John Locke – 5 inspirujących cytatów

John Locke – 5 inspirujących cytatów

Ostatnia aktualizacja: 01 czerwca, 2018

John Locke poprzez swoje słowa zachęca nas do refleksji i odkrycia wielkich prawd, które możemy zastosować w codziennym życiu. Większość słów przytoczonych w tym artykule pochodzi z jego dzieł i z pewnością poruszy naszych Czytelników.

John Locke był ważnym brytyjskim myślicielem, który urodził się w 1632 roku i zmarł w 1704 roku. Chociaż specjalizował się w medycynie, wyróżniał się umiejętnością pisania i głęboką znajomością filozofii politycznej.

Był człowiekiem z multidyscyplinarną wizją. Oprócz wspomnianych powyżej umiejętności był profesorem, ekonomistą, teologiem, dyplomatą i pisarzem. Jednak to nie wszystko. John Locke wpisał się na stałe do historii jako jeden z najważniejszych przedstawicieli brytyjskiego empiryzmu.

W tym artykule przedstawimy kilka najlepszych cytatów Johna Locke’a. Są to zwroty pełne mądrości, o których warto pamiętać każdego dnia.

John Locke

Zmartwienie jako mechanizm kontrolny

„Co Cię martwi, kontroluje Cię”

To jedno ze stwierdzeń, które uważamy za najważniejsze. Nie tylko ze względu na niesione przez nie znaczenie, ale także z uwagi na to, że jest aktualne także współcześnie. Jeszcze do niedawna nie wiedzieliśmy, że ktoś taki jak John Lock próbował przekazać tę ideę wiele lat temu.

Wszystko, co nas martwi kontroluje nas dlatego, że zmartwienia zamieniają się w serię myśli, które tworzą labirynt bez wyjścia. Przekonania, które żywimy lękami, wątpliwościami i oczekiwaniami stają się coraz większe dopóki nie przestaniemy się nimi zajmować.

Kiedy nie pozwalamy odejść naszym zmartwieniom, pojawia się niepokój. Wyście z tej sytuacji podsuwa nam pewne chińskie przysłowie, które podpowiada, w jakim sposób nie pozwalać, aby zmartwienia przejmowały nad nami kontrolę:

„Jeśli masz problem, który nie ma rozwiązania dlaczego się martwisz? Jeśli masz rozwiązanie, dlaczego się martwisz?”.

Znaczenie wysiłku rodziców

„Rodzice zastanawiają się, dlaczego strumienie są gorzkie, kiedy sami zatruwają źródło”

Tymi słowami John Lock zwraca się do wszystkich rodziców, którzy mają wyjątkowo ważne zadanie do wykonania. Krytykuje sytuację, która ma miejsce niemal codziennie. Rodzice, którzy narzekają, ponieważ ich dzieci są zbuntowane, ponieważ „zgubiły się”, ponieważ nie przyjęły wartości, które według rodziców są poprawne…

Latający statek

Obecnie na przykład wielu rodziców często skarży się na uzależnienie swojego dziecka od telefonu komórkowego lub komputera. Jednak te skargi oznaczają brak odpowiedzialności ze strony samych rodziców, którzy wykorzystują gry wideo, tablety lub jakiejkolwiek inne technologie, aby dać zajęcie swoim dzieciom.

To prawda, że ​​czas płynie bardzo szybko, ale musisz wiedzieć, jak nadać priorytet temu, co jest ważne. Czasami nasze obowiązki mogą nas przytłaczać. Jednak nie możemy zapomnieć, że dzieci będą się rozwijać i wchodzić w interakcje z innymi. Będą budować relacje i to rodzice muszą uczyć ich, jak to robić.

Jeśli nauczysz ich „weź to, baw się i bądź cicho” lub „nie mam teraz czasu”, dzieci mogą łatwo uzależnić się od ekranu. Gdzie w takim świecie jest miejsce na wspólnie spędzony czas wysokiej jakości, który jest tak ważny? Jak rodzice mogą służyć za przykład swoim dzieciom, jeśli jutro sami uzależnią się od swoich telefonów? To rodzice nadają bieg temu procesowi. To rodzice mogą zatruć źródło.

Szczęście i umysł

„Ludzie zawsze zapominali, że ludzkie szczęście jest usposobieniem umysłu, a nie warunkiem okoliczności”

John Locke mówi nam o tym szczęściu, za którym tęskni każda istota ludzka, ale którego większość szuka w najmniej odpowiednich miejscach. Być może, jak mówi, wierzymy, że szczęście zależy od okoliczności.

Jeśli zostaniemy zwolnieni z pracy, nie potrafimy być szczęśliwi. Kiedy nie możemy nawiązać relacji romantycznej, nie potrafimy być szczęśliwi. Jeśli nie mamy dzieci, nie potrafimy być szczęśliwi. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy, nie potrafimy być szczęśliwi… Pytanie brzmi: kto powiedział nam, że takie są zasady?

W którym momencie zapomnieliśmy, że każdy błąd to nowa szansa? Brak pracy może być szansą na rozpoczęcie kariery od nowa. Szczęście czeka nas na każdym kroku. To od nas zależy, czy zdecydujemy się iść w jego kierunku czy nie.

Kobieta z kartami i gołębiami

Przekonania, które skrywamy we własnym umyśle warunkują nas tak bardzo, że przywiązujemy ogromną wagę do wszystkiego, co dzieje wokół nas, odbierając priorytet własnemu światu wewnętrznemu. Z nowymi perspektywami, z innym sposobem postrzegania rzeczy, można zrozumieć, że w rzeczywistości nie ma powodu, by być nieszczęśliwym.

Pragnienie bycia jak inni

„Jesteśmy jak kameleony, zmieniamy ton i kolor naszego charakteru moralnego w zależności od ludzi wokół nas”

Niewątpliwie w tych słowach John Locke ostro krytykuje to, co zostało powiedziane dawno temu, lecz jest aktualne do dziś. Każdy człowiek jest inny. Mamy jednak tendencję upodabniać się do innych i zrzekać się swojej autentyczności na rzecz zjednania sobie aprobaty otoczenia.

To pragnienie aprobaty, przynależności do grupy, powoduje, że tracimy własną tożsamość. Wszystko, co nas wyróżnia, zawstydza nas, ponieważ uważamy osądy innych i krytykę za jedyną prawdę.

Gdy ktoś oceniając nasze zwyczaje, wskazuje na nasze odmienne opinie myśli lub nietuzinkowy sposób patrzenia na pewne rzeczy, zamiast czuć z tego powodu dumę, wstydzimy się tego wszystkiego. Tu znów przejawia się nasza wiara, że szczęście zależy od okoliczności. Że pochodzi z zewnątrz. Dlatego przekształcamy się w kameleony i zrzekamy własnej istoty.

John Locke i wartość wysiłku

„Całe bogactwo jest dziełem pracy”

Kto chce być bogaty? Gdybyśmy zadali to pytanie pokojowi pełnemu ludzi, podniosło by się wiele rąk. Jednak bogactwo może mieć bardzo odmienne źródła. John Locke wskazuje, że bogactwo jest przede wszystkim dziełem pracy, wysiłku i wytrwałości.

Jeśli nie upieramy się przy swoich postanowieniach, pierwszy błąd, który pojawi się na naszej drodze zastraszy nas i skłoni do decyzji o wycofaniu. Stracimy wszystko, co do tej pory osiągnęliśmy. Jeśli nie podejmujemy wysiłku, to, co robimy nie ma większego znaczenia. Musimy pracować, aby zdobyć to, czego chcemy. Czyniąc w ten sposób, staniemy się bogaci.

Kobieta i marionetki

Bogactwo może oznaczać pieniądze, zdrowie, wiedzę… Bogactwo to możliwość robienia tego, co się kocha… Bogactwo to także posiadanie przyjaciół lub zdrowej, kochającej rodziny. Możemy być bogaci na wiele sposobów, ale w każdym z tych scenariuszy niezbędny jest wysiłek i praca, wytrwałość i określone podejście.

„Prawie wszystko, o czym mówi historia to nic innego jak walka i zabijanie”

-John Locke-

Te 5 stwierdzeń, które wypowiedział John Locke daje do zrozumienia, że nawet wiele lat temu wielcy myśliciele próbowali otworzyć oczy społeczeństwa na te same tematy, z którymi borykamy się dzisiaj. Czy nie nadszedł czas, aby zrobić kolejny krok? W którym momencie te stwierdzenia przestaną być poradami i staną się sposobem na życie?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Margot, J. P. (2007). La felicidad. Praxis filosófica, (25), 55-80.
  • McCrea, S. M. (2010). Intuition, insight, and the right hemisphere: Emergence of higher sociocognitive functions. Psychology research and behavior management.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.