Trazodon - kiedy się używa i jakie są jego skutki uboczne

Trazodon - kiedy się używa i jakie są jego skutki uboczne
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Trazodon to lek przeciwdepresyjny drugiej generacji. Jego substancją czynną jest trazodon i jest stosowany w leczeniu przewlekłej depresji, bezsenności i stanów lękowych. Zaletą tego leku psychotropowego jest niewątpliwie jego do szybkie działanie, nie możemy jednak ignorować skutków ubocznych, o których zawsze należy pamiętać.

Trazodon jest z nami od prawie 60 lat. Został odkryty i przygotowany do sprzedaży we Włoszech w 1961 roku, kiedy podjęto próbę znalezienia innej terapeutycznej alternatywy, innego leku drugiej generacji, który działa jako selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SARI). Rezultatem była ta tabletka, zazwyczaj o kolorze różowym, do niedawno bardzo często przepisywana przez lekarzy.

Producent zwykle wskazuje na ulotce dołączonej do opakowania najważniejszą korzyść tego leku: jego skuteczność w pierwszym tygodniu stosowania. Dodaje się do tego również fakt bardzo ważny dla wielu pacjentów, a mianowicie jest to lek przeciwdepresy, który nie sprzyja zwiększeniu masy ciała. Z drugiej strony, do tych  zalet warto dodać jeszcze jedną, która spowodowała, że Trazodon stał się jednym z najlepiej sprzedawanych leków w latach 70. i 80. – był jednym z najtańszych leków na rynku.

Jednak coś, co szybko stało się widoczne to jeden z głównych efektów ubocznych: niedociśnienia ortostatycznego (spadek ciśnienia, gdy osoba przechodzi do pozycji stojącej). Wkrótce odkryto, że trazadon jest znacznie skuteczniejszy i bezpieczniejszy w mniejszych dawkach. Ta zmiana pozwoliła nam nadal móc uwzględniać ten lek w różnego rodzaju leczeniach.

smutna kobieta

Trazodon, jak działa i do czego służy?

Coś, co często podkreślają neurolodzy i psychiatrzy to fakt, że mózg jest znacznie bardziej skomplikowany, niż nam się wydaje. Do dnia dzisiejszego wciąż dokładnie nie wiemy, jak działają antydepresanty i nie zawsze można przewidzieć, który rodzaj leku jest najbardziej odpowiedni dla każdego pacjenta. W związku z tym Trazodon, mimo że istnieje na naszym rynku od prawie sześciu dekad, nadal ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Niektórzy ostrzegają przed jego efektami ubocznymi, często nieprzewidywalnymi. Nie brakuje jednak badań, które wykazują jego dużą skuteczność w leczeniu różnych zaburzeń.

Zobaczmy teraz, w jakich warunkach klinicznych zazwyczaj przepisuje się Trazodon.

 • Depresja kliniczna z lękiem lub bez.
 • Przewlekła bezsenność.
 • Nadmierne zamartwianie się.
 • Fibromialgia i poważne problemy z zaśnięciem.
 • Koszmary nocne i inne zaburzenia snu.
 • Schizofrenia.
 • Alkoholizm.

Należy również zauważyć, że Trazodon wykazał, według niektórych badań, wielką skuteczność u pacjentów ze stresem pourazowym. Wszyscy, którzy mieli problemy z bezsennością, koszmarami i wysokim lękiem związanym z przeżytą traumą wykazują poprawę po zażyciu tego leku.

Jak działa Trazodon?

Jak już wspomnieliśmy, Trazodon jest lekiem drugiej generacji, to znaczy działa jako antagonista i inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny. To, co odróżnia ten lek od,na przykład, Prozaku to to, że mamy tutaj do czynienia ze związkiem chemicznym z rodziny fenylopiperazyn. Przekłada się to na pewne zalety, ale i wady. Korzyścią jest to, że jest inhibitorem receptora 5-HT. Oznacza to, że jego efektywność w leczeniu lęku i depresji jest wysoka.

Blokują adrenergiczne receptory alfa i białka transportujące serotoninę. Wszystko to może prowadzić do szerokiej gamy skutków ubocznych, choć o niewielkim nasileniu.

mózg

Efekty uboczne

Niektórzy pacjenci przyjmujący Trazodon nie odczuwają żadnych działań ubocznych. Jednak u wielu pacjentów występują nieprawidłowości, które zazwyczaj mogą być spowodowane innymi warunkami (określone choroby, interakcji z innymi lekami lub pokarmami, itd.). Zatem, należy wziąć pod uwagę, że ten lek nie jest zalecany dla osób z problemami z wątrobą, sercem lub nerkami.

Ponadto, nie może być przyjmowany w połączeniu z innymi lekami uspokajającymi, lekami na serce, antybiotykami, lekami przeciwzakrzepowymi lub lekami medycyny naturalnej, takimi jak dziurawiec. Musimy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza.

Zobaczmy teraz, jakie są główne efekty uboczne.

 • Zatrzymywanie płynów.
 • Zaparcie lub biegunka.
 • Suchość w ustach.
 • Wysypki i swędząca skóra.
 • Zimne poty.
 • Poczucie zagubienia, niepokoju.
 • Tachykardia.
 • Bóle głowy.
 • Niewyraźne widzenie.
 • Utrata apetytu i utrata masy ciała.
 • Objawy podobne do grypy.
kobieta z bólem głowy

Podsumowując, obecnie mamy już do dyspozycji nowsze, bezpieczniejsze leki z mniej groźnymi efektami ubocznymi. Jednak leki takie, jak Trazodon są nadal powszechne w praktyce psychiatrycznej z jednego powodu: gdy mamy do czynienia z pacjentami chorymi na depresję połączoną z napadami lękowymi, bezsennością, koszmarami, problemami psychicznymi ten lek jest jednym z najbardziej skutecznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.