Spokojny umysł jest nie tylko skupiony, ale także i zdyscyplinowany. Bez wątpienia wiek, w którym żyjemy, zawsze popycha nas do pełnej wielozadaniowości i natychmiastowego wykonywania wielu różnych zadań.
Dlatego też obecnie przywilejem jest osiągnięcie wewnętrznej równowagi, w której myśli, emocje i zachowania znajdują się w pełnej harmonii i są skupione na tym, co jest naprawdę ważne.
Shiba Yoshimasa, słynny japoński generał żyjący w XIV wieku, powiedział, że najlepszych wojowników lub samurajów zawsze cechował spokojny umysł. Tego rodzaju koncepcje są bardzo inspirujące.
Jeśli jednak jest coś, co większość z nas wie, to na pewno to, że nie jest łatwo ćwiczyć swój umysł; szczególnie w tej kwestii, w której regulacja poziomu emocjonalnego, zdolność do refleksji i wewnętrzny spokój są tak bardzo ważne.
W obecnych czasach różnego rodzaju porady znajdziemy w wielu książkach. Mnóstwo z nich zawiera wskazówki pomagające nam ćwiczyć uwagę. Ponadto istnieją także dyscypliny, takie jak uważność, które przedstawiają nam medytację jako idealną strategię edukowania umysłów ze skłonnością do łatwego ulegania emocjom i stresowi.
Owszem, prawdą jest, że te strategie mogą okazać się całkiem skuteczne dla niektórych osób. Niemniej jednak nie wszyscy się do nich dostosowują. Wynika to z faktu, że zmiana wzorców myślenia jest niezwykle trudna. Niełatwo jest zahamować i skierować na nowe tory umysł, który zwykle podąża szybciej niż samo życie.
Wiemy zatem, że znalezienie strategii, która najlepiej pasuje do specyfiki każdej osoby, wymaga czasu. Jednak dotarcie do tego może być pomocne w osiągnięciu bardziej zrelaksowanego stanu umysłu, który z kolei pozwoliłby Twojej rzeczywistości skupić się na Twoim własnym samopoczuciu.
Spokojny umysł postrzega otaczający go świat z większą jasnością i perspektywą. Dzięki temu potrafi odsunąć na bok myśli pełne niepokoju lub irracjonalne w celu podjęcia lepszych decyzji. Dowiedz się, jak możesz zapewnić sobie taką zdolność – wystarczy, że przeczytasz ten artykuł.
Spokojny umysł to czysty umysł
W filozofii buddyjskiej istnieje bardzo interesująca koncepcja zwana „małpim umysłem”. Termin ten odnosi się do tego niespokojnego, niemożliwego do zarządzania, a nawet irytującego stanu umysłu, który przechodzi od gałęzi do gałęzi w lesie pełnym myśli.
Jest to po prostu umysł zagubiony we własnych zmartwieniach, który przylega do ego i nie jest w stanie zobaczyć, co naprawdę się liczy w życiu.
Strategią pomagającą „małpim umysłom” stać się spokojnymi jest sprowadzenie ich z lasu myśli na twardą ziemię. Tylko opierając mocno obie stopy na ziemi uzyskasz większą kontrolę i perspektywę. W tym momencie taka osoba osiąga wreszcie tak pożądaną równowagę i bezpieczeństwo wewnętrzne.
Kreatywność, refleksja i osobista kontrola muszą się łączyć w spójną całość. Tylko wtedy będziesz w stanie podejmować lepsze decyzje życiowe.
Skoro już poruszyliśmy to zagadnienie, to przeanalizujmy teraz niektóre cnoty, które definiują spokojny umysł. Pozwolą nam one zrozumieć, dlaczego tak ważne jest, aby nad nimi nieustannie pracować i je rozwijać. Oto one:
1. Spokojny umysł to taki, w którym istnieje mniejszy poziom niepokoju i lęku
Dziekan Wydziału Psychiatrii na Uniwersytecie Waszyngtońskim (oryg. University of Washington), dr Peter Roy-Byrne, wskazał na coś naprawdę ważnego. Zaburzenia lękowe są częstsze niż depresja i tak samo ograniczają ludzkie możliwości.
Niepokój jest tym niewygodnym towarzyszem podróży, który przychodzi i odchodzi wielokrotnie w codziennym życiu danej osoby. Ale można trzymać tego wroga na dystans, ćwicząc na przykład uważność.
Poczucie spokoju zaczyna się pojawiać wtedy, gdy Twoje skupienie mentalne pozwala Ci w końcu skoncentrować się na ważnych rzeczach przez cały czas, odłożyć na bok negatywne emocje i uciszyć natrętne myśli.
2. Trzymaj się z dala od tego, co dzieje się wokół Ciebie
„Małpie” lub niespokojne umysły mają ciekawą zdolność. Wszystko, co dzieje się wokół nich, wpływa na nie w sposób niezwykle intensywny i wręcz nieunikniony. Bez względu na to, jak niewielkie i nieistotne jest w rzeczywistości dane wydarzenie, to taki umysł wszystko znacząco powiększy i wyolbrzymi, co spowoduje jedynie większy niepokój.
Z drugiej strony spokojny umysł mają wyjątkową zaletę. Jest w stanie utrzymać pewien dystans, który służy jako filtr ochronny. Obserwując to, co otacza ich z większym spokojem, osoby takie lepiej radzą sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami i są w stanie kontrolować ich wpływ na swoje emocje.
3. Wewnętrzny spokój i kontrola emocjonalna
Skoncentrowany, zrelaksowany i spokojny umysł nie był już taki od zawsze. Ten typ umysłu musiał nauczyć się najpierw skutecznie zarządzać swoimi emocjami. Zamiast ignorować poczucie lęku, ukrywać swój niepokój lub odwracać twarz od zmartwień, spokojna osoba wie, jak skutecznie zarządzać tymi wewnętrznymi demonami.
Nauczyła się także rozumieć swoje obawy i pojmuje, że lęk jest nieodłączną częścią życia każdego z nas. Najważniejsze jest to, że wie ona, jak to wszystko kontrolować.
4. Pozostań spokojny, odważny i pełen wiary we własne siły przed dowolnym wyzwaniem
Kiedy nasza wewnętrzna istota nie wydaje się wychodzić samodzielnie ze stresującej i pełnej niepokoju sytuacji, nie działamy proaktywnie w przypadku większości spraw, po prostu na nie reagujemy. Jesteśmy jak liść unoszony przez wiatr. Nie ma on żadnej kontroli nad swoimi ruchami, w efekcie czego ląduje on raz tu, raz tam. Ale taka sytuacja nie występuje w przypadku dysponowania spokojnym umysłem.
Spokojny umysł jest pełen refleksyjności. Nie działa w sposób instynktowny. Zamiast tego spogląda na świat z pewnej perspektywy i jest w pełni proaktywny. Rzadko wpada w sam środek burzy, ponieważ widzi, jak ona nadchodzi już znacznie wcześniej.
Odwaga jest kolejną ogromną zaletą tego rodzaju umysłu. Wynika to z tego, że spokojny umysł po prostu nie waha się przez stawieniem czoła wyzwaniom, które czekają na jego drodze.
5. Spokojny umysł podejmuje lepsze decyzje
Twoja narodowość, język lub kultura Cię nie definiują. To, co naprawdę definiuje Cię jako osobę, to decyzje, które podejmujesz. Zatem wyjątkowym sposobem na lepszą kontrolę i odniesienie sukcesu na każdym z tych kroków jest nauczenie się decydowania o poszczególnych posunięciach. Tę umiejętność zapewni Ci właśnie spokojny umysł.
Spokojny umysł jest jak czysty pokój. Masz nad nim pełną kontrolę i jednocześnie pełny przegląd sytuacji. To miejsce, w którym intuicja spotyka się z doświadczeniem. To miejsce, w którym każda osoba może z większym powodzeniem podejmować decyzje, które pokierują jej życiem.
Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania, wspomnimy tylko o czymś, co kiedyś powiedział znany psycholog Daniel Kahneman. Stwierdził on, że poza tym, jak się czujemy w danym momencie, należy zawsze działać spokojnie.
Pamiętaj o tym, że spokój nie powstaje tylko dlatego, że wszystko dookoła Ciebie toczy się w pozytywny sposób. Ważne jest, aby trenować i cenić swój umysł, przejmując kontrolę nad swoimi emocjami i myślami przez cały czas. Zastosuj te wskazówki w praktyce już dziś!