Strach przed nieznanym, jeden z najczęstszych lęków

Wszyscy w mniejszym lub większym stopniu boimy się nieznanego. Jednak czasami ten strach może nas sparaliżować i uniemożliwić robienie postępów w życiu. Tutaj powiemy ci więcej o tym lęku a także damy ci kilka wskazówek, jak od niego uciec.

Strach przed nieznanym

Strach przed nieznanym jest uczuciem uniwersalnym i nieodłącznym, zdaniem specjalistów jest to lęk fundamentalny. Niepewność jest częścią życia, ponieważ na ogół nie wiemy, co się wydarzy ani jak.

W tym kontekście są ludzie, którzy lepiej radzą sobie z tym uczuciem, rozważając i szukając możliwych rozwiązań. Jednak innym ludziom trudniej jest przejść przez tę sytuację i blokują się emocjonalnie.

Strach jest jedną z najbardziej podstawowych i pożytecznych emocji, jakich możemy doświadczyć. Na przestrzeni dziejów pozwalał nam stawić czoła niebezpiecznym sytuacjom i uciec od nich, ułatwiając przetrwanie. Dzięki niemu ludzie zdobywają cenne informacje w obliczu groźnej sytuacji.

Pamiętamy, jakie było główne niebezpieczeństwo i jak sobie z nim poradziliśmy. I korzystamy z wiedzy w podobnych sytuacjach. Jednak istnieją również obawy, które opierają się w szczególności na braku tych informacji. Ma to miejsce wtedy, gdy czujemy strach przed nieznanym.

„Najstarszą i najsilniejszą emocją ludzkości jest strach, a najstarszym i najsilniejszym rodzajem strachu jest strach przed nieznanym”.

-Lovecraft-

Wystraszona kobieta

Strach przed nieznanym

Wśród specjalistów psychologii strach przed nieznanym jest również określany jako nietolerancja niepewności. Dlatego definiuje się ją jako skłonność do odczuwania lęku w obliczu sytuacji lub przedmiotu, co do których brakuje informacji, są więc postrzegane jako zagrożenie.

Innymi słowy chodzi o odczuwanie strachu w obliczu sytuacji lub bodźca, o których nie wiemy, co nam przyniosą. A dodatkowo towarzyszy im poczucie, że nie będzie to coś przyjemnego.

Pochodzenie tego strachu, uwzględniając pewne indywidualne różnice, ma charakter ewolucyjny. Nasi przodkowie wystawiali się na wiele niebezpieczeństw. I nawet jeśli w wielu z nich mogli się dużo nauczyć, ryzyko, jakie podejmowali, wchodząc na nieznane obszary, mogło być bardzo duże.

W rzeczywistości mózg wydaje się więc być ewolucyjnie przygotowany, aby się bać nieznanego.

Najwyraźniej niepewność jest zakodowana w mózgu w jego własnym układzie nerwowym. Ponadto, gdy mamy do czynienia z czymś nowym, jednym z pierwszych filtrów, przez które przechodzą informacje, jest to, czy dany obiekt lub sytuacja jest zagrożeniem, czy nie.

Aby ustalić, czy coś nam zagraża, nasze sieci neuronowe uzyskują dostęp do pewnego rodzaju magazynu szukającego wspomnień z przeszłych doświadczeń. Jeśli nie znajdzie żadnych wcześniejszych informacji, klasyfikuje obiekt lub sytuację jako groźne.

Konsekwencje

Niektóre badania naukowe dotyczące lęku przed nieznanym wykazały, że zwiększa on aktywność ciała migdałowatego i hipokampu. Zwiększa też negatywność związaną z potencjalnym popełnieniem błędu i aktywuje hamujący system zachowań.

Innymi słowy, niepewność wywołuje u nas strach i negatywność. To nas paraliżuje, skłaniając do ucieczki lub wycofania się z nowych sytuacji.

Strach ten był i jest adaptacyjny, ponieważ sprawia, że ​​zachowujemy ostrożność w obliczu potencjalnych zagrożeń. Jednak intensywność strachu może czasami utrudniać inne czynności. Na przykład w zamierzchłych czasach mógł skomplikować szukanie pożywienia lub schronienia.

A dziś  może hamować szukanie nowych możliwości lub poznawanie nowych ludzi.

Osoba sparaliżowana strachem przed nieznanym i wynikającymi z niego utrudnieniami wydaje się bardziej akceptować negatywne konsekwencje niż tolerować strach i radzić sobie z nim. Ponadto, według badań, wydaje się, że ten strach wiąże się też z innymi zaburzeniami psychicznymi.

Lęk, niepokój, fobia społeczna, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, stres pourazowy, nadużywanie substancji, depresja itp. mogą go potęgować.

Zaniepokojony mężczyzna

5 wskazówek, jak przezwyciężyć strach przed nieznanym

Intensywny strach przed nieznanym może być źródłem i następstwem innych zaburzeń psychicznych, uniemożliwiających prowadzenie normalnego życia w sferze osobistej, zawodowej i społecznej. W takim przypadku należałoby udać się na terapię psychologiczną do specjalisty.

W tym przypadku terapia poznawczo-behawioralna byłaby najlepszą opcją, ponieważ pomaga zidentyfikować i zmodyfikować myśli, które powodują dyskomfort.

Jeśli jednak poziom strachu jest stosunkowo niski, można zastosować szereg wskazówek, aby go pokonać i rozpocząć eksplorację nieznanego terenu:

  • Zaakceptuj i zidentyfikuj strach. Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że strach jest naturalną emocją i wszyscy ją odczuwamy. Jest częścią życia i generalnie nie opiera się na racjonalnych myślach. Z kolei musisz przeanalizować, czy twój strach jest uogólniony, czy też ukrywa bardziej konkretny lęk. Na przykład strach przed śmiercią.
  • Przeanalizuj, czy istnieje konkretna przyczyna. Strach często nie wiąże się z jakimś złym doświadczeniem. Warto jednak przeanalizować, czy strach przed nieznanym jest wytworem wiedzy, czy też otrzymanego wykształcenia.
  • Podważanie myśli. Próba obalenia myśli, które prowadzą nas do strachu, to narzędzie o największej sile i skuteczności. Zadaj sobie pytania takie jak: „Jakie mam dowody na poparcie mojego strachu?”, „Jakie są dowody na to, że wydarzy się coś złego?”, „Co najgorszego może się zdarzyć?”. Albo podaj 3 przykłady, w których w satysfakcjonujący sposób zmierzyłbyś się z niepewnością. Te techniki są bardzo przydatne do demontażu strachu i zmniejszenia niepokoju, który generuje.
  • Zaakceptuj możliwość niepowodzenia czy porażki. W obliczu sytuacji, w której nie wiemy, co może się wydarzyć, kontrola oczekiwań to zmienna, która ma największe znaczenie w zarządzaniu emocjami. Popełnienie błędu to nic złego i w większości przypadków nie ma konsekwencji, których nie możemy naprawić. Z drugiej strony porażki naprawdę mają sens, gdy się na nich uczymy, a nowe doświadczenie może stać się naprawdę ekscytujące, gdy damy sobie możliwość eksperymentowania.

Strach przed nieznanym jest naturalny

Strach przed nieznanym jest naturalną emocją, która może zaoszczędzić nam kłopotów. Jednak może również uniemożliwić nam osiągnięcie określonych celów lub otwarcie się na niespodzianki, które niesie samo życie. Tak więc inteligentne zarządzanie emocjami sprawi, że wykorzystamy tę emocję na korzyść naszych własnych interesów.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Barlow, D.H. (2002). Anxiety and its disorders: the nature and treatment of anxiety and panic (2nd ed.) New York, NY: Guildford Press.

Carleton, R. NORTE. (2012). los intolerancia de incertidumbre construir en el contexto deansiedad trastornos: teórico y práctico perspectivas. Experto revisión deNeuroterapéutica, 12, 937–947. http://dx.doi.org/10.1586/ERN.12.82

Scroll to Top