Stosowanie triangulacji nigdy nie jest dobrym pomysłem

Stosowanie triangulacji do rozwiązywania konfliktów w pracy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dlaczego tak uważamy?
Stosowanie triangulacji nigdy nie jest dobrym pomysłem
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Na poziomie organizacyjnym jedną z najczęstszych wad jest trudność rozwiązywania konfliktów w pracy. Jedną z powszechnych i nieefektywnych strategii jest stosowanie triangulacji. Czym ono jest? Podajmy przykład: kiedy osoba A ma problem z osobą B, rozmawia na ten temat z osobą C. Innymi słowy, ludzie szukają innego kolegi, z którym mogliby porozmawiać o swoich problemach i frustracjach.

Stosowanie triangulacji nie jest jednak dobrą strategią do rozwiązywania problemów, ani w relacjach osobistych, ani w pracy. W rzeczywistości, chociaż to prawda, że powierzanie komuś swoich emocji, zmartwień i doświadczeń może być oczyszczające, w pracy nie zawsze jest to najlepsza strategia. To dlatego, że na dłuższą metę tworzy to toksyczne środowisko, w którym ludzie opowiadają się po jednej ze stron i generalnie są bardziej negatywnie nastawieni.

Dziś, jak wszyscy wiedzą, nowa technologia wyznacza scenę w wielu środowiskach pracy. Rzeczywiście, w niedalekiej przyszłości może pojawić się automatyzacja i sztuczna inteligencja. Niemniej jednak nadal istnieje wiele wad w bardziej ludzkich aspektach większości zawodów. Aspekty takie jak komunikacja, rozwiązywanie konfliktów i inteligencja emocjonalna to tylko niektóre z nich.

Jeśli masz problem w pracy, przerzucanie się na kolegę nie jest dobrym pomysłem. Zamiast tego powinieneś używać asertywności i negocjacji.

Zespół pracowników - stosowanie triangulacji

Stosowanie triangulacji w pracy to błąd

Istnieje kilka skutecznych sposobów rozwiązywania konfliktów w pracy. W latach 70. psycholodzy Kenneth Thomas i Ralph Kilmann zdefiniowali pięć głównych stylów zarządzania konfliktami. Najlepszym stylem była strategia współpracy. Na pierwszym miejscu stawia asertywność i współpracę.

Jednym z powszechnych problemów w miejscu pracy jest tendencja do pogarszania się sytuacji. W rzeczywistości większość firm próbuje coś zrobić dopiero wtedy, gdy środowisko uległo zepsuciu. Przyczyną tego problemu zazwyczaj jest właśnie stosowanie triangulacji.

Stosowanie triangulacji — konsekwencje

Dr Mike D. Boyette po raz pierwszy zastosował termin triangulacja do środowiska pracy. Boyette jest ekspertem w dziedzinie przywództwa i komunikacji. Zasugerował, że triangulacja była użyteczną koncepcją z punktu widzenia nawigacji. Służy do sprawdzania, gdzie jesteś na środku oceanu. Mierzysz trójkąt, używając dwóch znanych punktów i własnego nieznanego punktu.

Jednak środowisko pracy to nie ocean. Pomyśl o tym przez chwilę. W przypadku triangulacji, gdy coś dzieje się z kolegą z pracy, szefem lub inną osobą w organizacji, pierwszą rzeczą, jaką robią ludzie, jest rozmowa o tym z osobą trzecią. W ten sposób nieświadomie wplątują w konflikt innego kolegę.

Oto typowe konsekwencje triangulacji:

  • Stawia na unikanie problemu, zamiast zdusić go w zarodku.
  • To marnuje czas wszystkich pracowników. Na przykład, jeśli A ma problem z B lub ma świadomość, że robi coś źle, nie rozwiąże niczego, rozmawiając o tym z C. Problem pozostaje.
  • Problem narasta. Stopniowo konflikt między A i B rozprzestrzeni się na całą organizację. Pracownik C powie pracownikowi D, E i F, a każdy będzie miał na ten temat opinię. Ludzie staną po jednej ze stron i atmosfera się pogorszy.
  • Będzie niezadowolenie i niska wydajność. Rzeczywiście, małe problemy narastają, gdy nikt nic z nimi nie robi.

Jak rozwiązywać problemy w pracy

Pięć piłeczek odbijających się od siebie

Sztuka rozwiązywania konfliktów w pracy polega na zaangażowaniu. Powinny istnieć pewne protokoły. “Zasoby ludzkie” powinny być w stanie „edukować” każdego członka organizacji. W jakim celu? Aby zapewnić każdemu członkowi personelu niezbędne strategie i kanały komunikacji w celu rozwiązania konfliktów.

Jednak nie zawsze tak się dzieje. Może to być spowodowane brakiem czasu, zasobów lub zainteresowania. Niemniej jednak możesz być zaskoczony tym, że czasami nieporozumienia mogą być pozytywne. W rzeczywistości, jeśli ludzie pracują nad ich odpowiednim rozwiązaniem, mogą wprowadzać zmiany, tworzyć lepsze środowisko pracy, uczyć się na błędach i czuć się lepiej.

Jack Ma, charyzmatyczny założyciel Ali Baby, twierdzi, że w jego międzynarodowej firmie nigdy nie ma problemu, a jego pracownicy są zawsze szczęśliwi i w pełni zaangażowani w bycie produktywnym. Najwyraźniej chętnie pracują po 12 godzin dziennie przez sześć dni w tygodniu.

Można oczywiście powiedzieć, że chińska mentalność pracy jest inna niż zachodnia. Jednak praca przez tak wiele godzin daje pracownikom niewiele czasu na zajęcie się własnymi sprawami. W efekcie tego rodzaju polityka sprowadza się do dehumanizacji.

6 kluczy do rozwiązywania konfliktów w pracy

Konflikty w pracy są normalne i należy się ich spodziewać. Nie powinno się jednak dopuszczać do ich zaostrzania. Jest to groźne dla każdej organizacji. Firma powinna zawsze pracować nad rozwojem asertywności. W rzeczywistości, jeśli dwóch kolegów ma ze sobą problem, powinni skorzystać z następujących rad:

  • Powinni być asertywni. Powinni porozmawiać o problemie ze swoim kolegą, zamiast rozmawiać z innymi.
  • Słuchać z uwagą. Być otwartym na dialog i wspólnie wypracować rozwiązanie problemu.
  • Ustalić terminy i strategie poprawy (np. „Musisz zacząć przychodzić na czas, od jutra, ponieważ nie będę już wykonywał Twojej pracy”).
  • Jeśli nie mogą rozwiązać problemu między sobą, powinni udać się do wyższego organu, aby ustalić inne strategie rozwiązania problemu. Muszą unikać tworzenia toksycznego środowiska poprzez rozpowszechnianie plotek i krytyki itp.
Dwie osoby rozwiązujące konflikt w pracy z HR, bez korzystania z triangulacji.

Krótko mówiąc, pamiętaj o tym, co powiedział Einstein: jeśli naprawdę chcesz odmiennych wyników, przestań używać tych samych strategii. Pracuj nad unikaniem używania triangulacji do rozwiązywania problemów w pracy i zacznij być bardziej asertywny.

To może Cię zainteresować ...
Jak ułatwić sobie życie zawodowe? Oto kilka porad!
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Jak ułatwić sobie życie zawodowe? Oto kilka porad!

Możesz ułatwić sobie życie zawodowe, wykonując kilka prostych kroków. W tym artykule przedstawiamy trzy pomysły do wypróbowania.


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.