Entuzjazm - jego brak dodaje zmarszczek Twojej duszy

Entuzjazm - jego brak dodaje zmarszczek Twojej duszy

Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia, 2018

Entuzjazm to ta energia, która prowadzi nas w kierunku szczęścia. To pasja, która prawdziwie motywuje nas do tego, byśmy robili to, co kochamy. Entuzjazm to olbrzymia energia, która zakłada utrzymywanie nastawienia pełnego nadziei oraz otwartość wobec wszystkiego, co napotykamy na naszej drodze. 

W życiu codziennym przyzwyczajamy się do naszej wygodnej rutyny, tworząc pewnego rodzaju monotonię. To sprawia, że nasze motywacje słabną, zamiast dostarczać nam energii i wdzięczności, która uprzyjemnia nam nasze życie.

“Jak zwykle: to, co jest pilne nie zawsze pozostawia czas na to, co ważne.”

-Quino-

Kiedy jesteśmy dziećmi, posiadamy tą naturalną zdolność do doceniania tego, co kochamy, jak również do tego, by chronić się przed tym, czego się boimy. Odkrywamy, zdumiewamy się oraz ekscytujemy wszystkim w spontaniczny sposób. Wraz z upływem lat tracimy tą umiejętność, choć na szczęście nie wszystko jest stracone!

Entuzjazm w naszym życiu

Życie z entuzjazmem to nie coś, co przychodzi naturalnie, lub co jest uwarunkowane genetycznie; wręcz przeciwnie, to nastawienie, którego można się nauczyć. Modele zachowań, które poznaliśmy w dzieciństwie wywierają na nas silny wpływ, kształtują sposób, w jaki spoglądamy na świat.

balony

Czy kiedykolwiek obserwowałeś jak Twoi rodzice odnoszą się do świata? Możliwe, że udało Ci się oderwać od tego jaką oni przybierają postawę wobec rzeczywistości, jednak nieuchronnie w jakiś sposób to na Ciebie wpłynęło. Kiedy stajemy się dorośli, jesteśmy bardzo świadomi decyzji, jakie podejmujemy, by stawić czoła różnym sytuacjom.

Entuzjazm oznacza wybieranie nadziei, eksplorowanie, otwarcie siebie na emocje oraz zdolność do eksperymentowania. Czy uważasz siebie za entuzjastyczną osobę? Jeśli tak, to z pewnością widzisz wszystko dookoła siebie w wyjątkowy sposób; przypatrujesz się szczegółom oraz zatrzymujesz się, by doświadczyć oraz cieszyć się tymi małymi rzeczami, z jakich składa się życie.

“Sekret geniuszu kryje się w zachowaniu duszy dziecka aż do starości, co oznacza nigdy nie zatracenie entuzjazmu.”

-Aldous Huxley-

Uwolnienie się od sceptycyzmu

Entuzjazm pozwala nam uwolnić się od narzekania, negatywnego myślenia oraz sceptycyzmu. Przybranie nastawienia pełnego nadziei sprawia, że świat wydaje się nam pełnym możliwości, z olbrzymimi perspektywami. Nieuchronnie wierzymy, że jesteśmy w stanie dokonać wszystkiego, co sobie zamierzymy.

“Niezależnie od tego czy myślisz, że potrafisz lub czy myślisz, że nie potrafisz – masz rację.”

-Henry Ford-

Wiara w siebie pozwala nam wykorzystać wszystkie zasoby niezbędne do tego, by stawić czoła przeciwnościom losu. Ma to związek z teorią Alberta Bandury o samowystarczalności, która mówi, że musimy sami uwierzyć, że możemy coś osiągnąć.

Z tej wiary wyrasta motywacja, właśnie z tej nadziei, że jesteśmy w stanie dokonać wszystkiego dzięki naszemu wysiłkowi. Oznacza to również przyjęcie pewnego stosunku do rzeczywistości, postawienie naszych stóp mocno na ziemi oraz kontemplowanie różnych punktów widzenia.

Czego uczy nas entuzjazm

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, entuzjazm to sposób postrzegania życia, to nastawienie, które pomaga nas motywować oraz stawić czoła trudnym sytuacjom. Możemy nauczyć się być entuzjastyczni, chociaż to coś, co może być również głęboko zakorzenione w naszej osobowości.

entuzjazm

Poprzez odbieranie każdego doświadczenia i każdej lekcji jako czegoś, co pozwala nam się rozwijać, możemy wykształcić entuzjastyczne nastawienie wobec wszystkiego, co nas otacza. To bardziej pozytywna wersja związana z trudnościami i przeciwnościami losu, abyśmy mogli uformować relacje oparte na motywacji.

Entuzjazm ma również wiele wspólnego ze zdolnością kochania, jako że implikuje kopanie coraz głębiej w pięknie wszystkiego, co nam się przytrafia. Najlepsze osiągnięcia ludzkości zostały dokonane dzięki entuzjazmowi, sile oraz pragnieniu, które popycha nas by odkrywać więcej oraz być zachwyconym.

“Nie pozwól, aby Twój entuzjazm, wartość, która jest równie cenna, jak i przydatna, wygasł: pracuj, miej aspiracje oraz mierz wysoko.”

-Rubén Dario-

Uczmy się od dzieci; uczmy się jak doświadczać entuzjazmu oraz nowych pragnień poprzez odkrywanie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.