Spełnianie życzeń hospitalizowanych dzieci – jak im pomaga?

Pluszowy miś

W przypadku hospitalizowanych dzieci, ich życie całkowicie się zmienia i często staje się to całkiem nagle. Tracą swój normalny świat: chodzenie do szkoły, zabawa ze znajomymi, uczestnictwo w zajęciach pozalekcyjnych etc. To prawie tak, jakby przestały być dziećmi. Spełnianie życzeń może temu zapobiec.

Naprawdę możemy zrobić coś, aby ponownie dać im iluzję dzieciństwa. Tak, a niektóre z najpopularniejszych programów mają na celu właśnie “spełnianie życzeń” dzieci. Ale jakie inne korzyści oferują te programy dzieciom?

“Pokonywanie trudności czyni nas bohaterami.”

-Louis Kossuth-

Spełnianie życzeń hospitalizowanych dzieci pomaga również rodzinie

Cierpią nie tylko dzieci hospitalizowane, ich rodziny również doświadczają trudności. Wchodzą w okres, którym rządzi niepokój, stres i smutek z powodu zaniepokojenia dziecka. Jednak bardzo ważne jest, aby rodzice oferowali emocjonalne wsparcie swoim dzieciom, nawet jeśli sami czują się źle.

Matka z córką

Programy “spełnianie życzeń” mogą pomóc członkom rodziny w osiągnięciu tego emocjonalnego wsparcia. Po pierwsze, ułatwiają komunikację między rodzicami i ich dzieckiem, ponieważ dziecko musi im powiedzieć jakie ma życzenia. Wspólne planowanie życzeń pomaga rodzicom rozmawiać o chorobie i życiu ich dziecka. Pomaga to wzmocnić więzi rodzinne.

Ponadto służy jako narzędzie komunikacji, aby umożliwić im dzielenie się swoimi uczuciami. Sprzyja procesowi akceptacji choroby. Poza tym programy te oferują także pewną ulgę od wszystkiego co wiąże się z hospitalizacją. Innymi słowy, pozwalają rodzinie cieszyć się spędzaniem czasu razem.

“Dobrze wyleczone złamania sprawiają, że jesteśmy silniejsi.”

-Ralph Waldo Emerson-

Spełnianie życzeń: jeszcze jeden sposób na odzyskanie iluzji dzieciństwa

Kiedy dorośli są hospitalizowani czują, że ich życie jest zakłócone. To samo dzieje się z najmłodszymi. Na ich etapie życia ważne jest, aby czuli się kochani i zintegrowani ze środowiskiem, które ich otacza. Hospitalizacja staje na drodze do tego naturalnego pragnienia.

Dlatego normalne jest, że dzieci hospitalizowane, z powodu swojej choroby, czują się inne niż reszta dzieci. Kiedy spędzają tyle czasu w środowisku medycznym, mogą przestać czuć się jak dzieci. Nie mogą uczestniczyć w normalnych działaniach na tym etapie rozwoju.

Gdy dzieci zostają hospitalizowane, muszą otrzymać nadzieję. Programy spełniające życzenia oferują to pacjentom pediatrycznym. Mają nadzieję, że to czego pragną się spełni. To budzi entuzjazm i chęć do życia, które są tak fundamentalne, że pozwalają im żyć.

Dziewczynka z misiem spełnianie życzeń

Znaczenie pozytywnych emocji u hospitalizowanych dzieci

Emocje hospitalizowanych dzieci są często bardzo negatywne. Lęk, złość lub smutek mogą być dość powszechne w ich codziennym życiu. Małe dzieci często nie wiedzą, w jaki sposób sobie z nimi radzić.

Mogą również cierpieć z powodu niskiego poczucia własnej wartości i problemów z brakiem bezpieczeństwa. Maluchy wiedzą, że proces hospitalizacji powoduje, że różnią się od innych. Nie mogą też podążać za swoją normalną codzienną rutyną ani bawić się z przyjaciółmi tak jak kiedyś.

Dlatego ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że spełnianie życzeń generuje pozytywne emocje. To równoważy emocjonalne stany dziecka. W ten sposób poprawia się ich samopoczucie emocjonalne i pozwala im znów czuć się jak dziecko. I co najważniejsze, to pomaga zmniejszyć ich cierpienie. Może także pomóc w lepszym reagowaniu na chorobę z większym entuzjazmem i optymizmem.

“Ciosy od życia nie mogą złamać osoby, której duch jest ogrzany ogniem entuzjazmu”.

-Norman Vincent Peale-

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Campbell, H., Duke, T., Weber, M., English, M., Carai, S., & Tamburlini, G. (2008). Global Initiatives for Improving Hospital Care for Children: State of the Art and Future Prospects. PEDIATRICS. https://doi.org/10.1542/peds.2007-1395
  • Bertini, M., Isola, E., Paolone, G., & Curcio, G. (2011). Clowns benefit children hospitalized for respiratory pathologies. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1093/ecam/neq064
  • Wonoputri, N., Djais, J. T. B., & Rosalina, I. (2014). Hospitalized Children. Journal of Nutrition and Metabolism. https://doi.org/10.1155/2014/143649
Scroll to Top