Lęk powoduje częste zawroty głowy, jak sobie z tym poradzić?

Lęk powoduje częste zawroty głowy, jak sobie z tym poradzić?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego, 2023

Odkryto, że napady lękowe mogą powodować zawroty głowy i wiele innych objawów. Zawroty głowy są szczególnie irytujące, ponieważ osoba może czuć, że nie ma kontroli nad swoim ciałem, może odczuwać ogólne osłabienie i że w każdej chwili może stracić przytomność. To bardzo stresująca sytuacja.

Napady lękowe są jednym z najczęstszych problemów psychologicznych. Lęk stał się stałym towarzyszem wielu osób. Można go uznać za współczesną plagę. Oprócz złego samopoczucia może również powodować wiele dolegliwości fizycznych.

Lęk powoduje zawroty głowy, którym często towarzyszą nudności, a nawet wymioty. Wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, układu oddechowego i krążenia. Problem w tym, że często nie zdajemy sobie sprawy, że te dolegliwości są wynikiem napadów lękowych, a nie innych chorób. Dlatego często błędnie oceniamy w jaki sposób powinniśmy poradzić sobie z problemem.

“Żadna pasja bardziej niż strach nie odbiera tak skutecznie naszemu umysłowi zdolności do działania i rozumowania”.

-Edmund Burke-

Ból głowy

Charakterystyka zawrotów głowy spowodowanych lękiem

Zanim zajmiemy się tym, dlaczego lęk wywołuje zawroty głowy, najpierw powinniśmy wytłumaczyć pojęcie “zawroty głowy”. Zawroty głowy to złożony stan, który sprawia, że czujemy się tak, jakbyśmy byli na morzu. Oznacza to, że mamy wrażenie, że jesteśmy na powierzchni, która ciągle się porusza, jak mała łódź na falach.

Zawroty głowy sprawiają, że wydaje nam się, że nasza równowaga została naruszona. Mamy też wrażenie, że nasza świadomość jest rozmyta lub że jesteśmy w zupełnie innej rzeczywistości. Nie czujemy się w pełni obecni, ale mamy wrażenie, jakbyśmy śnili na jawie.

Wszystkim tym objawom zwykle towarzyszy też osłabienie mięśni. Wiele razy pojawia się również nieostrość widzenia, problemy z szybkim myśleniem i ogólne złe samopoczucie. Zawroty głowy mogą prowadzić do omdlenia.

Napady lękowe powodują zawroty głowy

Przypomnijmy, że napady lękowe to stan psychiczny, który ma także swoje objawy fizjologiczne. Jest to reakcja na niebezpieczeństwo. Nieważne, czy realne czy też fałszywe. Występuje też gdy wydaje nam się, że możemy stać się ofiarami ataku. Taka reakcja pojawia się bez rzeczywistego zagrożenia. Mimo to jest doświadczana jako reakcja na realne niebezpieczeństwo.

Ogólnie rzecz biorąc, w dzisiejszych czasach napady lękowe często wywołują zbyt wysokie wymagania otoczenia. Wymaga się od osoby więcej niż jest w stanie dać.

Wymaga się od danej osoby dostosowanie się do warunków lub parametrów, które zagrażają jej zdolności reakcji. Osoba czuje się atakowana przez lęk w tym czasie próbując spełnić żądania otoczenia, co wymaga od niej ogromnego wysiłku. Wtedy pojawiają się napady lękowe.

W niektórych przypadkach zawroty głowy są przejawem obecnego i aktywnego lęku. Pojawiają się po tym jak przez długi czas byliśmy narażeni na stresujące sytuacje. Zazwyczaj pojawiają się nagle, bez ostrzeżenia. Nie muszą być one związane z bieżącym, stresującym wydarzeniem.

Zidentyfikować i poradzić sobie z problemem

Trudność polega na tym, że zawroty głowy są objawem pojawiającym się w różnych chorobach. Dlatego trudno jest zidentyfikować je jako konsekwencja napadów lękowych. Jak sprawdzić, czy to lęk wywołuje zawroty głowy, czy są one objawem innej choroby?

budowa układu oddechowego

Zawroty głowy pochodzenia nerwowego mają cechy, umożliwiające ich identyfikację. Dzięki temu jest ona łatwiejsza. Zwykle pierwszą rzeczą, która się pojawia jest silne uczucie napięcia mięśniowego. Przyspiesza zarówno oddychanie, jak i krążenie. Serce zaczyna się męczyć.

To powoduje, że ciało potrzebuje większej ilości tlenu. Jeśli ten stan fizjologiczny utrzymuje się przez dłuższy czas, ciało zaczyna słabnąć. Mięśnie tracą swoją siłę, mózg zwalnia, a następnie pojawia się zawroty głowy.

Jeśli te opisane wcześniej stany napięcia mięśniowego i pobudzenia występują bez wyraźnego powodu, możemy dojść do wniosku, że zawroty głowy spowodowane są lękiem. Najlepszym sposobem, by zapobiec tego typu sytuacjom lub sobie z nimi poradzić jest kontrolowanie oddychania. Najlepszym rozwiązaniem jest oddychanie przeponą.

Dobrym rozwiązaniem jest również praca nad naszymi myślami. Chodzi o to, aby przestać widzieć każdą sytuację, jako potencjalną katastrofę. Napady lękowe prowadzą do zawrotów głowy, gdy są bardzo częste. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, możesz przeczytać poniższy artykuł.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Saman, Y., Arshad, Q., Dutia, M., & Rea, P. (2020). Stress and the vestibular system. International review of neurobiology152, 221-236.
  • Hoffman, S. L., & Junkin, A. S. La Relación entre la Ansiedad y los Mareos.
  • Monterroso, J. L. M., de Torres, L. Á. P., & Barroso, M. J. L. (2006). Mareo y su relación con la ansiedad y la depresión en un servicio de urgencias de atención primaria. Atención primaria38(4), 200-205.
  • Reyes-Ticas, J. A. (2010). Trastornos de ansiedad: Guía práctica para diagnóstico y tratamiento. Biblioteca virtual en salud.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.