Wszyscy mamy tendencję do życia skupieni na idei, że nie powinniśmy przepuszczać żadnej okazji. Uważamy, że ci, którzy się wahają, zatrzymują i myślą, są niezdecydowani i brakuje im odwagi. Wydaje się, że żyjemy w rzeczywistości, w której jesteśmy zmuszeni działać szybko i podejmować decyzje z prędkością światła bez rozważania możliwych konsekwencji. Co jednak w sytuacji, w której dana okazja nie jest dla Ciebie?
Nic nie wymaga tak głębokiej introspekcji i analizy, jak podejmowanie decyzji. Ponadto są drzwi, których po prostu nie należy otwierać i mosty, których lepiej nie przekraczać. Tak jak czasami możesz żałować, że nigdy nie zrobiłeś pierwszego kroku, równie łatwo możesz czuć się źle, rzucając się w otchłań bez uprzedniego zastanowienia.
To zbyt powszechne doświadczenie. Twoim pierwszym odruchem jest prawie zawsze podjęcie ryzyka. Boisz się, że jeśli nie wykorzystasz każdej okazji, później tego pożałujesz, zostaniesz skrytykowany i źle będziesz się z tym czuł.
Z drugiej strony myślenie i refleksja to sztuka, w której musisz dać sobie możliwość. Przyjrzyjmy się, co powinieneś zrobić, gdy staniesz przed jakąś szansą.
„Jedynym sposobem, aby mieć pewność, że złapiesz pociąg, jest spóźnienie się na ten przed nim”.
-GK Chesterton-
Jak sprawdzić, czy dana okazja nie jest dla Ciebie
Zapewne wpojono Ci, że nic nie jest tak kosztowne i naganne, jak stracona szansa. Jednak ci, którzy nie poświęcają chwili na dokładne przemyślenie okazji, która przed nimi stoi, mogą się pospieszyć i prawdopodobnie podjąć złą decyzję. Na przykład możesz zostawić jedną pracę dla innej i ostatecznie zostać w ogóle bez pracy.
Nikt nie ma kryształowej kuli. Nie możesz przewidzieć, co się stanie po podjęciu decyzji. Niemniej jednak, jeśli Twoja decyzja jest zgodna z Twoimi celami i wartościami, koszt ewentualnego błędu będzie niższy. Pamiętaj, że nie jesteś profesjonalnym analitykiem ryzyka, przez większość czasu jesteś żonglerem, żonglującym swoim szczęściem i przeznaczeniem.
Jeśli masz pod ręką odpowiednie techniki analizowania każdej możliwości, pozostawiasz mniej miejsca na przypadek. Szanse na powodzenie Twojego wyboru zawsze będą nieco wyższe. Przyjrzyjmy się więc kluczom do rozpoznawania, kiedy jakaś okazja nie jest dla Ciebie.
Zanim wykorzystasz lub odrzucisz szansę, musisz dać sobie czas na przeanalizowanie tego, co kryje się za propozycją.
Czy jest to zgodne z Twoimi celami?
Rozważając propozycję, czy to służbową, osobistą, czy jakąkolwiek inną, powinieneś ocenić, czy jest ona zgodna z Twoimi celami życiowymi. Aby to zrobić, zadaj sobie następujące pytania:
- Jeśli przyjmę tę okazję, dokąd mnie ona zaprowadzi? Czy to, co muszę zrobić lub czego ode mnie oczekuje, jest powiązane z moimi krótko- i długoterminowymi celami?
W 1920 roku socjolog Max Weber ukuł termin „możliwości życiowe”. Określają tym terminem te sytuacje, które mogą poprawić Twoje samopoczucie i samorealizację. Innymi słowy, drzwi, które się przed Tobą otwierają, muszą umożliwiać zaspokojenie Twoich potrzeb.
Załóżmy na przykład, że Twoim celem jest zostanie liderem w firmie, ale otrzymasz propozycję awansu na stanowisko, na którym nie będziesz miał szansy popisać się swoimi umiejętnościami przywódczymi. Prawdopodobnie najlepiej odrzucić tę możliwość. W takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę zmienną o największej wadze.
Czy to pasuje do Twoich wartości?
Teraz, gdy oceniłeś, czy okazja pasuje do Twoich własnych celów, musisz sprawdzić, czy pasuje do Twoich wartości.
Wartość to wymiar, z którym się identyfikujesz i w który wierzysz. Na przykład, jeśli zaoferowano Ci pracę z wyższą pensją, ale której obowiązki nie są zgodne z tym, co definiuje Cię jako osobę, nie będziesz czuł się dobrze na tym stanowisku.
Wartości osobiste są podstawowymi filarami, na których opierają się Twoje przekonania, wizja świata i ważne priorytety. Podejmując jakąkolwiek decyzję, należy zawsze mieć je na uwadze.
Ile by Cię kosztowała utrata tej szansy?
Jeśli chcesz wiedzieć, czy dana okazja nie jest dla Ciebie, musisz zastanowić się, jaki byłby dla Ciebie koszt rezygnacji z niej. Jak zmieniłaby się Twoja rzeczywistość? Czy koszt utraty szansy byłby większy niż koszt zaakceptowania jej i spowodowania, że coś pójdzie nie tak?
Należy również wziąć pod uwagę coś, o czym wspomniano w badaniu przeprowadzonym przez uniwersytety w Arkansas i Ohio. Stwierdzono, że żal jest większy, gdy wiemy, że pewne możliwości już się nie pojawią. Oznacza to, że powinieneś zadać sobie pytanie, jakie są szanse, że w przyszłości będziesz mieć podobną okazję.
Kiedy masz przed sobą interesującą możliwość zmiany, zastanów się nad następującymi rzeczami: czy za dziesięć lat będziesz żałować, że nie przyjąłeś tej szansy?
Kiedy jakaś okazja nie jest dla Ciebie, ćwicz akceptację
Gabriel García Márquez powiedział, że życie to nic innego jak ciąg możliwości przetrwania. Jest to odpowiedni, inspirujący i mocny obraz, o którym należy pamiętać. Bo choć prawdą jest, że w swoim życiu pozwolisz, by wiele szans na zmiany Cię ominęło, zawsze przyjdą inne.
Ważne jest, aby wiedzieć, jak zaakceptować każdą okoliczność, w tym te, które nie są odpowiednie w określonych momentach. Zamiast obsesyjnie zastanawiać się, czy się myliłeś, skup się na tu i teraz. Skoncentruj się na tym, co Cię otacza. Czasami lepiej jest pozostać tam, gdzie jesteś, aby nadać kolejna okazja była jeszcze lepsza.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Beike DR, Markman KD, Karadogan F. What We Regret Most Are Lost Opportunities: A Theory of Regret Intensity. Personality and Social Psychology Bulletin. 2009;35(3):385-397. doi:10.1177/0146167208328329
- Papé, L., Martinez, L.F. Past and future regret and missed opportunities: an experimental approach on separate evaluation and different time frames. Psicol. Refl. Crít. 30, 20 (2017). https://doi.org/10.1186/s41155-017-0074-8