Czy zdarza Ci się czuć smutek i nie do końca wiedzieć dlaczego? Są takie dni, kiedy smutek bierze nas w swoje ramiona i więzi. Kiedy czujemy niewytłumaczalne uczucie gniewu. Gniewu, który łączy się z apatią i zniechęceniem, plamiąc nasze dni i cele, które sobie wyznaczyliśmy.
To uczucie może być Ci dobrze znane. Co więcej, większość z nas dałaby wszystko, aby szare dni nigdy nie pojawiały się na naszym horyzoncie. Tak bardzo chcielibyśmy raz na zawsze usunąć smutek z naszego życia. Wziąć w ręce miotłę i wymieść z naszych domów cały ten irytujący pył.
„W tym momencie zacząłem odczuwać okropny smutek, ale jednocześnie czułem coś w rodzaju mrowienia w duszy”.
–Fiodor Dostojewski–
Pozytywne i negatywne emocje
Jeśli tak czujesz, to dlatego, że od dzieciństwa wpaja się nam, że istnieją pozytywne i negatywne emocje. Mówi się nam, że te drugie – na przykład gniew, wściekłość lub smutek – powinniśmy ukrywać lub ich unikać. Albo, co gorsza, radzić sobie z nimi niezdrowymi praktykami pedagogicznymi.
Ten zwyczaj służy jedynie temu, byśmy zachorowali. Dzięki niemu wierzymy, że jeśli tylko udamy, że wszystko jest w porządku, będziemy dobrze wyglądać dla wszystkich wokół z naszego otoczenia.
Z całą pewnością nie jest to dobry zwyczaj. Jeśli są dni, kiedy czujemy smutek i złość, musi być ku temu jakiś powód. Wszystkie emocje mają cel. Te składniki biologiczne, które występują jako reakcje chemiczne w mózgu, mają bardzo wyraźną funkcję. Mają pomóc nam dostosować się i przetrwać w każdym scenariuszu, z którym mamy do czynienia na co dzień.
Smutek, na przykład, ostrzega nas, że coś jest nie tak i że powinniśmy zatrzymać się, zwolnić i przeanalizować sytuację, aby podjąć dobre decyzje. Dlatego nie ma czegoś takiego jak negatywna emocja. Wszystkie emocje mają cel, który musimy odkryć i uwzględnić. Zastanówmy się teraz nad tym zagadnieniem…
Czuję smutek i złość – czy coś ze mną nie tak?
Większość psychologów uważa, że ich pacjenci są naprawdę zaskoczeni zdiagnozowaną depresją. Często są przekonani, że to, co czuli przez ostatnie kilka miesięcy, było zwyczajnym smutkiem.
Z drugiej strony niektóre osoby udają się do terapeuty lub do swojego lekarza z prośbą o leczenie depresji, podczas gdy w rzeczywistości to, czego doświadczają jest wyraźną nietolerancją wobec emocji, takich jak smutek, złość lub frustracja. Te zjawiska stanowią niewątpliwie prawdziwy problem, a to przypomina nam o znaczeniu edukacji w obszarze naszych emocji.
Coś, czego nie możemy zignorować to fakt, że niektórzy ludzie po prostu nie są w stanie tolerować smutku. Niemniej ta emocja jest w istocie niezbędna dla rozwoju osobistego i zdolności do codziennej poprawy. Jednak zazwyczaj jej działanie nie jest przez nas dobrze przyjmowane ani rozumiane. Musimy zatem poznać różnicę między smutkiem a depresją, a także praktyczne korzyści płynące ze smutku.
Czym charakteryzuje się smutek i jaki jest jego cel
Zaczniemy od zdefiniowania smutku. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że jest to normalna emocja i musimy ją tolerować i zagłębić się w jej przyczyny. Co więcej, druga ważna informacje jest taka, że smutek, tak jak gniew, zawsze jest wywołany przez jakiś bodziec. Inaczej jest w przypadku depresji, gdzie nie musi być powodu.
- Smutek jest bardzo aktywną, żywą emocją. Być może jest to zaskakujące, ale ma on na celu pomóc nam poczuć się silnym, żywym i odważnym wobec przeciwności losu. Zmusza nas do zatrzymania się i skupienia, przez co często czujemy się bardziej zmęczeni, wolniejsi i mniej otwarci na wszystko, co nas otacza.
- Smutek, tak samo jak gniew, nalega, abyśmy na moment odłączyli się od świata zewnętrznego i zajrzeli wgłąb siebie, aby dowiedzieć się, co się dzieje – co nam przeszkadza, rani i wprawia w złość.
Dlatego jeśli czuję smutek, moim obowiązkiem jest zatrzymać się, poświęcić czas, słuchać siebie, leczyć siebie i rozplątać bałagan w moim umyśle, aby wiedzieć, co sprawiło, że czuję się w ten sposób.
A co, jeśli mam depresję?
Nie możemy wykluczyć, że to, co czujemy może być depresją. Aby poznać prawdę, musimy przeanalizować objawy i cechy tej psychologicznej otchłani. Z tego powodu gdy czujemy się w ten sposób, zamiast bawić się w zgadywanki, nie zaszkodzi spotkać się ze specjalistą.
Weźmy jednak pod uwagę kilka podstawowych cech, które pomogą nam odróżnić zwykłe przygnębienie od depresji.
- Podczas gdy smutek jest normalną i funkcjonalną emocją, depresja jest całkowicie dysfunkcyjna i wpływa na wszystkie obszary naszego życia.
- Nie zawsze coś „musi się stać”, aby rozwinęła się u nas depresja. W większości przypadków nie ma bodźców. W rzeczywistości niektórzy pacjenci mają pozornie doskonałe życie, a mimo to nie mogą oprzeć się pełnej rozpaczy otchłani, czyli depresji.
- Uczucie wyczerpania, dyskomfortu i negatywności jest stałe, prawie chroniczne. Życie zostaje pozbawione jakiejkolwiek przyjemności i przestaje być interesujące.
- Pojawiają się problemy ze snem – może to być bezsenność lub nadmierna senność.
- Negatywne myśli są stałe, a obok nich pojawia się poczucie winy.
- Mogą pojawić się myśli samobójcze.
Za każdym razem, gdy napotykamy poczucie, że jesteśmy smutni i nie wiemy dlaczego, jest to jasny znak, że musimy wziąć za siebie odpowiedzialność.
Musimy poświęcić czas i uwagę sobie i zrozumieć, że wszystkie emocje mają cel. Jeśli nie możemy znaleźć celu tej emocji, jeśli to, czego doświadczamy to bezradność i strach przed odpowiedzialnością, będzie trzeba poprosić o pomoc specjalistę, aby spróbować wyplenić tę niebezpieczną ciemność z naszego życia.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Berrocal, P. F., & Díaz, N. R. (2016). Desarrolla tu inteligencia emocional. Editorial Kairós.
- Greenberg, L. (2000). Emociones: una guía interna. Ed. Descleé de Brouwer.
- Steiner, G. (2007). Diez (posibles) razones para la tristeza del pensamiento (Vol. 38). Siruela.