary of Psychology. Consultado el 7 de junio de 2024. https://dictionary.apa.org/awareness
  • Asociación Americana de Psicología. (2018). Conscience. En APA Dictionary of Psychology. Consultado el 7 de junio de 2024. https://dictionary.apa.org/conscience
  • Koch, C. (2005). La consciencia: una aplicación neurobiológica (1.ª ed). Ariel.
  • LeDoux, J. E. (2022). As soon as there was life, there was danger: the deep history of survival behaviours and the shallower history of consciousness. Philosophical Transactions of the Royal Society B377(1844), 20210292. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34957848/
  • Real Academia Española. (s. f.). Conciencia. En Diccionario Prehispánico de Dudas (2. ed, versión provisional). https://www.rae.es/dpd/conciencia
  • Vithoulkas, G., & Muresanu, D. F. (2014). Conscience and consciousness: a definition. Journal of Medicine and Life7(1), 104–108. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24653768/
Scroll to Top