Stosowanie triangulacji nigdy nie jest dobrym pomysłem

Stosowanie triangulacji do rozwiązywania konfliktów w pracy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dlaczego tak uważamy?
Stosowanie triangulacji nigdy nie jest dobrym pomysłem
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Na poziomie organizacyjnym jedną z najczęstszych wad jest trudność rozwiązywania konfliktów w pracy. Jedną z powszechnych i nieefektywnych strategii jest stosowanie triangulacji. Czym ono jest? Podajmy przykład: kiedy osoba A ma problem z osobą B, rozmawia na ten temat z osobą C. Innymi słowy, ludzie szukają innego kolegi, z którym mogliby porozmawiać o swoich problemach i frustracjach.

Stosowanie triangulacji nie jest jednak dobrą strategią do rozwiązywania problemów, ani w relacjach osobistych, ani w pracy. W rzeczywistości, chociaż to prawda, że powierzanie komuś swoich emocji, zmartwień i doświadczeń może być oczyszczające, w pracy nie zawsze jest to najlepsza strategia. To dlatego, że na dłuższą metę tworzy to toksyczne środowisko, w którym ludzie opowiadają się po jednej ze stron i generalnie są bardziej negatywnie nastawieni.

Dziś, jak wszyscy wiedzą, nowa technologia wyznacza scenę w wielu środowiskach pracy. Rzeczywiście, w niedalekiej przyszłości może pojawić się automatyzacja i sztuczna inteligencja. Niemniej jednak nadal istnieje wiele wad w bardziej ludzkich aspektach większości zawodów. Aspekty takie jak komunikacja, rozwiązywanie konfliktów i inteligencja emocjonalna to tylko niektóre z nich.

Jeśli masz problem w pracy, przerzucanie się na kolegę nie jest dobrym pomysłem. Zamiast tego powinieneś używać asertywności i negocjacji.

Zespół pracowników - stosowanie triangulacji

Stosowanie triangulacji w pracy to błąd

Istnieje kilka skutecznych sposobów rozwiązywania konfliktów w pracy. W latach 70. psycholodzy Kenneth Thomas i Ralph Kilmann zdefiniowali pięć głównych stylów zarządzania konfliktami. Najlepszym stylem była strategia współpracy. Na pierwszym miejscu stawia asertywność i współpracę.

Jednym z powszechnych problemów w miejscu pracy jest tendencja do pogarszania się sytuacji. W rzeczywistości większość firm próbuje coś zrobić dopiero wtedy, gdy środowisko uległo zepsuciu. Przyczyną tego problemu zazwyczaj jest właśnie stosowanie triangulacji.

Stosowanie triangulacji — konsekwencje

Dr Mike D. Boyette po raz pierwszy zastosował termin triangulacja do środowiska pracy. Boyette jest ekspertem w dziedzinie przywództwa i komunikacji. Zasugerował, że triangulacja była użyteczną koncepcją z punktu widzenia nawigacji. Służy do sprawdzania, gdzie jesteś na środku oceanu. Mierzysz trójkąt, używając dwóch znanych punktów i własnego nieznanego punktu.

Jednak środowisko pracy to nie ocean. Pomyśl o tym przez chwilę. W przypadku triangulacji, gdy coś dzieje się z kolegą z pracy, szefem lub inną osobą w organizacji, pierwszą rzeczą, jaką robią ludzie, jest rozmowa o tym z osobą trzecią. W ten sposób nieświadomie wplątują w konflikt innego kolegę.

Oto typowe konsekwencje triangulacji:

  • Stawia na unikanie problemu, zamiast zdusić go w zarodku.
  • To marnuje czas wszystkich pracowników. Na przykład, jeśli A ma problem z B lub ma świadomość, że robi coś źle, nie rozwiąże niczego, rozmawiając o tym z C. Problem pozostaje.
  • Problem narasta. Stopniowo konflikt między A i B rozprzestrzeni się na całą organizację. Pracownik C powie pracownikowi D, E i F, a każdy będzie miał na ten temat opinię. Ludzie staną po jednej ze stron i atmosfera się pogorszy.
  • Będzie niezadowolenie i niska wydajność. Rzeczywiście, małe problemy narastają, gdy nikt nic z nimi nie robi.

Jak rozwiązywać problemy w pracy

Pięć piłeczek odbijających się od siebie

Sztuka rozwiązywania konfliktów w pracy polega na zaangażowaniu. Powinny istnieć pewne protokoły. “Zasoby ludzkie” powinny być w stanie „edukować” każdego członka organizacji. W jakim celu? Aby zapewnić każdemu członkowi personelu niezbędne strategie i kanały komunikacji w celu rozwiązania konfliktów.

Jednak nie zawsze tak się dzieje. Może to być spowodowane brakiem czasu, zasobów lub zainteresowania. Niemniej jednak możesz być zaskoczony tym, że czasami nieporozumienia mogą być pozytywne. W rzeczywistości, jeśli ludzie pracują nad ich odpowiednim rozwiązaniem, mogą wprowadzać zmiany, tworzyć lepsze środowisko pracy, uczyć się na błędach i czuć się lepiej.

Jack Ma, charyzmatyczny założyciel Ali Baby, twierdzi, że w jego międzynarodowej firmie nigdy nie ma problemu, a jego pracownicy są zawsze szczęśliwi i w pełni zaangażowani w bycie produktywnym. Najwyraźniej chętnie pracują po 12 godzin dziennie przez sześć dni w tygodniu.

Można oczywiście powiedzieć, że chińska mentalność pracy jest inna niż zachodnia. Jednak praca przez tak wiele godzin daje pracownikom niewiele czasu na zajęcie się własnymi sprawami. W efekcie tego rodzaju polityka sprowadza się do dehumanizacji.

6 kluczy do rozwiązywania konfliktów w pracy

Konflikty w pracy są normalne i należy się ich spodziewać. Nie powinno się jednak dopuszczać do ich zaostrzania. Jest to groźne dla każdej organizacji. Firma powinna zawsze pracować nad rozwojem asertywności. W rzeczywistości, jeśli dwóch kolegów ma ze sobą problem, powinni skorzystać z następujących rad:

  • Powinni być asertywni. Powinni porozmawiać o problemie ze swoim kolegą, zamiast rozmawiać z innymi.
  • Słuchać z uwagą. Być otwartym na dialog i wspólnie wypracować rozwiązanie problemu.
  • Ustalić terminy i strategie poprawy (np. „Musisz zacząć przychodzić na czas, od jutra, ponieważ nie będę już wykonywał Twojej pracy”).
  • Jeśli nie mogą rozwiązać problemu między sobą, powinni udać się do wyższego organu, aby ustalić inne strategie rozwiązania problemu. Muszą unikać tworzenia toksycznego środowiska poprzez rozpowszechnianie plotek i krytyki itp.
Dwie osoby rozwiązujące konflikt w pracy z HR, bez korzystania z triangulacji.

Krótko mówiąc, pamiętaj o tym, co powiedział Einstein: jeśli naprawdę chcesz odmiennych wyników, przestań używać tych samych strategii. Pracuj nad unikaniem używania triangulacji do rozwiązywania problemów w pracy i zacznij być bardziej asertywny.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.