Siedem oznak, że jesteś biromantyczny

Na jakimś etapie Twojego życia może się okazać, że pociąga Cię pewna osoba - romantycznie, ale nie seksualnie. Jest to intensywna więź emocjonalna i może być przedmiotem pewnych wyzwań w związku. Więcej dowiesz się w tym artykule.

Mężczyźni na sofie piją wino - czy jesteś biromantyczny?

Wszechświat uczuć jest ogromny, wielowymiarowy i pełen cudownych niuansów. Tak bardzo, że nasza zdolność do romantycznego pociągu do innych może nawet różnić się od naszej orientacji seksualnej. Jednym z przykładów tego jest bycie biromantycznym. Oznacza odczuwanie sympatii i pociągu emocjonalnego do różnych osób: heteroseksualnych, homoseksualnych, biseksualnych i niebinarnych. Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy jesteś biromantyczny?

Otwiera to nową narrację psychoafektywną, w której atrakcyjność wyklucza zmienną pożądania seksualnego. Jednak uczucia są tu równie głębokie, wzbogacające i autentyczne.

Jeśli jesteś biromantyczny, może się to okazać dla Ciebie osobistym wyzwaniem. Zamierzamy zbadać ten temat, wyjaśnić jego koncepcje i zaproponować kilka przydatnych w tym kontekście strategii.

Posiadanie bliskiego związku emocjonalnego z kimś bez jednoczesnego pociągu seksualnego, jest częstym zjawiskiem. Nie każdy jednak jest w stanie to zrozumieć.

Czy jesteś biromantyczny? Co to oznacza?

Biromantyzm to nowy termin określający zachowanie psychoafektywne, które zawsze istniało w dziedzinie relacji międzyludzkich. Etykietka biromantyczności pozwala nam nazwać ten rodzaj zachowania, z którym identyfikuje się wiele osób. Koncepcja ta jest przedmiotem wielu wyszukiwań w Google.

Bycie biromantycznym oznacza odczuwanie niezwykle intensywnego związku emocjonalnego z kimś innym, niezależnie od płci i bez uczucia pożądania seksualnego. Ale czy to możliwe? W końcu tradycyjna (i często stronnicza) koncepcja jest taka, że pociąg romantyczny i pożądanie seksualne zawsze idą w parze.

Literatura naukowa wyjaśnia to rozróżnienie i możliwość osobnego doświadczania związku emocjonalnego i seksualnego.

Neuronauka dostarcza informacji w złożonym wszechświecie związków afektywnych i afektywnych płciowo. Na przykład badanie opublikowane w czasopiśmie Psychological Science stwierdza, że romantyczna miłość i pożądanie seksualne to różne doświadczenia o różnych podłożach neurobiologicznych. Omwimy teraz objawy, które sugerują, że możesz być biromantyczny.

1. Ktoś Cię pociąga, ale nie w sposób seksualny

Jeśli jesteś biromantyczny, prawdopodobnie odkryjesz, że ktoś bardzo Cię pociąga, ale nie odczuwasz do tej osoby pożądania seksualnego. Związek jest tylko mentalny, emocjonalny i afektywny, niezależnie od płci. Masz własną tożsamość seksualną i czasami doświadczasz szczególnej i zniewalającej bliskości z innymi osobami innej płci i upodobań seksualnych.

2. Czujesz silną więź emocjonalną, ale nie fizyczną

Jeśli jesteś biromantyczny, masz zdolność dostrzegania najpiękniejszych aspektów bycia człowiekiem. Patrzysz poza płeć. Z reguły Twoje relacje są budowane z silnym powinowactwem intelektualnym i emocjonalnym. W Twoich wartościach, gustach i pasjach panuje harmonia i chociaż Twoje uczucia nie sięgają sfery fizycznej, odczuwasz prawdziwy podziw dla drugiej osoby.

W przypadku braku pociągu seksualnego w tych więziach dominuje serotonina, a przede wszystkim oksytocyna. Badanie przeprowadzone przez Waseda University (Japonia) wskazuje, że hormon ten promuje więzi społeczne i emocjonalne, które są tak ważne dla nas jako ludzi.

W związkach opartych na biromantyzmie dominuje głównie oksytocyna, a nie tyle neuroprzekaźniki, które pośredniczą w pożądaniu seksualnym.

3. Jeśli jesteś biromantyczny, Twoje fantazje nie są seksualne

Jako biromantyk fantazjujesz o osobie, która Ci się podoba. Jednak te fantazje nie sięgają płaszczyzny fizycznej ani seksualnej. Dominuje w nich towarzystwo, współudział, przywiązanie i wzajemna troska. Jest to rodzaj miłości opartej na podziwie i głębokim związku, który wykracza poza fizyczność.

4. Często rozważasz posiadanie więcej niż jednego związku

Wiesz, że wielu ludzi wokół Ciebie tego nie zrozumie, ale Ty możesz rozważać praktykę poliamorii. W tym przypadku zastanawiasz się, jak wzbogacające byłoby posiadanie partnera, z którym jesteś emocjonalnie i seksualnie zestrojony, a także kogoś, kto pociąga Cię tylko romantycznie.

5. Twoje uczucia do partnera nie zmieniają się

Jest to prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjny i problematyczny aspekt bycia biromantycznym. Masz partnera, ale czujesz romantyczny pociąg do innych osób. Mimo to Twoje uczucia miłości i pożądania seksualnego wobec mężczyzny lub kobiety, z którymi dzielisz życie, nie zmieniają się. To solidna i autentyczna więź.

Ale możesz znaleźć się w sytuacji, w której Twój partner wyraża dyskomfort, podejrzliwość, a nawet zazdrość o Twoją romantyczną orientację. Może nawet potraktować to jako zagrożenie dla Waszej relacji.

6. Czasami czujesz się zagubiony lub zdezorientowany

Częstym skutkiem biromantyzmu jest zwątpienie w swoją tożsamość seksualną. Może to często wywoływać uczucie zamieszania, zastraszenia, a nawet wstydu odczuwanego przez całe życie. Co więcej, możesz zadać sobie następujące pytanie:

  • „Czy to, co czuję, to naprawdę miłość?”
  • „Dlaczego lubię tę osobę, ale nie pożądam jej seksualnie?”
  • „Jeśli mam takie uczucia do osoby tej samej płci, czy to oznacza, że mam inną orientację seksualną?”

Wyjaśnienie swojej tożsamości seksualnej może nie być łatwe. Badania opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Psychology dowodzą, że mniejszości seksualne, takie jak grupy queer, panseksualne i LGBT +, nadal noszą na sobie znaczne piętno.

Dlatego identyfikowanie się jako biromantyk wymaga samopoznania, a zrozumienie i zaakceptowanie tego może być trudne.

7. Dużo czasu zajęło Ci zrozumienie biromantyzmu

Być może spędziłeś godziny na przeszukiwaniu Internetu i specjalistycznych forów. Być może nie słyszałeś wcześniej tego terminu, ale wyczułeś, że inni też czują to samo co Ty. Kiedy więc w końcu to zidentyfikowałeś i wyjaśniłeś, poczułeś ulgę, ale także ciekawość. Teraz najbardziej chcesz poznać inne osoby biromantyczne, na których możesz się oprzeć.

Bycie biromantycznym oznacza pójście w głęboką podróż samopoznania i samoakceptacji.

Kilka wskazówek, jeśli jesteś biromantyczny

Uczuciowość ma wiele form i języków. Należy pamiętać, że orientacja romantyczna danej osoby niekoniecznie pokrywa się z orientacją seksualną. Pomaga nam to zrozumieć złożoność mechanizmów przyciągania i to, że zmienna płci nie musi być nawet obecna.

Najwyraźniej bycie biromantycznym nie jest łatwe do tego stopnia, że wiele osób decyduje się na ukrywanie i tłumienie tej tendencji. Ale to powoduje tylko cierpienie. Jeśli jesteś biromantyczny, możesz mieć trudności z utrzymaniem emocjonalnego związku seksualnego, podczas gdy równolegle masz więź biromantyczną. Co możesz zrobić w takich sytuacjach? Oto kilka rad:

  • Aby mieć zdrowe i szczęśliwe relacje, musisz wyznaczyć granice i dojść do porozumienia.
  • Musisz zrozumieć, że wielu z Twoich partnerów nie zrozumie, co to znaczy być biromantycznym.
  • Pamiętaj, że Twoje życie będzie definiowane zarówno przez uczuciowe związki seksualne, jak i nieseksualne związki romantyczne.
  • Świętuj swoją romantyczną orientację bez obaw, rozwijając swój związek, podejmując wspólne wyzwania i szanując wzajemne potrzeby.
  • Nawiąż kontakt z grupami biromantycznymi, organizacjami i grupami internetowymi, dzięki którym możesz się uczyć, wyjaśniać wszelkie wątpliwości, gasić lęki i niepewność.
  • Musisz zawsze informować swoich potencjalnych partnerów (romantycznych lub seksualnych) o Twojej biromantyczności i wyjaśniać im, co to oznacza.
  • Szczera komunikacja będzie kamieniem węgielnym, który definiuje każdy z Twoich związków. Badanie opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Psychology wskazuje, że każda pozytywna i wzbogacająca więź zawsze zaczyna się od tego wymiaru.

Samoakceptacja i biromantyzm

Nie możesz ukrywać ani tłumić swojej romantycznej orientacji. Musisz więc połączyć samoświadomość z samoakceptacją. To najlepszy punkt wyjścia.

Orientacje romantyczne i seksualne są bardzo osobiste i mogą się różnić w zależności od osoby. Zawsze powinniśmy je szanować i lepiej się poznawać. Czasami etykiety takie jak biromantyczny pozwalają nam nazwać to, co czujemy. Jako takie są zarówno niezbędne, jak i mile widziane.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Berona, J., Stepp, S. D., Hipwell, A. E., & Keenan, K. E. (2018). Trajectories of sexual orientation from adolescence to young adulthood: Results from a community-based urban sample of girls. The Journal of Adolescent Health: Official Publication of the Society for Adolescent Medicine63(1), 57–61. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6534354/
  • Branje, S., de Moor, E. L., Spitzer, J., & Becht, A. I. (2021). Dynamics of identity development in adolescence: A decade in review. Journal of Research on Adolescence: The Official Journal of the Society for Research on Adolescence31(4), 908–927. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9298910/
  • De Netto, P. M., Quek, K. F., & Golden, K. J. (2021). Communication, the heart of a relationship: Examining capitalization, accommodation, and self-construal on relationship satisfaction. Frontiers in Psychology12, 767908. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2021.767908/full
  • Diamond, L. M. (2004). Emerging perspectives on distinctions between romantic love and sexual desire. Current Directions in Psychological Science13(3), 116–119.  PDF https://citeseerx.ist.psu.edu/document?repid=rep1&type=pdf&doi=d61516de311b6e75f062ebca711aa56624037407
  • Hall, W. J., Dawes, H. C., & Plocek, N. (2021). Sexual orientation identity development milestones among lesbian, gay, bisexual, and queer people: A systematic review and meta-analysis. Frontiers in Psychology12, 753954. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2021.753954/full
  • Ito, E., Shima, R., & Yoshioka, T. (2019). A novel role of oxytocin: Oxytocin-induced well-being in humans. Biophysics and Physicobiology16(0), 132–139. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6784812/
  • Jones, C., Barrera, I., Brothers, S., Ring, R., & Wahlestedt, C. (2017). Oxytocin and social functioning. Dialogues in Clinical Neuroscience19(2), 193–201. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5573563/
  • Stewart, J. L., Spivey, L. A., Widman, L., Choukas-Bradley, S., & Prinstein, M. J. (2019). Developmental patterns of sexual identity, romantic attraction, and sexual behavior among adolescents over three years. Journal of Adolescence77(1), 90–97. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6885553/
Scroll to Top