Rozwijanie wrodzonych i wyuczonych zdolności

Rozwijanie wrodzonych i wyuczonych zdolności

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2021

Rozwijanie wrodzonych i wyuczonych zdolności jest obecnie bardzo popularne. Jednak czy rozumiesz, czym one są? Jedna definicja opisuje te zdolności jako umiejętności, które umożliwiają osiągnięcie celu.

Zdolności mogą mieć charakter psychologiczny lub fizyczny. Są umiejętności, do których masz predyspozycje genetyczne, i inne, które wynikają z Twojego środowiska. W ten sposób niektórzy ludzie rodzą się ze specjalną zdolnością do wykonywania określonego zadania, a inni uczą się tej zdolności poprzez szkolenie i praktykę.

Zdolności wrodzone i wyuczone

Wszyscy mamy wrodzone zdolności. Od najmłodszych lat niektórzy ludzie mają idealną sylwetkę do niektórych sportów, inni są szczególnie sprawni w posługiwaniu się rękami, niektórzy są naprawdę dobrzy w kontaktach z ludźmi, a jeszcze inni są dobrzy w nauce.

Rozwijanie wrodzonych i wyuczonych zdolności

Jeśli masz wrodzoną zdolność, ale jej nie rozwijasz, jest mało prawdopodobne, aby ta zdolność miała wpływ na Twoje życie. Wiele osób jest uzdolnionych do wykonywania określonej czynności, ale nigdy się w nią nie zaangażowało ani nie rozwinęło w żaden sposób. Widząc takie przypadki, masz wrażenie, że dana osoba marnuje swój talent.

Czasami wrodzone zdolności są zagrożone przez takie czynniki jak trauma, niepełnosprawność fizyczna, niepełnosprawność intelektualna lub wiek. Umiejętności i zdolności mogą z czasem ulec pogorszeniu.

Rozwijanie indywidualnych zdolności

W praktyce rozwijanie różnych indywidualnych umiejętności uwarunkowane jest proporcjonalnością z tendencjami, wytrwałością i polaryzacją. Zdolności są instrumentami tendencji, ponieważ określają większą lub mniejszą zdolność do osiągnięcia konkretnego celu. Kiedy mówimy o tendencjach, mówimy o tym, co próbujesz osiągnąć.

Kiedy w osiągnięciu celu liczą się Twoje umiejętności i słabości, wtedy łatwo do niego dojść. Moglibyśmy powiedzieć, że jest to realistyczne. Wyznaczasz sobie realne cele, które wiesz, że możesz osiągnąć, jeśli podejmiesz wysiłek. Jednocześnie możesz rozwinąć cały potencjał związany z Twoją odpowiedzialnością za osiągnięcie celu.

Oznacza to, że starasz się osiągać cele, które są coraz lepsze, ponieważ w miarę postępów zdobywasz doświadczenie i umiejętności. Dlatego tak ważne jest wyznaczenie krótkoterminowych celów, które pokrywają się z Twoimi zdolnościami i potencjałem.

Z drugiej strony, jeśli Twoje cele nie są w jakiś sposób powiązane z Twoimi umiejętnościami i zdolnościami, istnieje znacznie większe ryzyko niepowodzenia. Kiedy tak się dzieje, ludzie zwykle czują się sfrustrowani i chcą porzucić wszystkie plany.

Na drugim końcu spektrum jest to, co dzieje się, gdy cele i zadania są zbyt proste, zbyt łatwe. Nie rozwiniesz tylu zdolności, ile możesz, więc skończysz na niższym poziomie intelektualnym. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jakie masz umiejętności. Kiedy już je znasz, Twoim obowiązkiem jest o nie dbać.

Rozwijanie wrodzonych i wyuczonych zdolności – niezbędna jest wytrwałość!

Wytrwałość to kolejny ważny czynnik. Cele długoterminowe są zawsze pełne niepowodzeń. Dwa kroki do przodu, jeden do tyłu. Są chwile wielkiej wiary i chwile zwątpienia. Wtedy wydaje się, że wszystko zaraz się rozpadnie.

Jednym ze sposobów na większą konsekwencję jest pamiętanie, dlaczego robisz to, co robisz. Jest to ważne, aby nie pozwolić przeszkodom Cię osłabić.

Zdolności

Pamiętaj, że musisz skoncentrować swoje wysiłki w określonym kierunku. Powinieneś dążyć do celów, które odnoszą się do Twojego życia zawodowego. Jeśli Twoje cele są zbyt dalekosiężne lub rozproszone, trudno będzie je osiągnąć.

Twój czas jest ograniczony, dlatego musisz wybrać umiejętności, które chcesz osiągnąć – z niewielką jednak szkodą dla innych zdolności. Czasami ludzie czują, że utknęli w jednym miejscu, próbując podjąć decyzję. Miotają się między tym, co jest dla nich dobre, czego chcą, a tym, co uważają za najlepsze.

Nie mówimy o ekstremalnej specjalizacji. Chodzi o mądre wykorzystanie czasu i energii do rozwijania umiejętności, które uznasz za właściwe. Jeśli spróbujesz rozwinąć więcej niż jeden talent w tym samym czasie, poczujesz się przytłoczony.

Każdego dnia dostępnych jest więcej informacji na prawie każdy możliwy do wyobrażenia temat i to więcej, niż mogłaby wytrzymać nawet najbardziej oddana osoba.

Jak widać, rozwój wrodzonych i wyuczonych zdolności zależy od proporcjonalności tendencji, wytrwałości i polaryzacji. Jeśli będziesz pamiętał o tych czynnikach, będziesz w stanie w inteligentny sposób rozwijać swoje nawyki i maksymalizować swój potencjał.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.