Codziennie odczuwasz niepokój, co możesz z tym zrobić?

Codziennie odczuwasz niepokój, co możesz z tym zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 22 listopada, 2021

„Każdego dnia czuję się niespokojny. Żyję w niekończącym się stanie kompletnego zamętu z groźnymi myślami i uciskiem w klatce piersiowej, który uniemożliwia mi oddychanie”. Czy to brzmi znajomo? Wiele osób opisuje ten rodzaj rzeczywistości psychofizycznej. To zarówno wyczerpujące, jak i stresujące. Co więcej, w takich okolicznościach naprawdę trudno jest być produktywnym, utrzymywać związek, a nawet znaleźć odwagę, by każdego ranka wstawać.

Niektórzy opisują ten stan jako taki, jakby ktoś nagle pstrykał przełącznikiem. Możesz w jednej chwili przejść od bycia spokojnym do całkowitego przytłoczenia. Ponadto doświadczasz tachykardii, Twoje emocje są zaburzone i zaczynasz się martwić.

Lęk to normalny stan fizyczny i psychiczny. Jednak problem pojawia się, gdy przekracza Twoje możliwości zarządzania nim. To jak jazda samochodem, kiedy nagle czujesz, że układ kierowniczy nie działa. Świat przyspiesza, wraz z Twoim niepokojem i poczuciem, że stanie się coś strasznego. Musisz zrozumieć, że kiedy codziennie doświadczasz tego rodzaju stanu, możesz mieć do czynienia z bardziej złożonym problemem psychicznym. Spójrzmy.

Uogólniony lęk jest stanem stabilnym w czasie, który wpływa na życie wielu ludzi.

mężczyzna na plaży myśli, że codziennie czuje niepokój

Dlaczego codziennie czujesz się niespokojny?

W rzeczywistości każdy z nas na co dzień odczuwa pewien rodzaj niepokoju. Rzeczywiście, nasze szybkie tempo życia często oznacza, że doświadczamy duszności, zaciśniętego żołądka i ogólnego uczucia ucisku. Zwykle dobrze znamy te uczucia. Są to doświadczenia, które możemy kontrolować i które znikają, gdy odpoczywamy i cieszymy się chwilami wypoczynku.

Być może jednak nie możesz odpocząć, jasno myśleć i cieszyć się życiem, ponieważ Twój niepokój jest uporczywy i sprawia, że wszystko w Twoim życiu jest w ciemnych barwach. Niektóre z Twoich myśli mogły stać się natrętne i groźne. Ponadto czujesz się stale zmęczony i cierpisz na bezsenność. Jutro wydaje się pełne zagrożeń, problemów zdrowotnych, zmartwień w pracy i innych rzeczy, które mogą się zdarzyć.

W rzeczywistości samo życie staje się duszącą plątaniną udręki, chociaż wiesz, że wszystko, czego się boisz, jest nieuzasadnione. Dlaczego to się dzieje? Jak można cierpieć z powodu tak uporczywego niepokoju?

Uogólniony lęk, równie powszechny, jak zaniedbywany

Uogólnione zaburzenie lękowe (GAD) jest stabilnym stanem psychicznym w czasie. W wielu przypadkach zaczyna się już w okresie dojrzewania. Właściwie to prawdopodobnie ta rzeczywistość stoi za pytaniem, dlaczego codziennie czujesz się niespokojny.

To zaburzenie całkowicie warunkuje Twoje życie. Co więcej, wiele osób cierpi w milczeniu, nie otrzymując nawet diagnozy. W rzeczywistości czasami przyjmuje się, że ten sposób myślenia i reagowania na rzeczy jest cechą osobowości.

Jest to zaburzenie równie powszechne, co poważne. University of Sherbrooke (Kanada) przeprowadził badanie, które wykazało, że w wielu przypadkach depresja pojawia się obok uogólnionego zaburzenia lękowego.

Według Podręcznika diagnostyczno-statystycznego zaburzeń psychicznych (DSM-5) cechami definiującymi ten rodzaj lęku są:

 • Zmienny i przewlekły rozwój choroby. Innymi słowy, czasami odchodzi, ale zawsze wraca. Co więcej, w chwilach stresu jest gorzej.
 • Pojawienie się uporczywych zmartwień, które są trudne do opanowania.
 • Pojawienie się innych problemów klinicznych, takich jak fobie, depresja i napady paniki.
 • Uczucie wyczerpania każdego dnia.
 • Zakłócenia odpoczynku.
 • Problemy z koncentracją.
 • Somatyzacje, takie jak bóle głowy, zawroty głowy, problemy z trawieniem, tachykardia itp.

Dlatego jeśli zastanawiasz się, dlaczego codziennie czujesz się niespokojny, prawdopodobnie cierpisz z powodu fizycznego skutku tego zaburzenia. Oznacza to, że jakość Twojego życia jest znacznie obniżona.

Osoby z lękiem uogólnionym mają problemy rodzinne, zawodowe i społeczne. Ponadto często odwiedzają lekarza ze względu na ich rozległe objawy fizyczne.

Kobieta myśli, że codziennie odczuwa niepokój

Codzienny niepokój: co możesz zrobić?

Jeśli codziennie czujesz się niespokojny, musisz zrozumieć, że nie możesz tak dalej postępować. Musisz poprosić o specjalistyczną pomoc. Postaraj się zrozumieć, że ten stan kliniczny prowadzi w wielu przypadkach do poważnej depresji i naprawdę nie chcesz osiągnąć tak skrajnego momentu.

Musisz również wziąć pod uwagę, że ten stan jest wynikiem wielu czynników. Mogą to być elementy genetyczne i uraz psychiczny.

Zamiast pytać „dlaczego to się ze mną dzieje?” skoncentruj się na „co mogę z tym zrobić?”. Najwłaściwszą strategią jest psychoterapia i leczenie farmakologiczne. Najczęściej przepisywanymi lekami są antydepresanty i benzodiazepiny.

 • W podejściu psychologicznym najczęstszą i najskuteczniejszą terapią jest terapia poznawczo-behawioralna. W tego rodzaju terapii pracuje się nad interakcjami między Twoimi myślami, emocjami i zachowaniami, które wzmacniają Twój lęk.
 • Pomocna może być również terapia ACT. Pozwala zarządzać niespokojnymi myślami, akceptować/zrozumieć nieprzyjemne doznania i złożoność życia. Z kolei możesz wyjaśnić swoje wartości i zaangażować się w swoje cele, aby rozwinąć bardziej znaczący styl życia.

Na koniec należy pamiętać, że rzeczywistość każdego człowieka jest inna. Z tego powodu zastosowane leczenie i podejście terapeutyczne będzie również inne w każdym indywidualnym przypadku. Uogólniony lęk jest stanem złożonym. Dlatego też, aby zrozumieć zaburzenie, przezwyciężyć go i przezwyciężyć, wymagany jest wysoki poziom zaangażowania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Haller H, Cramer H, Lauche R, et al. The prevalence and burden of subthreshold generalized anxiety disorder: A systematic review. BMC Psychiatry. 2014;14:128 doi:10.1186/1471-244X-14-128
 • Locke AB, Kirst N, Shultz CG. Diagnosis and management of generalized anxiety disorder and panic disorder in adults. Am Fam Physician. 2015;91(9):617-624.
 • Roberge, P., Normand-Lauzière, F., Raymond, I. et al. Generalized anxiety disorder in primary care: mental health services use and treatment adequacy. BMC Fam Pract 16,146 (2015). https://doi.org/10.1186/s12875-015-0358-y
 • Rubio G, López-Ibor JJ. Generalized anxiety disorder: a 40-year follow-up study. Acta Psychiatr Scand. 2007 May;115(5):372-9. doi: 10.1111/j.1600-0447.2006.00896.x. PMID: 17430415.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.