Shaktipat to koncepcja wywodząca się z filozofii Wschodu, a dokładniej z hinduizmu. Pochodzi od sanskryckich słów shakti, które oznacza (psychiczną) energię i pat, które oznacza upadek. Polega na przekazywaniu duchowej energii od jednej osoby do drugiej. Uważa się, że termin ten odnosi się do przekazywania energii (shakti) od nauczyciela duchowego do ucznia. To budzi świadomość ucznia i przyspiesza jego wewnętrzny postęp.
Być może wydaje Ci się, że ta koncepcja obejmuje również zjawiska paranormalne i nieuzasadnione wierzenia. Chociaż nie ma ostatecznej teorii naukowej dotyczącej shaktipat, istnieje wiele wskazówek i badań, które wiążą to zjawisko z teorią naukową popartą rzetelnymi dowodami. Jest to teoria splątania kwantowego.
Idea shaktipat (transmisja energii) i splątanie kwantowe zakładają, że komunikacja na odległość między dwoma obiektami może odbywać się za pośrednictwem nieznanych kanałów. Pierwotnie Albert Einstein nazwał ten mechanizm „upiornym działaniem na odległość”. Uważał to za szaloną teorię i nie sądził, aby była możliwa. Obecnie naukowcy testują jednak to zjawisko.
„Trudność neurobiologów w zaakceptowaniu wyników może być analogiczna do próby zracjonalizowania, w jaki sposób latający ssak z upośledzonym wzrokiem (nietoperz) unika kolizji z obiektami w całkowitej ciemności, zanim zrozumie się ultradźwięki”.
– Ventura, Saroka i Persinger –
Splątanie kwantowe
Splątanie kwantowe jest zjawiskiem wyjaśnionym w kategoriach mechaniki kwantowej (płaszczyzna subatomowa). Sugeruje ono, że dwie cząsteczki mogą utrzymywać połączenie między sobą, nawet jeśli są fizycznie rozdzielone.
Mówiąc metaforycznie, to tak, jakby gdzieś w dwóch różnych miejscach na naszej planecie znajdowały się dwa jabłka, które byłyby ze sobą połączone. Będąc na dwóch różnych półkulach w tym samym czasie zaczynały gnić.
Idea ta może się wydawać szalona, ale wcale tak nie jest. Naukowcy Alain Aspect, John Clauser i Anton Zeilinger zdobyli Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2022 roku za swoje osiągnięcia w tym temacie i jego zastosowanie w informatyce. Dlatego splątanie kwantowe nie jest tylko czystą teorią: jest poparte dowodami empirycznymi.
Jednak jak to się ma do shaktipat? Jedna z hipotez głosi, że ta współzależność występuje nie tylko w świecie subatomowym, ale także w innych obszarach. Naukowcy uważają, że ludzki mózg może działać jak jedna z cząsteczek połączonych z inną cząsteczką (mózgiem innej osoby). Czy jest to jednak możliwe?
Może zechcesz przeczytać: Umysł kwantowy: jak możemy zmienić naszą rzeczywistość
Shaktipat: prawda czy fałsz?
Filozofie Wschodu wierzą, przynajmniej teoretycznie, że poprzez medytację możliwe jest ustanowienie tego rodzaju kontaktu między dwojgiem ludzi na odległość. Kiedy pojawia się między nimi shaktipat, medytujący przekazuje energię. Prowadzi to do innej osoby doświadczającej kundalini.
Kundalini jest opisane jako stan, który „rozpala wewnętrzny ogień”. To jak zastrzyk energii, który odbiorca odczuwa jako nagły stan iluminacji. Mówi się również, że ta transmisja energii uzdrawia umysł i ciało. Chociaż istnieje kilka świadectw tego zjawiska, jedno z najciekawszych zostało opublikowane w 2016 roku. Zatytułowane było „Spekulacje na temat Shaktipat jako upiornej akcji na odległość”.
W tym dokumencie autor, z natury ostrożny fizyk, opowiada o swoim osobistym doświadczeniu. Przebywał w Austin w Teksasie (Stany Zjednoczone), kiedy jego przyjaciel poprosił go o jego zdjęcie, nie mówiąc mu dlaczego.
Kilka tygodni później autor obudził się rano, zaczął medytować i nagle poczuł, że jego mózg „był naładowany jak bateria”. Co więcej, wydawało mu się, że jego świadomość rozszerzyła się „dosięgając całego wszechświata”. Można powiedzieć, że doświadczał kundalini .
Może zainteresuje Cię przeczytanie: Istnieje związek między fizyką kwantową a duchowością
Proces Shaktipat
Wkrótce po tym wydarzeniu fizyk dowiedział się, że jego zdjęcie zostało dostarczone joginowi Gurumayi Chidvilasananda, który był Nowym Jorku w noc poprzedzającą to dziwne doświadczenie. Wyglądało na to, że zjawisko to było transmisją energii od jogina. Fizyk natychmiast powiązał to z teorią Einsteina „upiornego działania na odległość” i splątaniem kwantowym.
Całe doświadczenie trwało cztery godziny. Podczas pierwszych dwóch odczuwał pełność. Opisał to jako naładowanie umysłu. W ciągu kolejnych dwóch godzin stan ten zaczął stopniowo słabnąć. W końcu pogrążył się w nieprzytomności.
Do tej pory autor nie był w stanie podać wiarygodnego wyjaśnienia swojego doświadczenia. Dopiero kilka lat później zdecydował się napisać o tym wydarzeniu i powiązał je z fizyką kwantową.
Wyjaśniając to zjawisko, mówi o „spekulacjach” lub hipotezach, ponieważ nie ma dowodów, które mogłyby wiarygodnie poprzeć te relacje. Jednak jego praca otworzyła nowe horyzonty, ponieważ przytoczył niezliczone eksperymenty dotyczące splątania kwantowego, przeprowadzone w kontrolowanych warunkach. Ten artykuł jest wart przeczytania, pod warunkiem, że zachowasz otwarty i krytyczny umysł.
Dalsze badania
Do tej pory nie wykazano, że mechanika kwantowa jest bezpośrednio związana ze świadomością lub energią duchową. Dlatego wszelkie stwierdzenia w tym zakresie pozostają spekulacjami.
Jednak mechanika kwantowa pokazuje, że cząstki subatomowe są splątane. Oznacza to, że ich zachowanie jest ze sobą ściśle powiązane, niezależnie od dzielącej ich odległości.
Doprowadziło to niektórych teoretyków do zbadania idei, że świadomość i energia duchowa mogą być częścią mechaniki kwantowej. Do tego dochodzi fakt, że przekazywanie energii za pomocą technik takich jak shaktipat może mieć podstawy naukowe.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Rios, J. J. (2016). Speculation on Shaktipat as “Spooky Action at a Distance”. NeuroQuantology, 14(2). https://jneuroquantology.com/index.php/journal/article/view/950
- Silva Numa, S. (2022, 4 octubre). Nobel de Física: de la incredulidad de Einstein al sueño de la computación cuántica. El Espectador. https://www.elespectador.com/ciencia/nobel-de-fisica-2022-de-la-incredulidad-de-einstein-al-sueno-de-la-computacion-cuantica/
- Singh, T., & Singh, A. (2010). Effect of Shaktipat meditation on anxiety in relation to the emotional intelligence and age. Journal of Exercise Science and Physiotherapy, 6(1), 28-33. https://www.semanticscholar.org/paper/Effect-of-Shaktipat-Meditation-on-Anxiety-in-to-the-Age.-Singh/a3fc1684aa695708ffd1130d8df91453c63ad824